Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Keri Keri, hlavní město mandarinek

Keri Keri znamená v maorštině kopat, ve spojení s tradiční maorskou plodinou kumara. Tento překlad vystihuje význam této oblasti od pradávných dob. V současnosti žije v oblasti Keri Keri, nacházející se na severní výspě oblasti zvané Bay of Islands, silná maorská komunita. V minulosti byla celá oblast bay of Islands dějištěm několika historických událostí, včetně podepsání smlouvy z Waitangi. V současnosti o Keri Keri uslyšíte spíše ve spojení s pěstováním mandarinek a pomerančů.

Novy-Zeland-Keri-Keri-nejstarsi-kamenna-Waitangi, maorské marae Whare Runanga

Oblast Keri Keri nabízí spoustu historických zajímavostí, [mezi které patří i nejstarší zděná historická budova na Novém Zélandu]. V oblasti Keri Keri se také nachází pozůstatky opevněné maorské vesnice [Kororiko pa] slavného maorského kmene Ngapuhi. Kmen Ngapuhi, jehož náčelníkem byl Hongi Hika v období války mušket ohrožoval většinu maorských kmenů téměř na celém území severního ostrova Nového Zélandu.

Novy-Zeland-vypijte-si-svoje-Flat-white-Waitangi, maorské marae Whare Runanga

Jak již bylo řečeno, oblast Bay of Islands a celý Northland se nahází v subtropickém podnebním pásu. Proto se teplota po celý rok drží nad nulou a díky tomu se v oblasti velice daří mandarinkám, pomerančům a ostatním citrusům. Práce v této oblasti je díky teplotě téměř celoročně, proto se stává oblíbenou destinací nízkorozpočtových cestovatelů neboli backpackerů. Sbírání mandarinek je práce náročná, ale relativně dobře placená. Kromě cirusů a mandarinek se v okolí Keri Keri nachází i několik vinic, výlet si proto můžete zpestřit ochutnávkou vína.

Samotné město Keri Keri na první pohled ničím nezaujme, je však oblíbenou zastávkou při projíždění oblastí Bay of Islands z mysu Reinga do historické rezervace ve Waitangi. Můžete si vypít svoje Flat White v jedné z několika příjemných kaváren přímo na hlavní ulici, procházející středem Keri Keri. Většina kaváren má i zahrádku, můžete si svou oblíbenou kávu vypít i venku.

Práce v Keri Keri

Jak už bylo řečeno, díky subtropickému klimatu se v Keri Keri velice daří citrusům (mandarinkám a pomerančům) a také zelenině. Díky tomu je zde v podstatě po celý rok dostatek práce. Pokud máte zájem o práci, porozhlédněte se v místním tisku, nebo se poptejte backpackerech.

Keri Keri na internetu

www.kerikeri.co.nz

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,252 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy