Na Novém Zélandu se nakupuje opravdu dobře. Většina velkých měst má dostatek supermarket, kde se dají doplnit zásoby. Frekvence velkých měst je taky dobrá, zásoby můžete pravidelně doplňovat. Nejlépe se vám bude asi nakupovat v supermarketu, ceny jsou také nižší než v malých obchodech.
Nejlevněji Vás samozřejmě vyjde kupovat jídlo v supermarketech a pokud možno, co největší balení [ což se Vám moc nehodí, když zrovna cestujete ]. Mezi největší řetězce patří Pack´N´Save (který patří k nejlevnějším), Countdown, New World (občas má výhodné akce).
Méně častým obchoďákem je Woolworths (síť australských obchodů). Na jižním ostrově Nového Zélandu je častý Fresh Choice, cenami podobný Countdownu (který na jižáku není tak častý). Pokud jde o nákup ovoce a zeleniny, je většinou výhodné kupovat je od stánků u farem a sadů nebo jejich obchůdků u cesty.
Ubytování na Novém Zélandu můžeme rozdělit na několik základních druhů. Pro nízkonákladové cestovatele, kteří nemají vlastní campervan, se nabízejí relativně laciné mládežnické ubytovny, kterým se říká hostely nebo backpackery. Pokud nemáte vlastní campervan a nechce se vám platit hostel, pořiďte si stan a využijte možnosti kempování za relativně nízké ceny.
Naše rady jsou určené pro nízkonákladové cestovatele a tudíž počítáme s tím, že budou většinou pracovat na farmách a v sadech. Většina farem nabízí pro pickery ubytování, ať už na farmě nebo u sadu, za které vám většinou strhávájí 50 - 70 NZD týdně. Pokud máte vlastní dodávku se spaním, je možné, že vám dají k dispozici místo na parkování a můžete využívat společnou kuchyni a sociální zařízení za nižší cenu. Jednou se nám stalo, že jsme to měli i zadarmo, ale moc často se to nestává. Pokud farmář ubytování nemá, většinou vám doporučí nějaký backpacker, který je k farmě blízko nebo s ním má nepsanou úmluvu, že tam bude ubytovávat své pracovníky. Ceny v těchto backpackerech se můžou pohybovat od 100 - 120 NZD, záleží na místě a vybavení.
Nový Zéland je pro středoevropady jednou z nejvzdálenějších destinací.
Cesta na Nový Zéland trvá 22 hodin letu mezi Prahou a Aucklandem. Nový Zéland se na glóbusu nachází přímo naproti České Republice. Dále už můžete letět jen na pacifické ostrovy Tonga, Samoa nebo Fiji. [kam je to z Nového Zélandu, co by kamenem dohodil] Tento fakt činí z cestování na Novém Zélandu úžasnou zkušenost.
Odměna po dlouhé době strávené v letadle na sebe nenechá dlouho čekat. Úžasné pohledy z okna vás čekají už několik kilometrů za největší metropolí Nového Zélandu, Aucklandem. Nechte se
Ačkoli ve srovnání s Českou Republikou Nový Zéland není zrovna nejlevnější, přesto je nejlevnější z anglicky mluvících destinací na světě. Náklady na jídlo jsou velice podobné jako u nás, výhodně se na Novém Zélandu kupuje třeba benzín. Následující řádky berte jako inspiraci a mějte na paměti, že ceny se mění každou chvíli. Také si uvědomte, že uvedené ceny jsou nejlevnější supermarketové ceny.
Největším nákladem při cestě na Nový Zéland bude pravděpodobně letenka. Vzhledem k tomu, že Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, přesně naproti České republice, odpovídá tomu i cestovní vzdálenost a cena. S tím jak přibývá konkurence mezi leteckými společnostmi se však mění i ceny letenek. Zatímco před 5 lety stála letenka na Nový Zéland více než 40.000 CZK , v dnešní době [psáno 2010] není problém sehnat letenku za cenu okolo 24.000 CZK. Tím se Nový Zéland stává výrazněji dostupný pro větší počet turistů. Informace o leteckých společnostech a letenkách na Nový Zéland najdete na jiném místě našeho webu. Pro úplnost uvedu jen, že nejlevnější letenky na Nový Zéland prodává Eva Air a Korean Airlines, nebo Brunei Airlines.
Práci na Novém Zélandu seženete relativně jednoduše. Stačí, když budete houževnatí a nenecháte se zdeptat neúspěchem. Důležité je vědět na jaké místo za konkrétní prací jet a druhou důležitou věcí je kdy! Pokud se budete držet našich rad, nebudete mít se sehnáním práce na Novém Zélandu žádnou potíž.
Možnost legální práce na Novém Zélandu je pro Čechy velkým lákadlem. Je to totiž bezvadný způsob, jak poznat tuto krásnou zemi, spoustu nových lidí a získat finance pro cestování. Pracovní trh na Novém Zélandu každoročně potřebuje obrovské počty pracovníků do sadů a vinic. V minulosti tyto pracovníky tvořili pacifičtí ostrované, jakmile ale začaly na Nový Zélandu proudit stovky nízkonákladových cestovatelů [ zvaných také backpackeři nebo batůžkáři ], kteří byli ochotní zastat tyto práce, vláda Nového Zélandu pružně zareagovala vytvořením schématu pracovních prázdnin, neboli Working Holidays.
Získání pracovního víza na Nový Zéland, WHS - neboli Working Holidays je otázkou několika minut. Pokud splňujete podmínky WHS, máte stoprocentní šanci ho dostat. V současnosti lze žádost o vízum podat i online, takže se spousta věcí ještě zjednodušila. Následující text vám objasní, jak získat Working Holiday Visa na Nový Zéland.
I když je to možné a spousta lidí to po vyčerpání legálních možností dělá, nedoporučujeme na Novém Zélandu pracovat bez pracovního povolení. Vyřízení formalit pro získání pracovního víza vám nezabere víc jak dvě hodiny času.
www.immigration.govt.nz Telefon na imigrační službu Nového Zélandu (při volání ze zahraničí) +64 9 914 4100 Telefon na imigrační službu Nového Zélandu (při volání z Nového Zélandu, mimo Auckland) 0508 558 855 Telefon na imigrační službu Nového Zélandu (při volání z Nového Zélandu, z Aucklandu) 09 914 4100 Adresy jednotlivých poboček imigračních úřadů na Novém Zélandu najdete zde
Díky tomu, že se dá na Novém Zéland pracovat, většinu lidí také zajímá otázka "kolik si vydělám na Novém Zélandu". Následující řádky vám objasní, jak je to s výplatou, svátky kontrakty a minimální mzdou na Novém Zélandu.
Mzda za vykonanou práci se na Novém Zélandu vyplácí týdně, což je velmi výhodné pro plánování financí. Ke každé výplatě by vám podle zákona měl zaměstnavatel dát výplatnici, neboli Payslip. Hlavními složkami mzdy jsou tři položky.
vaše hrubá mzda + Holiday pay - PAYE neboli daň z příjmu = čistá mzda
Chystáte se na Novém Zélandu pracovat? Jaké daně musíte státu odvádět a na kolik vás to přijde se dozvíte v následujících řádcích. Věděli jste, jakým způsobem žádat o IRD? A co to vlastně IRD znamená?
Inland Revenue New Zealand, je úřad, který vybírá na Novém Zélandu daně. Princip placení daní je na Novém Zélandu úplně jiný než ho znáte z České Republiky. Daně za vás totiž neodvádí zaměstnavatel, ale z každé vaší výplaty je odečtena daň, tzv PAYE [ Pay as you earn ] Tento systém má řadu zjevných výhod, jak pro zaměstnavatele, tak pro pracovníky. Nemusíte se však bát, je perfektně průhledný. Na každé výplatní pásce [ Payroll nebo payslip ], uvidíte přesně rozepsané jednotlivé položky, včetně odvedené daně.
Další věcí po IRD number, kterou budete potřebovat pro legální práci na Novém Zélandu je bankovní účet. Vzhledem k tomu, že většina transakcí na Novém Zélandu je řešena bezhotovostně, bankovní účet je druhou věcí, kterou váš zaměstnavatel bude chtít znát. Otevření bankovního účtu na Novém Zélandu je velice jednoduchou záležitostí, kterou zvládnou i jazykově méně vybavení jedinci.
Posledním krokem, který musíte udělat ke spokojenosti zaměstnavatele, u kterého budete pracovat, je otevřít si bankovní účet u banky na Novém Zélandu. Bez bankovního účtu to na Novém Zélandu nepůjde, každý zaměstnavatel se kterým jsme se setkali vyplácel mzdu na účet. Při zakládání účtu si musíte rozmyslet, k čemu ho budete využívat. Některé banky vám vydají jen EFTPOS kartu, [EFTPOS je platební systém, používaný na Novém Zélandu. Každý, i ten nejmenší obchodník má terminál EFTPOS a přijímá platby kartou. Na Novém Zélandu jsme si úplně odvykli používat hotovost. Za platbu EFTPOS se neplatí. Časem jsme nosili v peněžence jen kartu a žádnou hotovost. Zvyknete si taky, je to veelmi pohodlné] použitelnou pouze na Novém Zélandu. Máte však možnost si za příplatek nechat vydat embosovanou kreditní kartu, se kterou můžete vybírat z bankomatů po celém světě. Embosovaná kreditní karta je potom také nutná v případě, že si chcete bookovat hostely nebo atrakce, či jen půjčit auto. Bez kreditní karty si potom neškrtnete.
Pokud můžeme doporučit způsob hledání práce, podle našeho názoru ne nejúspěšnější a nejefektivnější hledání práce na místě. Tedy objíždění jednotlivých farem jedna za druhou. Nám se tento způsob osvědčil a i když velkou roli hrálo i štěstí, byli jsme na 100% úspěšní.
Pokud máte v plánu vydělat si balík a odvézt si ho domů do Česka, Nový Zéland vás pravděpodobně zklame. I když to není nemožné, práce v sadu jsou obvykle dobře ohodnocené, bez dřiny to nepůjde a z osobní zkušenosti si myslím že jinde to jde snadněji. Jak už zde bylo řečeno nekvalifikovanou práci v sadu nebo na vinici lze s přehledem sehnat za pár hodin. Kvalifikovanější práci už tak snadno neseženete. Samozřejmostí potřebnou při shánění kvalifikované práce je dobrá znalost angličtiny a pracovní vízum.