Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Co je dobré vědět před cestou na Nový Zéland

Před samotnou cestou na Nový Zéland byste si měli vyřídit několik věcí. Nejdůležitější věcí bude pravděpodobně odhlášení ze zdravotního pojištění v České Republice. Další velce důležitou věcí při cestě na Nový Zéland bude výběr cestovního pojištění.

Nový Zéland leží na jižní polokouli a je to jedna z nejvzdálenějších cestovatelských destinací. Vzhledem k tomu byste se měli připravit i na situaci, že se vám na Novém Zélandu nezadaří [což je díky našemu průvodci vcelku nemožné :) , pozn. autora], a měli byste si vytvořít nějaký záložní fond, ze kterého byste v případě nouze mohli čerpat. Velkou výhodou v tomto ohledu je zpáteční letenka. Její cena oproti jednosměrné letence není o tolik vyšší a máte alespoň nějakou jistotu. Ze zkušenosti vím, že plánování cesty (hlavně pro ty co jedou poprvé), přináší celou řadu nejistot a strašáků, jakmile se ale nohou poprvé dotknete pevniny Nového Zélandu, všechen stres a strach z nejistoty z vás opadne a vy se můžete naplno věnovat nově nabytým pocitům svobody a vzrušení z cestování.

Co si tedy zařídit ještě před cestou na Nový Zéland

Cestovní Pojištění

I když se to bude zdát jako mlácení prázdné slámy, přesto cestovní pojištění zmíním! Nikdy totiž nevíte co se vám může na cestě přihodit a kdy budete potřebovat lékařskou péči. My jsme měli cestovní pojištění od České Spořitelny Kolumbus, která jej přidává jako službu k platební kartě. Důležité je, nezapomenout si vzít kartičku od pojištění, kde jsou uvedené podmínky a kontaktní čísla, které budete potřebovat v případě nutnosti asistence.

Při návštěvě lékaře, totiž musíte volat asistenční linku [což je jedna z podmínek, následného plnění pojišťovnou. V případě že nezavoláte, může pojišťovna odmítnout hrazení výloh], kde vám sdělí postup. Po návštěvě lékaře na Novém Zélandu si nechte vystavit potvrzení a účet. Ten potom budete muset předložit na pobočce po návratu do České Republiky. Nezapomeňte že částku za ošetření musíte v plné výši uhradit sami.

Jako další alternativu k našemu pojištění Kolumbus jsme hledali něco, co by se potom dalo vyřídit online, jelikož jsme nevěděli přesnou délku našeho pobytu na Novém Zélandu. Nejlepší podmínky jsme našli u Kooperativy. Poměry se pravděpodobně změnily, takže doporučujeme oběhnout si jednotlivé ústavy které zajišťují cestovní Pojištění a vybrat si ten s nejlepšími podmínkami. Výhodu v tomto případě maji ti, kteří jedou na Nový Zéland na přesně dané časové období a pojištění si vyřídí přímo v České Republice.

Odhlášení ze zdravotního pojištění v České Republice

Toto platí pro všechny, kteří jedou na Nový Zéland na dobu delší než šest měsíců. V tomto případě se podle zákonů České Republiky můžete odhlásit z placení zákonného zdravotního pojišťení v České Republice. Pokud byste to neudělali, po návratu do České Republiky byste museli doplatit částku za zdravotní pojištění. Zajděte si na svou pojišťovnu a změnu ohlašte. Nezapomeňte se po návratu zase přihlásit. Doklad o cestovním pojištění si schovejte, budete ho potřebovat při opětovném přihlášení na pojišťovně. Podle zákona totiž nelze být nepojišťen. Po skončení pracovního poměru na Novém Zélandu si nechte vystavit doklad o tom, že jste byli po dobu výkonu zaměstnání pojištěni, pokud nemáte cestovní pojištění, dá se tento doklad použít a je akceptovatelný. Samozřejmě musí obsahovat datumy od kdy do kdy a měl by být na hlavičkovém papíře novozélandského zaměstnavatele.

Výměna hotovosti na novozélandské dolary

Na Novém Zélandu se platí novozélandskými dolary. Před cestou byste si tedy měli vyměnit veškerou hotovost. V případě, že byste novozélandské dolary nesehnali, využijte nějaké jiné světové měny, jako je americký dolar, nebo euro. My jsme novozélandské dolary sehnali ve Zlíně. Většinou jich nemají mnoho, proto doporučujeme neotálet a začít s výměnou pár týdnů dopředu. Ve všech velkých bankách v Praze novozélandské dolary mají, takže pokud to chcete nechat na poslední chvíli, můžete to udělat v Praze před odletem. Pokud se nechcete z důvodu bezpečnosti vozit s hotovostí, můžete si po založení účtu na Novém Zélandu převést peníze online. Využít se dá také výběr z bankomatu, ale banky si účtují poplatky za převod. Kromě toho také musíte počítat s limitem pro výběr z bankomatu. Kromě zmíněných možností můžete využít i cestovní šeky, nejlepší možností podle nás je výměna hotovosti.

Povinné očkování

Očkování na Novém Zélandu není povinné, doporučujeme však očkování proti žloutence, které se vám hodí všude. Pokud se budete vracet cestou domů přes Asii, očkování se dá pořídit i na Novém Zélandu. Já jsem se na Novém Zélandu nechával očkovat proti žloutence, s tím že první dávku jsem si nechal dát v česku a další dvě na Novém Zélandu. Bylo to bez problému.

Elektrická síť na Novém Zélandu

elektricka-zasuvka-na-novem-zelandu.jpgElektrická zásuvka na Novém Zélandu

Elektrická síť na Novém Zélandu má napětí 220V jako u nás. Všechny vaše spotřebiče tedy budou bez problému fungovat. Budete však potřebovat adaptér, protože zásuvky jsou rozdílné. Adaptér se v případě nutnosti dá pořídit i na Novém Zélandu.

Internet na Novém Zélandu

Nový Zéland je co se týče internetu, velmi vyspělá země. [což se bohužel nedá říci o soustední Austrálii, pozn. autora] V každém městě je internetová kavárna, připojení mají broadband, takže s rychlostí nejsou problémy. Kromě toho jsme na Novém Zélandu při projíždění městy odhalili tisíce nekrytích wifi sítí, kiwáci si s ochranou svých dat hlavu moc nelámou. Takže pokud chcete způsob připojení k internetu zdarma, toto je taky možnost.

Telefonování a mobilní sítě na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu existují dva mobilní operátoři. Nejrozšířejnější bude asi Vodafone, nicméně pokrytí je děravé jako cedník, a proto byste se na mobil neměli spoléhat. Mnohde totiž není signál vůbec, a řeknete-li někomu, já ti pak napíšu až tam dorazíme, v mnoha případech to neklapne. To samé platí i o druhém operátorovi Telecomu. Základní balíček s předplacenou simkartou a 30+10 NZD kreditu od Vodafone, stojí 35 NZD. Telefon vám bude fungovat český, na Novém Zélandu se používají stejná frekvenční pásma jako v Evropě. Pevné telefonní spojení jsme nepoužili vůbec, máte-li však telefonní linku na ubytování, hovory do stejného obvodu jsou na Novém Zélandu zdarma.

Eistují i různé druhy volacích karet, které mají pod ochrannou vrstvou několikamístný kód. Tento kód potom při volání do Evropy namačkáte za volané číslo a máte různé výhody, podle zakoupené karty. Nikdy jsme jich nevyužili, díky hojnosti připojení knternetu jsme z Nového Zélandu výhradně Skypeovali. Zmiňuji se o nich jako o další možnosti komunikace.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Bara
24. 07. 2014 v 0:21

 dobry den :)  mam iPhona zakoupeneho v UK a odblokovaneho na ceskou sim - Vodafon. Mate nejake zkusenosti jak se iPhonum dari na NZ? dekuj 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz
Warning: file(http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /data/web/virtuals/13283/virtual/www/domains/cestananovyzeland.cz/includes/functions.php on line 326

Warning: join(): Invalid arguments passed in /data/web/virtuals/13283/virtual/www/domains/cestananovyzeland.cz/includes/functions.php on line 326
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy