Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Waitangi a střípky historie Nového Zélandu

Oblast Waitangi a Russell, v severní části regionu Bay of Islands je historicky velice cenná. Bylo to totiž první místo na Novém Zélandu, kde vznikla trvalá osada evropských kolonizátorů. Bylo to sice kontroverzní místo, zejména oblast nynějšíhho města Russell, kterému se přezdívalo pekelná jáma pacifiku. Bylo to především díky námořníkům, kteří si odpočinek po dlouhé plavbě představovali v podobě neustálého opíjení a sexu s domorodými ženami.

Smlouva z Waitangi

Novy-Zeland-smlouva-z-Waitangi.jpgrezervace Waitangi, historická smlouva z Waitangi

Hlavním historickým okamžikem města Waitangi v historii Nového Zélandu, byl bezpochyby podpis smlouvy Waitangi. Tato smlouva zaručovala maorským obyvatelům právo na jejich půdu a zároveň také přednostní právo angličanů na odkup této půdy. Kromě toho Anglie zaručovala Novému Zélandu ochranu a to jak vojenskou tak politickou. Tuto smlouvu v roce 1840 podepsala většina místních maorských náčelníků. V následujících několika letech smlouva putovala po celém Novém Zélandu a podepsali ji téměř všichni maorští náčelníci. I přes dvojsmyslný překlad do maorštiny je smlouva z Waitangi základem maorsko-evropských vztahů. Jak již bylo zmíněno, Maorové jakožto původní obyvatelé, mají na Novém Zélandu i přes všechna příkoří nejlepší pozici ve společnosti ze všech bývalých kolonií na světě.


Historická rezervace ve Waitangi

Novy-Zeland-historicka-rezervace-Waitangrezervace Waitangi a 35 metrů dlouhá maorská waka

Toto místo by mělo být součástí itineráře každého cestovatale, který se alespoň trochu zajímá o historii Nového Zélandu a maorské dějiny. Informační centrum, jehož součástí je projekce o maorské historii vám nastíní jak to vlasntě bylo s podepsáním smlouvy ve Waitangi, jaké byly prvopočátky evropského osídlení Nového Zélandu v oblasti Russsel a jak to bylo se vztahy Maorů a Evropanů. V areálu se také dozvíte, jakým způsobem Maorové připluli na Nový Zéland a součástí expozice je i 35 metrů dlouhá válečná kanoe waka a také informační centrum s promítáním a prodejem maorských artefaktů.

Treaty House - dům smlouvy

Novy-Zeland-historicka-rezervace-Waitangrezervace Waitangi, historie maorsko-evropskych vztahů

Pokud má na Novém Zélandu nějaká budova největší historický význam, pak je to bezpochyby Treaty House, neboli dům podpisu smlouvy, kde byla roku 1840 podepsána smlouva z Waitangi. Dům byl původně postaven pro občana britského původu Jamese Busbyho a o osm let později toto místo posloužilo právě k účelu podpisu této smlouvy. Domek byl v roce 1989 restaurován a od té doby slouží jako historický památník a muzeum historie Nového Zélandu. V domě se nachází věrná kopie smlouvy z Waitangi a množství dobových fotografií a materiálů. Okolo domu jsou nádherné zahrady.

Novy-Zeland-historicka-rezervace-WaitangWaitangi, maorské marae Whare Runanga

Whare Runanga

Je maorské marae, neboli společenský dům, který leži na druhé straně trávníku v historické rezervaci Waitangi. Na první pohled vás upoutají nádherné řezby, kterými je marae vyzdobeno. Respektujte posvátnost a význam marae tím, že si před vstupem sundáte boty. Marae Whare Runanga je dějištěm mnoha kulturních akcí, zejména při výročí podpisu smlouvy, tzv. Waitangi day.

Maorské kulturní vystoupení He Toho

V areálu národní rezervace ve Waitangi můžete shlédnout i kulturní představení He Toho. Užasná světelná a taneční show předvádí maorský tanec Haka a tanec se lněnými kuličkami na provázku, tzv. Poi dance. Nenechte si ho ujít, vystoupení začíná v 11.30 a 12.30 a vstupné stojí 15 NZD.

Waitangi na internetu

www.waitangi.net.nz
letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 14,169 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy