Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Rotorua, hlavní město síry a maorské kultury

Milovník maorské kultury a vulkanické činnosti, nenajde na Novém Zélandu lepší místo než je Rotorua. Vyvážený mix maorské kultury a sopečné aktivity, naleznete v Rotorua na každém kroku. Pravda, maorské vystoupení je trochu poznamenané návaly turistů, nicméně lepší místo na Novém Zélandu pravděpodobně nenajdete.

Oblast Rotorua je obydlena Maory již od 14. století. První maorští obyvatelé přijali kmenové jméno Te Arawa, podle názvu waka, která je do oblasti Bay of Plenty přivezla z daleké Hawaiki. Maorové oblast důkladně prozkoumali a nakonec se usadili u jezera v oblasti, kterou pojmenovali Rotorua [v překladu z maorštiny roto = jezero a rua = druhý, název pravděpodobně vznikl podle toho že jezero Rotorua bylo Maory při jejich postupu objevené jako druhé]

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-zNový Zéland, Rotorua, jezero Rotorua

Během následujících století se maorské podkmeny rozšířily po okolí, ale zejména kvůli nedostatku území byla tato léta poznamenána neustálými bitvami a boji o území. Boje o území v okolí Rotorua vyvrcholily v roce 1823, v takzvané válce mušket, ve které byly kmeny z Rotorua napadeny Northlandským kmenem Nga-Puhi vedeným slavným válečníkem Hongi Hika. Ztráty na obou stranách byly obrovské a i přesto, že Nga-Puhi byl ozbrojen evropskými palnými zbraněmi, Rotorua byla ubráněna a Hongi Hika se stáhl.

Dalším významným konfliktem byla Válka ve Waikato, ve které se kmeny z Rotorua přidaly na stranu Královského Maorského Hnutí. Její výsledek, ve kterém byl maorský odpor rozprášen, měl za následek rozsáhlé konfiskace půdy, jejíž navracení probíhá až do dnešních dnů.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - centrum města

Po uzavření míru v 70.letech 19. století došlo k výraznému rozvoji města Rotorua a jeho okolí. Termální zázraky přitahovaly pozornost turistů a zejména železnice z Hamiltonu znamenala pro rozvoj Rotorua obrovský přínos. Největší atrakcí Rotorua byly proslulé Růžové a Bílé terasy, které byly dokonce považovány za osmý div světa. Bohužel byly zničeny při erupci sopky Tarawera v roce 1886 Expresní linka z Aucklandu byla uvedena do provozu roku 1894. Sňatky evropských přistěhovalců a maorských obyvatel přispívaly k dobrým vztahům, přinesly do oblasti finance a v následujících letech se Rotorua stala oblíbeným cílem turistů ale i místních obyvatel.

Že je Rotorua silně zaměřená na turismus a turistický ruch poznáte již při první letmé obhlídce města. Rotorua je doslova prošpikována hotely, motely, backpackery a ubytováním všech myslitelných kategorií. Hotely se předbíhají v nabídkách a to jak cenových, ale i kulturních. A tak ve spoustě hotelů uvidíte maorské kulturní taneční vystoupení třeba při večeři a v nabídce pokrmů nechybí hangi.

Maoři a maorská Rotorua

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - Centrum města

Maorské kořeny a historie jsou v oblasti Rotorua více než patrné. Množství kultruních vystoupení odehrávajících se v Rotorua, pozvánky na hangi nebo ukázky řezbářského umění Maorů vás tu čekají na každém kroku. Nutno podotknout, že kvalita se liší diametrálně kus od kusu a ani vysoké vstupné neznamená kvalitnější podívanou. Pokud plánujete nějaké kulturní vystoupení navštívit, porovnejte nabídky a pečlivě si vyberte. Naše doporučení zní, zajděte si do vesnice Te WhakaRewaRewa, která se nachází hned vedle Te Puia.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua, Maor

Geotermální aktivita byla také důvodem, proč se v oblasti Rotorua usadili první Maorové. Již od pradávna chovají maorští obyvatelé úctu ke všem projevům Matky přírody a zejména geotermální jevy považují za svaté [tapu]. Maorové z Rotorua tuto přírodní geotermální energii využívají po staletí, zejména k vaření a ohřívání. V oblasti Rotorua se tak můžete setkat s pozváním na hangi. [Hangi je ve skutečnosti jídlo, většinou s masem a sladkými bramborami kumara, které je připraveno ve speciální zemní peci, do které pronikají geotermální páry z podloží. Díky síře a oxidům dusíku přítomným v geotermálních párách získá jídlo zvláštní příchuť a vůni. Názory jednotlivců se v tomto rozcházejí, nám ale hangi v Rotorua chutnalo. Pro zajímavost, ve stejných pecích se připravují sladké zákusky. Buchta s příchutí sirovodíku je opravdu zvláštní kombinace]. Právě v Rotorua si můžete být jistí, že hangi bude oroginální a pravé.

Geotermální vesnice Ohinemutu

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-tNový Zéland, Rotorua - termální vesnice Ohinemutu

První osadou v Rotorua, kde Maorové využívají přírodní geotermální síly se nazývá Ohinemutu a najdete ji na břehu jezera Rotorua, nedaleko nemocnice. Na druhé straně přes silnici na Ohinemutu navazuje zmíněný geotermální park Kuirau. Ve vesnici uvidíte několik ukázek využití geotermální energie, prptože zde na mnoha místech vyvěrá na povrch. Zdejší obyvatelé ji využívají na vaření a také na ohřev vody a topení. Podle toho co jsme viděli, je to opravdu velmi pohodlné, téměř každý z domů má na dvoře svůj horký pramen. Ve vesnici Ohinemutu také uvidíte nádherně vyřezávané Marae nazvané Tamatekapua. Marae je posvátné a bohužel není otevřené veřejnosti, můžete ho obdivovat pouze zvenku. Co vás ale zaujme na první pohled bude anglikánský kostel vyzdobený maorskými řezbami, ležící na břehu jezera a přilehlý hřbitov. Jedno jeho okno zobrazuje Ježíše Krista v maorském plášti, kráčejícího po vodách jezera Rotorua. Všudypřítomný sírový zápach a poklidná atmosféra činí z Ohinemutu oázu klidu v jinak dost přelidněné Rotorua. Vstup do Ohinemutu je zdarma, pokud tedy máte omezený rozpočet, neváhejte osadu navštívit.

Te WhakaRewaRewa

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - Te WhakaRewaRewa

Nejvýznamnější, ale také nejnavštěvovanější ukázkou geotermální vesnice v Rotorua je bezesporu termální vesnice Te WhakaRewaRewa [čti fakarévaréva]. Úplný název vesnice zní Te WhakaRewaRewaTanga o te Ope Taua a Waihao a v překladu znamená "shromáždění válečníků Waihao" Původně byla Te WhakaRewaRewa součástí komplexu Te Puia, nyní je však separována a platí se zde 35NZD vstupné.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - Te WhakaRewaRewa

Za své vstupné získáte volný vstup do vesnice, můžete se dosytosti nabažit geotermální aktivitou a také se můžete zúčastnit kulturního vystoupení s tancem Poi a Haka. Vesnici Te WhakaRewaRewa doporučujeme zařadit do vašeho itineráře, je to opravdu působivá ukázka využití přírodní geotermální energie člověkem. Kromě zmíněného můžete obdivovat maorské řezbářské umění v galerii umění, nebo si můžete různé maorské výrobky zakoupit přímo ve vesnici. Budete mít jistotu že se jedná o originál, nicméně turistický ruch, který sem denně přiláká stovky návštěvníků, si vybral svou daň v podobě dost vysokých cen. Pokud se však budete držet při zemi, žádné další výdaje vás nečekají. Vstupné 35 NZD. Další informace na webu vesnice Te WhakaRewaRewa

Geotermální aktivita v Rotorua

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-gNový Zéland, Rotorua - geotermální aktivita v Rotorua

Co ale dělá město Rotorua tak slavným a navštěvovaným se skrývá pod zemí. Nemusím asi připomínat, že Rotorua leží na geotermálně aktivním podloží, a tak je tato aktivita znát na každém kroku. Když v Rotorua poprvé vystoupíte z auta, obklopí vás vůně sirovodíku a vulkanických plynů, která se vám doslova vpije do potahů a oblečení a budete si ji vychutnávat ještě pár dní po opuštění Rotorua.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - geotermální aktivita v parku Kuirau

Srdce milovníků síry, sopek a vulkánů zaplesá, V Rotorua si opravdu přijdete na své. S první geotermální aktivitou můžete přijít do styku, když se vypravíte do parku Kuirau, který se rozkládá naproti nemocnici. V parku Kuirau uvidíte několik bahenních jezírek, a čmoudíků, posledním silnějším geotermálním projevem byla erupce v roce 2003, kdy bahno pokrylo všechny okolní stromy. Boužel Kuirau park je jedinou neplacenou ukázkou geotermální aktivity v Rotorua a pokud se chcete seznámit blíže s jejími projevy, budete muset zajít do nějakého z termálních parků buď přímo v Rotorua nebo v jejím okolí. Na výběr budete mít dostatek, hlavními termálními parky jsou Te Puia, Hell's gate, Waimangu Geothermal Valley, Orakei Korako, nebo Wai-o-tapu. Zejména poslední zmíněná geotermální oblast - Wai-o-tapu stojí za prozkoumání, zejména pokud nemáte dostatek času.

Te Puia

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - Te Puia a marae Rotowhio

Málokterá turistická atrakce na Novém Zélandu je tak navštěvovaná a oblíbená, jako právě Te-Puia v Rotorua. [o čemž vypovídá už velikost parkoviště před Te-Puia] Původně byly Te-Puia a WhakaRewaRewa spojeny v jeden velký komplex, nicméně kmenové neshody rozdělily atrakce na dvě nezávislé jednotky. A co vás tedy při návštěvě Te-Puia čeká? Především to jsou dva proslulé gejzíry, menší Prince of Whales Feathers a druhý větší Pohutu [v překladu z maorštiny je to "velký výstřik" nebo také "velká exploze"]. Gejzír Pohutu můžete spatřit ze silnice vedoucí na Taupo, a že tryská poznáte spolehlivě, zejména když fouká vítr. Prince Of Whales Feathers esploduje těsně před Pohutu, na mocný výtrysk tedy můžete být připraveni. Oba dva gejzíry tryskají přibližně každou hodinu a v připadě Pohutu očekávejte výtrysk až do výše 20 metrů.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-gNový Zéland, Rotorua - gejzír Pohutu

Kromě gejzírů a několika málo ukázek geotermální aktivity v přilehlém termálním parku s procházkou, vás v Te Puia čeká maorské kulturní vystoupení. Připravte se na tanec Poi, vyplazené jazyky a údery do hrudi a stehen, čeká vás tady proslulý maorský tanec Haka. Celé představení se odehrává v maorském Marae Rotowhio, které bylo za tím účelem postavené přímo zde.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - maorský válečník

Dále si můžete prohlédnout ukázky maorských řezeb, ukázky tkaní z přírodních materiálů [jako je například novozélandský flax], rytí do kamene nebo mušlí. V galerii, si dokonce můžete některé z těchto výrobků zakoupit. [asi nemusím ani zmiňovat, že ceny jsou přímo nelidské]. Pokud nemáte omezený rozpočet, Te-Puia stojí za návštěvu, uvede vás do umění Maorů, a uvidíte trochu té geotermální aktivity. Kromě toho možná spatříte i kiwi, protože v Te-Puia se nachází Kiwi house. Pokud mát hlouběji do kapsy, zajděte raději do Te WhakaRewaRewa, kde v podstatě uvidíte to samé ale za míň peněz. [Výtrysk gejzíru Pohutu lze spatřit také z Te WhakaRewaRewa] Vstupné do Te-Puia, včetně koncertu stojí 50 NZD. Další informace o Te-Puia naleznete na jejich oficiálním webu.

Co ještě se dá podniknout v Rotorua?

Muzeum umění a historie v Rotorua

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-mNový Zéland, Rotorua - Muzeum umění a historie Rotorua

Toto muzeum sídlí v krásné budově, z roku 1908, původně postavené jako lázně, kterou obklopuje nádherná zahrada v anglickém stylu. Muzeum je rozděleno na několik sekcí, zmiňme například, sekci Te Arawa, která se věnuje historii lidu z iwi Te Arawa, osidlování a historii Rotorua. Další expozice se věnuje výbuchu sopky Tarawera, nedaleko Rotorua, která v roce 1886 vybuchla a během svého řádění úplně zničila zmiňované Růžové a Bílé Terasy a pohřbila maorskou vesnici Te Wairoa. Další expozice se zabývá osudy maorského vojenského batallionu za druhé světové války. Maorové z této jednotky pocházeli právě z Rotorua. Uvidíte spoustu válečných historických fotografií a materiálů a také příběhy vojáků, kteří přežili. Pro zajímavost uvedu že v první i druhé světové válce, měl Nový Zéland největší ztráty v bojích v poměru k počtu vyslaných vojáků. Kromě zmíněných expozic najdete v muzeu Rotorua i několik dalších, které ale nejsou stálé. Návštěva muzea je skvělým rozptýlením za deštivého dne, kdy se v Rotorua nedá nic podniknout venku. Muzeum umění a historie v Rotorua najdete na internetu.

Agrodome

Se nachází asi 5 km od Rotorua a je poněkud komerčnější ukázkou farmářského života na Novém Zélandu. Uvidíte několik druhů novozélandských ovcí, farmářskou show, stříhání ovcí, mlékařskou expozici, dojení krav. Můžete se zúčastnit projížďky na koních nebo ponících. Pokud vás to zajímá, pro víc informací o Agrodome navštivte jejich web.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Rotorua - Swoop Rotorua

Nezávisle a odděleně od Agrodome se nachází areál, můžete nadopovat adrenalinem. V nabídce je bungy jump z plošiny zavěšené na jeřábovém rameni, netradiční atrakce nazvaná swoop, při které vás upevní v kokonu podobném spacáku a vytáhnou do 40 metrů. Swoop je natažený mezi dvěma rameny a výsledkem je zhoupnutí, při kterém dosáhnete rychlosti až 100 km/h. Další netradiční atrakcí je FreeFall Extreme, což je vlastně obří větrák, v podlaze, simulující volný pád. Pozorovali jsme to zdálky a vypadá to lákavě, jen ty ceny nebyly moc lákavé. A tak jsme se alespoň zhoupli na swoopu. V areálu si můžete vyzkoušet ještě tryskový člun, který vás stokilometrovou rychlostí potáhne po propletené síti úzkých vodních kanálů. Očekávejte, že se při tom pěkně namočíte!

Zorb Rotorua

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-ZNový Zéland, Rotorua - ZORB Rotorua

Taktéž nedaleko Agrodome se nachází další oblíbená atrakce a tou je zorbing. Můžete se spustit z kopce v třímetrové průhledné plastové kouli. Zorbing asi nemusím představovat, ale faktem je, že pochází z Nového Zélandu. K dispozici je jedna přímá asi 150m dlouhá cesta, nebo křivolaká o něco delší. Zorb si můžete zpestřit několika litry studené vody vrhnuté do vaší koule. Zorbing jsme si chtěli vyzkoušet už od začátku našeho pobytu na Novém Zélandu. Představovali jsme si, jak se ve třímetrové kouli valíme z dlouhého prudkého kopce plného nárazů a skoků, ale když jsme viděli kopeček v Rotorua, chuť na zorbing nás přešla. Navíc výše vstupného podle nás neodpovídala zážitku. Tak jsme si to rozmysleli a radši si dali relax v Polynesian Spa. Pro zájemce, jedno skutálení v zorbu stojí téměř 50 NZD. Více informací na webu Zorb Rotorua

Kiwi Encounter Rotorua

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-KNový Zéland, Kiwi Encouter Rotorua

Kiwi Encounter najdete kousek za Rotorua, nedaleko gondoly. Sledujte značky, spolehlivě vás tam dovedou. Kiwi Encounter Rotorua je vlastně záchrannou stanicí pro ptáky kiwi, kteří se kvůli přemnoženým škůdcům stali ohroženým druhem. Organizovaná túra vás provede laboratoří a seznámí vás s postupem záchrany tohoto nelétavého ptáka. Zjistíte například mimojiné, že samci kiwi jsou vcelku vybíraví a není jednoduché je spářit.

Pohřbená vesnice Te Wairoa

Jak už jsme zmiňovali, při výbuchu sopky Tarawera, nedaleko Rotorua, ke kterému došlo v roce 1886, došlo ke zničení vesnice Te Wairoa. Uvidíte několik zasypaných domů, včetně vznešeného hotelu Rotomahana. Na místě je muzeum věnované výbuchu sopky Tarawera a promítá se asi patnáctiminutový snímek, zachycující výbuch sopky. Otvírací dobu včetně poplatků najdete na webu pohřbené vesnice Te Wairoa. Vesnici Te Wairoa najdete asi 15 kilometrů od Rotorua, po silnici Tarawera Rd.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-RNový Zéland, Rotorua - relax v Polynesian Spa

Polynesian spa

Když už jste jednou v Rotorua, zaručeně nesmíte vynechat návštěvu termálních lázní. Polynesian Spa jsou velmi oblíbené a to jak mezi turisty, tak mezi obyvateli Nového Zélandu. V nabídce jsou bazény s několika typy termální vody a také několika teplotami. Nejteplejší termální bazén má 42 stupňů a je voda je opravdu tak horká že v ní vydržíte jen chvíli. Kromě toho budete spaření jak to prase :) Mimo termálních koupelí, můžete využít masáží. Zájemci o návštěvu mohou navštívit oficiální web Polynesian Spa. V nabídce Polynesian Spa jsou kromě přelidněných veřejných bazénů také soukromé, takzvané Private Pools, lde budete sami. Private Pools deluxe, nabízí navíc výhled na jezero Rotorua. Návštěva Polynesian Spa patří k dalším možnostem rozptýlení, pokud vás v Rotorua zastihne déšť nebo špatné počasí. My se do Rotorua vypravili třikrát a z toho jsme měli dvakrát zataženo s přeháňkami.

Kde přespat v Rotorua

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-kNový Zéland, kemp u jezera Rerewhakaaitu

Pokud uvažujete o přespání v dodávce, přímo v Rotorua nenajdete žádnou rozumnou možnost. Vzhledem k vysoké koncentraci maorských obyvatel jsme se nikde necítili bezpečně. Hledali jsme i nějaké kempy v okolí, ale neuspěli jsme. Nejbližší kemp jsme našli v Rerewhakaaitu, na břehu jezera asi 20 kilometrů od Rotorua. V platnosti je zde systém honesty, tedy obálková platba. Za noc se platí 7 NZD, k dispozici jsou toalety a studená sprcha. V jezeře Rerewhakaaitu se dá koupat, nebo rybařit. Kemp Rerewhakaaitu jsme využili několikrát, po přelidněné Rotorua je to jako oáza klidu.

Druhou možností je přespání v backpackeru nebo hostelu. V Rotorua je alespoň desítka levných ubytoven, například YHA nebo Base backpackers. Zajděte do informačky rádi vám poradí

Rotorua na internetu

Rotorua na Wikipedia | Rotorua, Nový Zéland | Rotorua District council

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

21. 05. 2013 v 1:18

 V Rotorua jsem byla minulý týden. Update pro Te Whakarewarewa - vstupné je 35 NZD, když si v I-site vezmete brožurku What's on Rotorua, je tam kupon na 10% slevu. Určitě to stojí za to. V ceně je i průvodce, který vás provede vesnicí a vysvětlí, jak místní využívají geotermální energii pro každodenní život.

xiaojun
10. 02. 2018 v 9:46

20180211 junda

ray ban sunglasses outlet

nike outlet online

ugg boots

swarovski outlet

longchamp bags

ugg outlet

coach outlet

nike shoes

nike air force 1

ugg outlet

canada goose outlet

true religion outlet store

tory burch outlet store

oakley sunglasses

ugg canada

pandora outlet

cheap nba jerseys

canada goose outlet store

tory burch outlet

canada goose

cartier watches

canada goose jackets sale

uggs clearance

polo ralph lauren

nike trainers uk

rayban sunglasses

cheap ray ban sunglasses

true religion jeans

uggs

michael kors outlet online

ferragamo shoes

ray ban sunglasses

coach outlet store online

canada goose jackets

kevin durant shoes

polo outlet

christian louboutin outlet

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

true religion outlet

polo outlet

air max 90

coach outlet

coach outlet online coach factory outlet

blackhawks jerseys

christian louboutin shoes

tory burch outlet online

cheap snapbacks

cheap snapbacks

ray ban sunglasses outlet

oakley sunglasses

mulberry bags

pandora charms

christian louboutin outlet

cheap jordans for sale

michael kors outlet clearance

coach outlet online

jordan shoes

cheap soccer jerseys

fitflops

true religion jeans

coach outlet store online

prada shoes

oakley sunglasses

canada goose outlet store

coach outlet online

pandora outlet

tods outlet

ferragamo shoes

air jordan shoes

christian louboutin outlet

moncler jackets

coach factory outlet

burberry outlet store

oakley sunglasses wholesale

canada goose outlet

longchamp outlet

canada goose outlet

coach factory outlet

snapback hats

coach outlet online

michael kors outlet

lacoste pas cher

coach outlet

michael kors outlet clearance

moncler jackets

oakley sunglasses wholesale

uggs outlet

coach outlet store online

nike factory store

fitflops shoes

michael kors outlet online

ugg boots

coach handbags

cleveland cavaliers jerseys

ray ban sunglasses

air max shoes

cheap oakley sunglasses

air max shoes

bottega veneta outlet

canada goose outlet

kobe shoes

canada goose uk

oakley sunglasses

prada outlet online

uggs outlet

coach outlet online

ugg boots outlet

coach outlet

uggs outlet

ferragamo shoes

polo ralph lauren

burberry outlet

ugg outlet

tory burch outlet

oakley sunglasses

swarovski crystal

air max trainers

oakley sunglasses wholesale

cheap nba jerseys

true religion jeans

polo outlet

air max uk

cheap ugg boots

canada goose outlet

hermes birkin

louboutin shoes

canada goose coats

polo ralph lauren

coach outlet

ugg boots clearance

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet

ferragamo outlet

ralph lauren polo shirts

polo outlet

coach factory outlet

ray ban sunglasses outlet

ugg outlet online

ferragamo outlet

ed hardy outlet

coach outlet

polo ralph lauren

moncler coats

mbt outlet

nike outlet

true religion jeans

kobe bryant shoes

fitflops sale

04

 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,057 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy
Statistika
  • 16016 návštěvníků celkem
  • 7 návštěvníků online