Sbírání třešní na Novém Zélandu je populární prací mladých cestovatelů. Oblast Blenheim a Alexandra-Cromwell jsou největšími oblastmi sběru třešní na Novém Zélandu. Sbírání třešní je relativně náročné, i když dlouhý pobyt na žebříku při třicetistupňovém vedru jednoho dostane
Sběr třešní na Novém Zélandu začíná v půlce prosince pro rané odrůdy, hlavní sběr potom začíná po Vánocích. Nejznámější oblastí pro sběr třešní je oblast měst Alexandra a Cromwell a kolem města Roxburgh [všechna města leží v oblasti Central Otago]. Sběr trvá zhruba do konce ledna až do půlky února, záleží na odrůdách, poté se ve zmíněných oblastech plynule přechází na sběr letního ovoce, neboli summerfruit, zahrnující nektarinky, broskve a švestky. Ale to jen, plánujete-li zůstat.
Další ze čtveřice oblíbených sezónních prací na Novém Zélandu patří bezesporu práce na vinici. Nejznámější vinařskou oblastí je Marlborough na severu jižního ostrova a také Hastings a Havelock north, na severním ostrově Nového Zélandu.
Práce na vinicích patří společně s prací v jabloňových sadech mezi nejpopulárnější práce backpackerů. Nutno připomenout, že objemy vína každoročně exportovaného z Novým Zélandem, už předčí příjmy za export ovčí vlny. Také plochy vinic se každoročně zvyšují a to zejména ve vinařské oblasti Marlborough. Nejznámější vinné oblasti jsou Hawkes Bay [oblast měst Hastings a Napier], Marlborough [široké okolí města Blenheim], Central Otago, Canteburry [okolí Christchurch] a také okolí Aucklandu. Práce na vinici je také téměř celoročně.
Packhouse je budova, ve které se balí sklizené ovoce. Než se ovoce dostane do krabice, musí projít několika úkony. Práce v baličce na Novém Zélandu je celkem nenáročná většinou si však musíte zvyknout na prostředí, které silně evokuje továrnu.
Práce v baličce na ovoce má tu výhodu, že pracujete bez ohledu na počasí. Nevýhodou je poněkud uniformní styl práce, nápadně zavánějící strojovitostí a stereotypem. Komu vadí továrny, píchačky pracovní řád, daná pravidla a fixní pauzy, tomu pravděpodobně nebude vonět práce v baličce. Ze zkušenosti můžeme říct, že i když vám budou tvrdit, jak je výhodnější pracovat pod střechou, nezávisle na počasí, jsou to jen řeči. Jděte raději do sadu, vyděláte si mnohem víc a zažijete mnohem víc legrace.
Sehnat kvalifikovanou práci na Novém Zélandu většinou nebývá problém. V tomto případě nejvíce záleží na úrovni anglického jazyka a také délce praxe a vašich schopnostech. Člověk, který se umí dobře prodat, má dveře otevřené všude na světě.
Nový Zéland má největší zájem o mladé lidi s kvalifikací, která je zde nedostatková. Seznam přednostních profesí [Priority Occupation List] a seznam nedostatkových profesí podle oblastí [Occupation shortage list] publikuje a průběžně aktualizuje imigrační služba Nového Zélandu na svých webových stránkých www.immigration.govt.nz
Pro výkon práce na Novém Zélandu je potřeba pracovní povolení. Žádat o něj může ten, kdo má nabídku práce, která nemůže být obsazena obyvatelem Nového Zélandu a zaměstnavatel je ho ochoten „sponzorovat“. Uděluje se na dobu kontraktu, nejdéle však na 3 roky.
Nový Zéland je krásná země. Pro někoho je tak krásná, že se rozhodne na Novém Zélandu zůstat. Ovšem vyřídit si potřebné papírové formality není jednoduché a požadavky na vydání rezidence jsou vysoké. Následující text berte jako jemný úvod, náš web se primárně zabývá cestováním, nejsme imigrační poradci pro Nový Zéland.
Pro zájemce o trvalý pobyt na Novém Zélandu, neboli rezidenci, či rezidenturu, je zde podle imigrační služby Nového Zélandu několik druhů víz. Předem bych chtěl upozornit, že proces získání rezidentury na Novém Zélandu je zdlouhavý a vůbec není jednoduchý. na druhou stranu, pokud splňujete požadavky, zejména jazykové a pracovní, vaše šance je téměř stoprocentní.
Nejdůležitější kategorie víz Skilled migrant Category Family Bussines Family quota Temporary visa
Během práce v sadech se časem dozvíš spoustu nových zajímavých slov, která se jistě budou hodit i jiným cestovatelům. I my jsme se dozvěděli spoustu nových slov a zde je seznam.
Tento seznam určitě není kompletní, obsahuje základní slovíčka používaná v sadech. Pokud znáš ještě nějaká slova, neváhej seznam doplnit :D
V této sekci budeme uveřejňovat vaše zkušenosti s farmami, farmáři a obecně zaměstnavateli na Novém Zélandu. Pokud se chcete s ostatními podělit o své kontakty, použijte prosím diskuzi pod článkem, Farmáře a kontakty na práci uvádějte co nejpodrobněji, včetně druhu práce, adresy a kontaktů. Dokažte, že Češi nejsou jenom sobecký do sebe zahleděný národ, ale že si dokáží i pomáhat.
Pokud máš nějaké kontakty na práci, nenechávej si je pro sebe! Dál Ti stejně k ničemu nebudou a Ty tím můžeš pomoci dalším cestovatelům, kteří se chystají na Novém Zélandu pracovat. Vzpomeň si na to, když jsi Ty hledal práci a někdo Ti poradil ověřený tip na práci. Nikdy nevíš, kdy zase Tobě pomůže někdo jiný.