Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Průvodce

 
10. 08. 2015
0

Vulkány a krátery kam se podíváš

-  Ne nadarmo se město nazývá “City of volcanoes” 

V Aucklandu jsem jako ryba ve vodě. Každý den běhám se psy z kopce na kopec, z parku do parku. A tak mě napadlo, vypsat mé nejoblíbenější a nejlepší vyhlídky a ukázat Vám Auckland ze všech stran. Každé místo je něčím specifické, nejen, že popíšu přesné místo vstupu do parku a vypíšu pár faktů, ale u každého místa se podělím o mnou vypozorovanou perličku :) Máte se na co těšit...

 
11. 05. 2013
update Jan Lejsek
05. 11. 2016
1

Máte v plánu cestu na Nový Zéland? Před samotnou cestou si ale musíte položit několik důležitých otázek, které ovlivní celý váš pobyt. Nejdůležitější otázka má podle mě i nejjednodušší odpověď.

Nejdůležitější otázkou při cestování na Novém Zélandu bude pravděpodobně JAK? Procestovat Nový Zéland se dá několika způsoby. Buď si zaplatíte autobusovou túru, s nějakou společností. Pokud nemáte moc času a chcete poznat co nejvíce z Nového Zélandu, je to jedna z možností. Dalšší možnost cestování po Novém Zélandu je půjčení auta nebo campervanu. Narozdíl od autobusové túry má půjčení auta výhodu větší flexibility. Při svém cestování po Novém Zélandu také můžete využít autobusových spojů, jejichž síť je relativně hustá. Nevýhodou je značná ztráta flexibility a nutnost, přizpůsobit se autobusovým řádům. Cestovat na Novém Zélandu se dá i stopem. Je to zajímavý způsob, jak se seznámit s novými lidmi. Nejlepším způsobem ale bude koupě vlastního dopravního prostředku. Málem bych zapoměl zmínit jednu extravagantnější variantu cestování na Novém Zélandu a tou je bicykl! Je pravdou že na novozélandských silniccích jsme potkali desítky cyklistů.

přečteno 18065 x
11. 05. 2013
update Jan Lejsek
02. 05. 2015
2

Auckland je největším městem Nového Zélandu, podle statistik žije v Aucklandu přes 1.300.000 obyvatel, což je více než čtvrtina obyvatel Nového Zélandu. Auckland je důležitým dopravním uzlem Nového Zélandu. Aucklandské letiště totiž bylo donedávna jediným mezinárodním letištěm Nového Zélandu, dodnes do Aucklandu létá největší počet mezinárodních leteckých spojů.

Maorsky se oblast odpradávna nazývá Tamaki [překl. Po které mnozí touží] a název plně vystihuje jeho hodnotu. Nicméně když poprvé dorazily evropané našli oblast Aucklandu téměř pustou, kvůli neustálým maorským válkám o toto území. Město Auckland se rozkládá na 48 kuželech vyhaslých sopek. Vylezte si třeba na Mt. Eden, odkud je za hezkého dne krásný pohled na centrum Aucklandu.

přečteno 17034 x
11. 05. 2013
3

Rangitoto [což v překladu znamená "Krvavě rudé nebe"] je největším a nejmladším aucklanským sopečným kuželem. Ostrov, na kterém se sopka Rangitoto nachází vznikl před 600 lety sopečnou činností. Ostrov Rangitoto je od Aucklandu vzdálený 10 kilometrů. Sopečný původ ostrova Rangitoto je patrný na první pohled. Holé stěny sopečného kuželu a lávová pole černé sopečné škváry vás na pochybách nenechají.

Trajektem společnost Fullers, který vyplouvá třikrát denně z přístavu v Aucklandu se na ostrov Rangitoto dostanete za nějakých dvacet minut.

Ostrov Rangitoto je oblíbeným víkendovým cílem obyvatel Aucklandu. Rangitoto nabízí krásné procházky okolo ostrova, všechny možnosti se dozvíte na informační tabuli, která se nachází přímo u mola Rangitoto. Výstup na vrchol sopky Rangitoto od mola trvá asi hodinu a z jejího vrcholu je fantastický výhled na Auckland. Cestou na vrchol budete procházet kolem nádherných plážích s černým lávovým pískem rozhodně si udělejte malou zastávku u majáku. Pokud jste líní, agentura Fullers provozuje traktorem tažený vláček, který vás na vrchol vyveze za pár minut. Okolo kráteru vede stezka, nicméně výhledy do kráteru jsou silně omezeny bujnou vegetací.

11. 05. 2013
update Jan Lejsek
23. 11. 2013
4

Puhoi v doslovném překladu znamená "pomalá voda". Vesničku Puhoi, ležící asi 60 km severně od Aucklandu, založili čeští přistěhovalci, původem od Plzně. Na Nový Zéland je v roce 1863 přilákala nabídka půdy zdarma, podmínky v rodné zemi nebyly v té době zrovna přívětivé, proto se rozhodli pro emigraci. Začátky rozhodně nebyly lehké, půda sice byla zdarma, ale nebyla kultivovaná, jediné co zde čeští emigranti našli, bylo buší zarostlé údolí s malou říčkou. S podporou místních maorských kmenů se jim ale brzy podařilo buš vymýtit a založit vesnici Puhoi.

Jak už jsme zmiňovali, na první pohled se Puhoi neliší od jiných vesniček na Novém Zélandu, ale už při příjezdu do Puhoi si po pravé straně silnice všimnete malého křížku s Ježíšem, tak jak to známe od nás. Nahlédnout do historie vesničky můžete v Bohemian museum. V kostele najdete v oknech napsané česky znějící jména, jako např. Straka či Schischka.

11. 05. 2013
5

Téměř celá prosperita oblasti Northland se v minulosti zakládala na těžbě a zpracování dřeva kauri. Několik těchto obrů však přežilo do dnešních dnů a pokud vás při jejich návštěvě začala zajímat jejich minulost, muzeum v Matakohe je místem, kde se o kauri dozvíte víc.

Ačkoli dřív rostly stromy kauri téměř na celém severním ostrově Nového Zélandu, dnes je najdeme pouze na území Northlandu, zejména na západním pobřeží. Západnímu pobřeží se také říká pobřeží kauri, protože právě zde se v 19. století hodně těžilo dřevo stromů kauri. V té době byla těžba dřeva kauri důležitým zdrojem financí pro Nový Zéland. Díky této divoké těžbě byly porosty kauri téměř vymýceny, zbytky jejich majestátnosti si můžete prohlédnout v chráněných krajinných oblastech Waipoua a Trounsons kauri forest.

11. 05. 2013
6

Západní pobřeží regionu Northland na Novém Zélandu se nazývá pobřeží kauri. Pokud vás zajímá historie těžby a chcete se seznámit s těmito majestátnými obry z říše stromů, jste na správném místě. Stromy kauri, které jsou jedním z přírodních divů Nového Zélandu kdysi rostly po celé ploše severního ostrova Nového Zélandu, vzhledem k divoké těžbě tohoto přírodního materiálu na začátku dvacátého století se však dnešních dnů dožilo jen několik desítek stromů. Většinu z nich dnes najdete právě zde v Northlandu v oblasti západního pobřeží Northlandu. Pobřeží kauri se rozkládá od města Dargaville až k zátoce Omapere.

Trounsons Kauri park doporučujeme jako takový předkrm, seznámení se se stromy kauri. Nachází se asi 40 km severně od Dargaville po silnici SH12. Odbočka k Trounsons kauri park je dobře označena, vstup do parku je asi dva kilometry od parkoviště. Můžete se projít lesem podél potoka, kde uvidíte několik velikánů. Kromě dvojice povalených stromů kauri přes stezku (tady si můžete poměřit, jak velký je průměr kmenu) je asi hlavní věcí k vidění Čtyři sestry [Four sisters], což jsou čtyři stromy, které mají srostlé kmeny. Každopádně je to příjemná procházka lesem.

11. 05. 2013
7

Nejsevernějším místem pevniny Nového Zélandu je místo, pojmenované Cape Reinga, neboli mys Reinga. Pro Maory je toto místo neobyčejně posvátné. Tudy totiž opouštějí svět živých duše zemřelých. Na Cape Reinga najdete pěkný maják a zároveň je to úžasné místo na pozorování západu slunce.

Mys Reinga leží na nejsevernějším výběžku poloostrova Aupouri, 116 kilometrů z města Kaitaia. Posledních 30 kilometrů silnice na Mys Reinga je po štěrkové nezpevněné cestě, dávejte si proto pozor. Pokud máte auto nebo dodávku poháněnou na všechny čtyři kola, neboli 4WD, můžete využít alternativní cesty, která vede po pláži a nazývá se Ninety Mile beach. Je to krásná projížďka po pláži. Pokud nemáte 4WD, doporučujeme si na Ninety Mile Beach odbočit a udělat si alespoň piknik.

11. 05. 2013
update Jan Lejsek
23. 11. 2013
8

Keri Keri znamená v maorštině kopat, ve spojení s tradiční maorskou plodinou kumara. Tento překlad vystihuje význam této oblasti od pradávných dob. V současnosti žije v oblasti Keri Keri, nacházející se na severní výspě oblasti zvané Bay of Islands, silná maorská komunita. V minulosti byla celá oblast bay of Islands dějištěm několika historických událostí, včetně podepsání smlouvy z Waitangi. V současnosti o Keri Keri uslyšíte spíše ve spojení s pěstováním mandarinek a pomerančů.

Oblast Keri Keri nabízí spoustu historických zajímavostí, [mezi které patří i nejstarší zděná historická budova na Novém Zélandu]. V oblasti Keri Keri se také nachází pozůstatky opevněné maorské vesnice [Kororiko pa] slavného maorského kmene Ngapuhi. Kmen Ngapuhi, jehož náčelníkem byl Hongi Hika v období války mušket ohrožoval většinu maorských kmenů téměř na celém území severního ostrova Nového Zélandu.

11. 05. 2013
update Jan Lejsek
21. 11. 2016
9

Oblast Waitangi a Russell, v severní části regionu Bay of Islands je historicky velice cenná. Bylo to totiž první místo na Novém Zélandu, kde vznikla trvalá osada evropských kolonizátorů. Bylo to sice kontroverzní místo, zejména oblast nynějšíhho města Russell, kterému se přezdívalo pekelná jáma pacifiku. Bylo to především díky námořníkům, kteří si odpočinek po dlouhé plavbě představovali v podobě neustálého opíjení a sexu s domorodými ženami.

Hlavním historickým okamžikem města Waitangi v historii Nového Zélandu, byl bezpochyby podpis smlouvy Waitangi. Tato smlouva zaručovala maorským obyvatelům právo na jejich půdu a zároveň také přednostní právo angličanů na odkup této půdy. Kromě toho Anglie zaručovala Novému Zélandu ochranu a to jak vojenskou tak politickou. Tuto smlouvu v roce 1840 podepsala většina místních maorských náčelníků. V následujících několika letech smlouva putovala po celém Novém Zélandu a podepsali ji téměř všichni maorští náčelníci. I přes dvojsmyslný překlad do maorštiny je smlouva z Waitangi základem maorsko-evropských vztahů. Jak již bylo zmíněno, Maorové jakožto původní obyvatelé, mají na Novém Zélandu i přes všechna příkoří nejlepší pozici ve společnosti ze všech bývalých kolonií na světě.

1

 

Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 14,255 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy