Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Národní park Abel Tasman, azurové moře a zlaté pláže

Pobřežní Národní park Abel Tasman je přístupná a velmi turisticky populární oblast. Tento národní park se nachází na severozápadě jižního ostrova. Park je pojmenován po holandském objeviteli Abelu Tasmanovi, který roku 1642 jako první Evropan spatřil Nový Zéland.

Abel Tasman National Park byl založen roku 1942 a se svou rozlohou 22.530 hektarů je nejmenším národním parkem Nového Zélandu. Abel Tasman, jak se zkráceně nazývá, je známý hlavně díky svým zlatavým plážím, krásnými výhledy na modravé moře, několika vnitrozemním trackům a hlavně díky pobřežnímu tracku Abel Tasman Coast Track, který se řadí mezi Great Walk.

Pobřežní trasa Abela Tasmana (Abel Tasman Coast Track)

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní Park Abel Tasman | Zlaté pláže

Novy-Zeland-Abel-Tasman-Coast-Track-logo Tato tří až pětidenní trasa je dlouhá 51 km a patří k nejkrásnějším v Novém Zélandu. Trasa Abela Tasmana je velmi dobře udržovaná, lehká až středně těžká. Takže i ti, co nejsou zvyklí na velké túry by trasu Abel Tasman Coast Track měli zvládnout bez problémů. Budete procházet původní buší. Před Vámi se budou otvírat úžasné výhledy na pláže se zlatavým pískem, zátoky s křišťálově čistou azurovou vodou. Zejména v létě, když svítí slunce a je teplo, tato kombinace vytváří fantastické pohledy, o čemž se samozřejmě můžete přesvědčit i z přiložených fotografií. Národní park Abel Tasman je prostě něco, co na Novém Zélandu nesmíte vynechat.

Pokud máte v plánu trasu Abel Tasman Coast Track, nezapomeňte si vyzvednout brožurku v kanceláři DOC v Motueka, nebo si ji stáhněte ze stránek DOC. Kromě užitečných informací o Abel Tasman Coast Track, v ní naleznete i informace o časech přílivu a odlivu.

Sandfly, Sandflies

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-sNový Zéland, Národní Park Abel Tasman | Sandfly

Před tím, něž vyrazíte na trasu Abela Tasmana, vybavte se účinným repelentem!!! Pokud jste se na Novém Zélandu ještě nesetkali se sandfly, nebo sandflies, na trase Abela Tasmana si jich užijete dosytosti. Kdo na Novém Zélandu byl, ví o čem mluvím, kdo se na Nový Zéland chystá, čeká ho nepříjemné překvapení. Sandfly je totiž nepříjemná malá muška, která se hojně vyskytuje zejména na jižním ostrově Nového Zélandu. Sandfly si ráda vybírá oblíbené turistické cíle Nového Zélandu, a to nejspíše proto, aby návštěvníkům udělala z pobytu peklo. Ačkoli jsme se velmi snažili, zachytit sandfly na kvalitní fotku se nám nepotařilo, možná proto že než jsme to stihli, ze sandfly zbyl jen krvavý flek. Díky tvaru jejího těla, jsme si sandfly přejmenovali na hrbatou. Sandfly je aktivní pouze přes den a to zejména když je po dešti, nebo vlhko. A ještě horší je, že sandfly střídá své směny s komáry. Jakmile jde sandfly spát, přiletí komár. Nejhorší na celé věci je, že sandfly se jen tak nezbavíte. I když se nastříkáte repelentem, sandfly jakoby čekala až přestane působit a pak útočí znovu. Nedá pokoj, dokud si do vás nehryzne. A co hůř, její kousnutí, podobně jako od komára způsobuje nepříjemné svědění a otoky. Tak to jen tak na okraj, doufám že jsme vás moc nevyděsili. Musím však podotknout, že sandfly se nachází převážně ve vlhkých oblastech jižního ostrova Nového Zélandu, většinou budete mít od sandfly pokoj.

Zdolávání trasy Abel Tasman Coast Track

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní Park Abel Tasman

V oblasti parku Abela Tasmana je vysoký příliv, což ovlivňuje i průběh treku. Dva úseky trasy jsou kompletně zaplavované a nelze je obejít. Awaroa Estuary přejdete jenom 1 a půl hodiny před až 2 hodiny po odlivu a úzký kanál u pláže Onetahuti musíte překonat tři hodiny před až tři hodiny po vrcholném odlivu. Některé části (jako ústí v Torrent Bay a v Bark Bay) se dají obejít.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní Park Abel Tasman

Časy přílivu a odlivu si zjistěte dopředu na kterémkoli DOC centru, nebo v brožurce Abel Tasman Coast Track ať si můžete trasu naplánovat. Zejména první dvě části treku Abel Tasman Coast Track jsou velice nenáročné, trasa vede po zpevněném chodníčku a viděli jsme návštěvníky, kteří Abel Tasman Coast Track zdolávali v sandálích. Dokonce jsme potkali i několik maminek s kočárkem :). Abel Tasman Coast Track je nejnavštěvovanějším trekem Nového Zélandu a je to znát zejména na tom, jak je udržovaný.

Mapa Abel Tasman Coastal Track

Novy-Zeland-Abel-Tasman-Coast-Track-mapa

1.úsek treku Abel Tasman Coastal Track

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní Park Abel Tasman

z Marahau k Anchorage Hut (4 hodiny, 12,4 km). Tato první část vede nejvíce kolem pláží [Apple Bay Tree, Yellow Point]. Ke konci této části trasa stoupá k vyhlídkovému místu. Pak už následuje jenom sestup dolů do Anchorage Bay, kde je chata a kemp. Pokud máte málo času, nebo se vám nechtějí platit relativně vysoké poplatky za přenocování v chatě, první úsek Abel Tasman Coastal Track se dá i s návratem překonat za slabých 8 hodin. Do toho samozřejmě nepočítám odbočky na pláže a případné zdržení na koupačku.

2. úsek treku Abel Tasman Coastal Track

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní Park Abel Tasman | Golden Bay

z Anchorage Hut k Bark Bay Hut (při odlivu 3 hodiny, 8,4km; při přílivu 4 hodiny, 12,1 km). Při odlivu můžete přejít přes zátoku, pokud vám to ale nevychází, nevěšte hlavu. Kolem zátoky vede náhradní trasa, kterou se napojíte na původní trek. Na tomto úseku budete také přecházet visutý most (dlouhý 47 metrů), který vás dostane přes Falls River [největší řeku v národním parku Abel Tasman]. Chata a kemp v Bark Bay se nachází vedle zátoky.

3. úsek treku Abel Tasman Coastal Track

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní Park Abel Tasman

z Bark Bay Hut k Awaroa Hut (4 hodiny; 11,4 km - záleží na přílivu). Zátoku Bark Bay při odlivu přejdete nebo můžete využít náhradní trasu, která stoupá strmě do sedla. K pobřeží se dostanete opět u lomu Tonga (kde se dřív těžila žula). Pobřeží kolem Tonga je mořskou rezervací. Zátoku Onetahuti Bay můžete přejít tři hodiny před až tři hodiny po odlivu. Poté si musíte vyšlápnout až do sedla Tonga Tonga Saddle a pak už vás čeká jenom sestup do Awaroa, kde po zhruba 15 minutách chůze po pobřeží narazíte na chatu a kemp.

4. úsek treku Abel Tasman Coastal Track

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní Park Abel Tasman

z Awaroa Hut k Totaranui (1,5 hodiny; 5,5 km záleží na přílivu). Zátoku lze přejít zhruba 2 hodiny před a 2 hodiny po vrcholném odlivu. Na tomto úseku už vás čeká přechod jen přes nižší sedlo a sestup do Totaranui. Najdete tady místo odkud odjíždí water taxi.

Při zdolávání Abel Tasman Coast Track, raději počítejte s nějakým časem navíc. Garantujeme Vám, že až kousek pod Vámi objeví zlatavá pláž s průzračnou vodou, neodoláte [hlavně v létě :) ] Většina turistů končí trasu v Totaranui, ale je možné jít z Totaranui dál, kolem cape Whariwharangi Hut (3 hodiny) a potom do Wainui (1,5 hodiny). Z Wainui by měly jezdit autobusy, ale raději si tuto informaci ověřte na DOC. V Totaranui máte několik možností:

1. pokračovat do Wainui 2. vrátit se zpátky do Marahau pomocí water taxi 3. vrátit na kajaku do Marahau 4. vrátit se do Marahau po tzv. Inland treku [38 kilometů dlouhý, zhruba třídenní]

Ubytování na trase Abel Tasman Coastal Track

Na treku najdete čtyři chaty: Anchorage Hut (24 míst), Bark Bay Hut (34 míst), Awaroa Hut (26 míst) a Whariwharangi Hut (20 míst) a ¨ 20 kempů. Abel Tasman Coastal Track je mezi turisty velmi oblíbená a ročně ji navštíví kolem 200 tisíc návštěvníků. Takže ubytování musíte mít dopředu rezervováno [tak jako na všech Great Walks] a cena je 35,70 NZD na osobu a noc (v sezóně, mimo sezónu je cena nižší). Na trase najdete také několik tábořišť, které jsou za 12.20 NZD, ale musí být také rezervovány dopředu. Rezervovat chaty či kempy na Abel Tasman Coast Track můžete na doc.govt.nz

Máte několik možností jak trasu Abel Tasman Coast Track zdolat

1. jít ji celou pěšky 2. část cesty zdolat na kajaku 3. využít water taxi

Kajakování V Abel Tasman National Park

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní Park Abel Tasman | Mořský kajak

Pokud nikde jinde na Novém Zélandu, tak v parku Abela Tasmana byste určitě měli zvážit možnost vyzkoušet si mořský kajak. Nemusíte mít žádné zkušenosti [i my jsme si to vyzkoušeli poprvé], dostanete malé školení a pokud na vodě dokážete, že umíte kajak ovládat, jste volní. Můžete navštívit malé ostrůvky kolem, zajet si na osamělé pláže, pozorovat tuleně. Poznáte druhou tvář národního parku Abel Tasman, tu vodní. My jsme měli výbornou zkušenost s agenturou MSK (Marahau Sea Kayaks), která sídlí v Marahau hned za informačním centrem. Kajak pro dva nás na den bez průvodce stál cca 135 dolarů a byl to naprosto nezapomenutelný zážitek a taky nejlepší narozeninový dárek. Chcete li více informací o Marahau Sea Kayak, navštivte jejich web

Kde přespat v Národním Parku Abel Tasman

Pokud máte campervan, můžete přespat zdarma v Motueka, nedaleko pláže. I když to není povolené viděli jsme několik camperů zaparkovaných přes noc nedaleko východiště tracku Abel Tasman Coast Track. A vzhledem k tomu, že jižní ostrov Nového Zélandu je mnohem bezpečnější, vůbec bych se tam nebál nechat auto zaparkované po celou dobu.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

xiaojun
10. 02. 2018 v 10:00

20180211 junda

ray ban sunglasses outlet

nike outlet online

ugg boots

swarovski outlet

longchamp bags

ugg outlet

coach outlet

nike shoes

nike air force 1

ugg outlet

canada goose outlet

true religion outlet store

tory burch outlet store

oakley sunglasses

ugg canada

pandora outlet

cheap nba jerseys

canada goose outlet store

tory burch outlet

canada goose

cartier watches

canada goose jackets sale

uggs clearance

polo ralph lauren

nike trainers uk

rayban sunglasses

cheap ray ban sunglasses

true religion jeans

uggs

michael kors outlet online

ferragamo shoes

ray ban sunglasses

coach outlet store online

canada goose jackets

kevin durant shoes

polo outlet

christian louboutin outlet

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

true religion outlet

polo outlet

air max 90

coach outlet

coach outlet online coach factory outlet

blackhawks jerseys

christian louboutin shoes

tory burch outlet online

cheap snapbacks

cheap snapbacks

ray ban sunglasses outlet

oakley sunglasses

mulberry bags

pandora charms

christian louboutin outlet

cheap jordans for sale

michael kors outlet clearance

coach outlet online

jordan shoes

cheap soccer jerseys

fitflops

true religion jeans

coach outlet store online

prada shoes

oakley sunglasses

canada goose outlet store

coach outlet online

pandora outlet

tods outlet

ferragamo shoes

air jordan shoes

christian louboutin outlet

moncler jackets

coach factory outlet

burberry outlet store

oakley sunglasses wholesale

canada goose outlet

longchamp outlet

canada goose outlet

coach factory outlet

snapback hats

coach outlet online

michael kors outlet

lacoste pas cher

coach outlet

michael kors outlet clearance

moncler jackets

oakley sunglasses wholesale

uggs outlet

coach outlet store online

nike factory store

fitflops shoes

michael kors outlet online

ugg boots

coach handbags

cleveland cavaliers jerseys

ray ban sunglasses

air max shoes

cheap oakley sunglasses

air max shoes

bottega veneta outlet

canada goose outlet

kobe shoes

canada goose uk

oakley sunglasses

prada outlet online

uggs outlet

coach outlet online

ugg boots outlet

coach outlet

uggs outlet

ferragamo shoes

polo ralph lauren

burberry outlet

ugg outlet

tory burch outlet

oakley sunglasses

swarovski crystal

air max trainers

oakley sunglasses wholesale

cheap nba jerseys

true religion jeans

polo outlet

air max uk

cheap ugg boots

canada goose outlet

hermes birkin

louboutin shoes

canada goose coats

polo ralph lauren

coach outlet

ugg boots clearance

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet

ferragamo outlet

ralph lauren polo shirts

polo outlet

coach factory outlet

ray ban sunglasses outlet

ugg outlet online

ferragamo outlet

ed hardy outlet

coach outlet

polo ralph lauren

moncler coats

mbt outlet

nike outlet

true religion jeans

kobe bryant shoes

fitflops sale

c3

 

linpingping
12. 03. 2018 v 15:58

qgewqaheqaheqaheagfsgsdhagasgwtqmichael kors bags cheap ray ban sunglasses tory burch handbags valentino reebok outlet polo ralph lauren outlet birkenstock outlet store christian louboutin shoes ralph lauren outlet online ray ban sunglasses outlet coach factory outlet online pandora jewelry canada goose jacket mulberry handbags coach outlet store online birkenstock shoes outlet uggs hermes outlet cheap jordan shoes oakley sunglasses outlet michael kors outlet store canada goose coats kate spade handbags ralph lauren adidas adidas yeezy canada goose jackets canada goose coats moncler sale coach outlet online nfl jerseys red bottom heels adidas yeezy boost coach outlet online pandora charms outlet adidas outlet michael kors coach factory outlet online harden vol 1 canada goose sale supreme shirts polo ralph lauren outlet hermens moncler pas cher michael kors handbags valentino outlet burberry outlet fitflops sale clearance mlb jerseys cheap cheap jordan shoes puma outlet red bottom canada goose jackets longchamp bags adidas outlet store louboutin outlet longchamp sale coach outlet store online coach factory outlet online longchamps timberland boots michael kors canada goose pandora jewelry outlet canada goose outlet canada goose jackets coach factory outlet online cheap jordan shoes cheap air max fitflops sale ugg boots coach factory outlet online air max outlet ray ban sunglasses discount christian louboutin sale kate spade handbags nike shoes ralph lauren sale cheap air jordans adidas nmd runner ugg canada canada goose jackets canada goose adidas yeezy coach outlet online yeezy boost 350 canada goose outlet online birkenstock outlet canada goose jackets nfl jerseys nike outlet online adidas nmd r1 ugg boots philipp plein outlet supreme shirts ralph lauren nike sneakers skechers outlet cheap air jordans coach outlet online mlb jerseys moncler uk bottes ugg ugg outlet online moncler cheap nike shoes coach outlet pandora charms coach factory outlet online pandora uk polo ralph lauren outlet michael kors outlet online ecco shoes for women coach outlet online cheap ray ban sunglasses pandora jewelry columbia sportswear outlet coach factory outlet online tory burch shoes louboutin outlet moncler coats birkenstock uk michael kors outlet online coach factory outlet online cheap air jordans canada goose outlet store nike outlet online adidas superstars fitflop sandals michael kors outlet canada supra for sale ralph lauren uk adidas outlet online pandora sale clearance uggs outlet coach outlet online nike outlet store pandora charms sale north face outlet fitflop shoes supreme uk ralph lauren canada goose jackets ugg outlet store tory burch outlet online nike outlet store online pandora uk coach factorty outlet online canada goose parka burberry outlet online ralph lauren uk asics outlet jordan shoes for sale ralph lauren outlet online birkin handbags christian louboutin shoes adidas sneakers cheap jordans nike air max 97 uggs outlet canada goose pandora outlet christian louboutin shoes salvatore ferragamo shoes oakley sunglasses outlet timberland outlet store ralph lauren sale ugg boots moncler outlet online pandora charms sale clearance nba jerseys cheap coach outlet canada fitflops sale clearance canada goose sale pandora charms ferragamo shoes louis vuitton handbags coach outlet store online uggs outlet adidas campus shoes nfl jerseys gucci outlet online mbt moncler outlet online canada goose supreme clothing nike shoes uggs on sale gucci outlet adidas yeezy boost cheap jordan shoes ray bans pandora jewelry outlet louis vuitton outlet online fitflops sale new balance outlet canada goose jackets ugg boots sale ugg outlet store ralph lauren uk nike outlet store oakley sunglasses outlet supra for sale michael kors outlet online burberry handbags cheap nfl jerseys wholesale timberland outlet michael kors michael kors bags polo ralph lauren outlet online vans outlet hermes handbags canada goose jackets uk coach outlet online polo ralph lauren outlet online coach outlet online canada goose jackets ugg boots women ralph lauren outlet air max shoes yeezy shoes moncler outlet online jordans coach factory outlet adidas nmd r1 ralph lauren outlet online canada goose jackets pandora charms adidas nmd runner kate spade outlet online air max coach factory outlet kate spade outlet canada goose jackets coach outlet online nike air max 2018 prada outlet online michael kors outlet store caterpillar boots adidas yeezy boost cheap jordans free shipping canada goose sale kate spade outlet online pandora charms kate spade outlet birkenstock shoes tory burch outlet store louboutin shoes yeezy shoes mcm bags discount ray ban sunglasses canada goose coats coach factory outlet online adidas yeezy shoes cheap ugg boots canada goose coats coach factory outlet online mulberry outlet uk polo ralph lauren outlet birkenstock outlet fitflop sandals ralph lauren moncler coats pandora charms outlet air jordan retro retro 11 birkenstock sandals kate spade handbags mbt new balance outlet store coach outlet store online vans outlet store longchamp bags yeezy boost 350 coach outlet online yeezy shoes air jordan shoes ugg boots outlet fred perry shirts ray ban sunglasses sale polo outlet online michael kors outlet store coach outlet online coach outlet online pandora jewelry store adidas store nike zoom polo ralph lauren outlet pandora charms sale clearance adidas nmd r1 kate spade outlet store ugg boots michael kors outlet online cheap ugg boots kate spade outlet online ralph lauren outlet online cheap oakley sunglasses ray ban sunglasses outlet louis vuitton factory outlet canada goose jackets coach outlet canada oakley sunglasses outlet pandora rings moncler jackets canada goose jackets ugg outlet online coach outlet online cheap jordan shoes moncler jackets mcm outlet store salvatore ferragamo outlet birkenstock uk michael kors outlet polo ralph lauren outlet online fred perry polo shirts ugg sale ralph lauren outlet online michael kors ugg boots outlet pandora jewelry coach outlet online ray ban sunglasses discount air max 90 ugg outlet coach factory outlet hermes bags polo ralph lauren cheap oakley sunglasses cheap nfl jerseys wholesale jordan shoes coach factorty outlet online nike outlet pandora charms outlet oakley sunglasses for women coach factory outlet fitflops sale nike air max 2018 longchamp outlet store ugg outlet adidas yeezy boost 350 coach outlet store birkenstock sale pandora charms outlet moncler uk red bottoms mlb jerseys cheap canada goose sale moncler outlet online coach outlet online kate spade outlet online michael kors outlet clearance coach outlet online longchamp outlet cheap jordan shoes the north face outlet adidas outlet store ecco outlet moncler coats nike sneakers hermes bags prada shoes mlb jerseys wholesale nike air max 97 pandora charms sale clearance michael kors outlet canada canada goose coats kate spade outlet online michael kors outlet clearance mulberry birkenstock sale ugg boots discount oakley sunglasses nba jerseys wholesale adidas superstar shoes canada goose coats coach outlet store online clearance ugg canada polo ralph lauren the north face jackets polo ralph lauren outlet michael kors outlet clearance michael kors outlet store canada goose mbt shoes sale canada goose sale pandora charms sale clearance ralph lauren uk polo ralph lauren outlet online michael kors outlet online pandora jewelry kate spade handbags burberry outlet online adidas shoes coach factory outlet online michael kors uk ralph lauren outlet pandora outlet uggs outlet louis vuitton outlet canada goose jackets pandora charms sale canada goose jackets michael kors outlet store polo ralph lauren outlet online converse all star adidas nmd r1 michael kors outlet store cheap jordans ralph lauren outlet online moncler jackets michael kors outlet store adidas outlet online nmd adidas polo ralph lauren cheap jordans for sale canada goose jackets yeezy boost 350 coach outlet online nike outlet store coach outlet online hermes bag michael kors burberry handbags louis vuitton outlet store air max moncler jacket louis vuitton factory outlet yeezy boost 350 ugg boots adidas originals moncler sale timberland outlet air jordans yeezy boost coach factory outlet ray ban glasses canada goose jackets cheap oakley sunglasses michael kors outlet ugg boots philipp plein ferragamo outlet coach outlet store converse outlet adidas ultra boost ralph lauren outlet online cheap oakley sunglasses 3.02linpingping 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 14,912 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy
Statistika
  • 16016 návštěvníků celkem
  • 12 návštěvníků online