Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Rakiura Track, hon za ptákem kiwi

Stewart island naleznete na úplném jihu jižního ostrova Nového Zélandu, velikostí je třetím největším ostrovem Nového Zélandu. Svou odlehlostí od hlavní pevniny Nového Zélandu si Stewart island zachoval unikátní životní podmínky, ve kterých se daří ptákům. Na ostrov Stewart island dnes proto míří stovky ornitologů a milovníků ptáků.

Stewart Island/Rakiura | historie

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Maorský název Stewart Island Te Punga o Te Waka a Maui [kotva Mauiho waky] dokládá význam ostrova v maorské mytologii. Týká se maorské legendy o stvoření Nového Zélandu, ve které Stewart Island/Rakiura ztvárnil kotvu Mauiho člunu.

Maorové nazývají Stewart Island Rakiura [zářící obloha], což se vztahuje k polární záři [Aurora Australis], kterou nad Stewart Island můžete v určité období pozorovat.

Prvním Evropanem, který Stewart Island/Rakiura poprvé spatřil byl v roce 1770 tradičně kapitán James Cook. V domnění, že Stewart Island patří k jižnímu ostrovu Nového Zélandu, pojmenoval ho South Cape. Cookovy domněnky zpřesnil William W. Stewart, první důstojník tuleňářské lodi Pegasus, který dokázal, že se jedná o ostrov. Na jeho počest byl Stewart Island/Rakiura pojmenován jeho jménem a severovýchodní záliv ostrova byl pojmenován Port Pegasus.

Od roku 1841 existoval Stewart Island/Rakiura jako provincie pojmenovaná New Leinster. Nicméně zůstalo to pouze na papíře a roku 1846 byl Stewart Island/Rakiura převeden pod správu provincie New Munster, pod níž spadal celý jižní ostrov Nového Zélandu. Po většinu 20. století se ostrovu říká Stewart Island, roku 1998 však byl ostrov oficiálně pojmenován Stewart Island/Rakiura.

Stewart Island/Rakiura | geologie, fauna a flóra

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Kopcovitý a vlhký Stewart Island/Rakiura má rozlohu 1 746 km2. Klima, které na Stewart Island/Rakiura panuje je ostrovního charakteru, tedy velice vlhké. Ročně zde spadne okolo 1000-3.000 mm srážek.

Přestože půda, která se na Stewart Island/Rakiura nachází není velice úrodná, díky vydatným srážkám je celý ostrov pokrytý buší. V nížinách převažují stromy [rata a kamahi], vyšší polohy potom doprovázejí keře [například manuka]. V nižších polohách Stewart Island/Rakiura naleznete bažiny a rašeliniště.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Nejvyšším bodem Stewart Island/Rakiura je vrchol Mount Anglem [979 metrů] Jedinou velkou řekou je Freshwater River, která se vlévá do Paterson Inlet. Kromě ní je na Stewart Island/Rakiura spousta malých potoků a vysychajících creeků.

Novy-Zeland-ptak-kiwi-je-ikonou-Noveho-ZNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Díky příhodným podmínkám, a izolaci Stewart Island/Rakiura, se zde tolik nerozšířili škůdci známí z pevniny Nového Zélandu [zejména possum, krysa či lasička]. Proto se na Stewart Island/Rakiura tolik daří ptákům. Naleznete zde ohrožené druhy [hlavně papoušek kaka, pták kiwi, nebo tučňák žlutooký] Kromě nich uvidíte klasické zástupce ptačí říše Nového Zélandu [tuie, bellbirdy, fantaily, robiny]

V okolí Stewart Island/Rakiura leží několik větších ostrůvků. Z významějších můžeme jmenovat Ruapuke Island nebo Codfish Island. Na druhém jmenovaném potom DOC vytvořilo unikátní projekt záchrany nelétavého papouška kakapo. Tento druh se považoval za vyhynulého, dokud nebyl roku 1977 objeven právě na Stewart Island/Rakiura. Codfish Island byl kompletně zbaven škůdců a papoušek kakapo byl zachráněn.

Stewart Island/Rakiura | lidské osídlení

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Jediným lidským sídlištěm s větším počtem obydlí, tedy na Stewart Island/Rakiura, které by se s trochou nadsázky dalo říkat vesnička, je Oban. Kořeny svého názvu musí Oban hledat ve Skotsku, pojmenován byl podle svého skotského bratra, města Oban. [ve skotské gaelštině znamená Oban výraz pro malý přístav] Název Oban byl pravděpodobně zvolen díky silnému skotskému jádru prvních osadníků.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Oban naleznete na Stewart Island/Rakiura, v zátoce Halfmoon Bay. S pevninou Nového Zélandu má Oban spojení trajektem, či letecky do Invercargill. Podle nejnovějších údajů o sčítání obyvatel, žije v Obanu asi 400 obyvatel, což je osmdesát procent celkového počtu obyvatel Stewart Island/Rakiura

Původně na Stewart Island/Rakiura existovalo několik osad, například Port Pegasus [Nyní dostupný pouze lodí, Port William měl kdysi svou poštu a několik obchodů] nebo Port William [založen roku 1870, asi 4 hodiny jižně od Obanu. ], během několika let po svém založení však byly pro svou odlehlost opuštěny.

Místo toho se osídlení rozprsklo po ostrově, začaly probíhat více či méně úspešné pokusy o kultivaci půdy a dospodaření, nicméně drsné klimatické poměry Stewart Island/Rakiura, přinutily osadníky rezignovat. Některé snahy o kultivaci se však povedly, například v Mason Bay na západních březích Stewart Island/Rakiura dnes nalezntete bývalou ovčáckou usedost.

Další pokusy o zkrocení Stewart Island/Rakiura provedli dřevorubci. Jejich snahy však také neměly dlouhého trvání.

Stewart Island | trajekt / letadlo

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Na Stewart Island/Rakiura se můžete dostat dvěma způsoby. První způsob zmíním jen pro doplnění, pravidelná letecká linka spojuje Stewart Island/Rakiura s městem Invercargill na jihu jižního ostrova Nového Zélandu. Druhým a nejlevnějším způsobem dopravy je trajekt Stewart Island/Rakiura - Bluff. Celková doba z Bluffu trvá něco okolo 60 minut, záleží na počasí a podmínkám na moři. Z vlastní zkušenosti musíme uznat, že trajekt na Stewart Island/Rakiura je zážitkem sám o sobě. Jelikož nám totiž v návštěvnickém centru DOC ve Fiordlandu tvrdili, že následující týden bude krásné počasí, neváhali jsme ani vteřinu a rychlostí blesku jsme pádili do Bluffu.

Jelikož jsme trajekt na Stewart Island/Rakiura ten den nestíhali, přespali jsme v Bluffu. Výhodou pro cestovatele, kteří na Stewart Island/Rakiura míří autem je placené a hlídané parkoviště v Bluff [tuším že za 6NZD/noc], kde si můžete nechat auto. Na Stewart Island/Rakiura totiž kromě Oban nejsou žádné silnice.

Jaké však bylo naše překvapení, když jsme se ráno probudili do lehkého deště. Krom toho taky začalo foukat, což jsme si plně uvědomili až na palubě. Nebudu moc napínat, trajekt na Stewart Island/Rakiura je ve špatných povětrnostních podmínkách malý očistec. Katamarán totiž na vlnách rozbouřeného moře skáče jako kamzík po skalách. Prvních deset minut si skoky většina pasažérů užívala, nadšení ale opadlo a v druhé desítce už měla třetina pytlíky u obličeje. Kolik lidí pytlík skutečně využilo nevíme, měli jsme i přes sledování horizontu a hluboké dýchání co dělat, abychom se nepřipojili.

Stewart Island | Rakiura National Park

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Národní park Rakiura, byl otevřen roku 2002 a stal se nejmladším ze 14 národních parků na Novém Zélandu. Spojil dohromady několik přírodních a scénických rezervací i státních lesů. Ačkoliv Stewart Island/Rakiura leží pouhých 30 kilometrů od pevniny Nového Zélandu, unikátní kombinací fauny a flory jako by byl úplně jiným světem. Západy a východy slunce v měkkém jižním světle jsou na Stewart Island/Rakiura pověstné.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Návštěvníci národního parku Rakiura se mohou těšit na odlehlé písečné pláže, pobřežní a vnitrozemskou buš, nížinné bažiny a rašeliniště, a v podrostu mohou spatřit i ptáka kiwi, kterého mají výjimečně možnost spatřit za denního světla. Krom toho je čekají další méně či více ohrožené druhy ptáků, tučňáci žlutoocí, nebo kolonie tuleňů. Pro zájemce je zde možnost rybaření, nebo dokonce lovu.

Otevření národního parku v roce 2002 způsobilo vlnu nebývalého zájmu o Stewart Island/Rakiura ze strany turisů a cestovatelů. Cestovatele sem láká zejména Rakiura Track, jež se řadí do devítky Great Walks na Novém Zélandu.

Stewart Island | Rakiura Track

Novy-Zeland-Rakiura-Track-logo.gif Rakiura Track je obvykle třídenní nenáročný pochod. Trasu si můžete zvolit, Rakiura Track se dá jít oběma směry. Většina trasy vede po zpevněné stezce, v místech s větším podmáčením je vybudován dřevěný chodníček [boardwalk]

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Při procházení Rakiura Track buďte ostražití, vyplatí se vyrazit brzy ráno. Pták kiwi, který se na Stewart Island/Rakiura nachází je známý svou denní aktivitiou. Ptáka kiwi tedy můžete spatřit již hodinu před západem slunce a ještě alespoň hodinu a půl po jeho východu. Pohled na kiwiho v podmáčeném podrostu, jak svým dlouhým zobákem prozkoumává zetlelé listí a trávu ve vaší mysli zůstane ještě dlouho po návštěvě Stewart Island/Rakiura.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Trasa Rakiura Track prochází několika maorskými územími, prokažte respekt a nescházejte z trasy. Po cestě se dozvíte spoustu zajímavých historických informací a seznámíte se s běžnými zástupci místní fauny a flóry, v podobě informačních tabulek rozmístěných po celém Rakiura Track.

Stewart Island | Rakiura Track bezpečnost

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Své záměry po příjezdu na Stewart Island/Rakiura oznamte v kanceláři DOC, kterou naleznete v Obanu. Nezapomeňte, že Rakiura Track spadá do kategorie Great Walks, tudíž v průběhu sezóny [od října do dubna] potřebujete rezervaci. Tu můžete udělat přímo zde na webu DOC. Všiměte si ceny, která je poloviční oproti treku Milford Track ve Fiordlandu.

Pokud nechcete platit za chatu, máte možnost vzít si stan a na Rakiura Track. Vzhledem k vlhkému a větrnému počasí, které se může přihnat jako mávnutím kouzelného proutku, bych však tuto možnost nedoporučoval.

Voda, kterou na Rakiura Track naleznete v chatách a přístřešcích, pochází bez výjimky z přírodních zdrojů. Kde je dostupný potok, voda je z potoka, většinou se však jedná o vodu dešťovou. Doporučujeme dezinfekční tablety, nebo její převaření. [Neodpustím si malý dodatek, když píšu o vodě na Stewart Island/Rakiura. My jsme ostrov navštívili přesně v době, když v australské Viktorii zuřily požáry buše. Všechna voda ve všech zásobnících na Stewart Island/Rakiura chutnala jak když si loknete z popelníku. Tomu bohužel převaření nepomohlo :)]

Pokud si chcete na Rakiura Track vařit, musíte mít vlastní plynový vařič a nádobí. Na chatách jsou sice kamna, ale není jisté, že se v nich bude zatápět.

Při plánování Rakiura Track si nezapomeňte přibalit pláštěnku - s největší pravděpodobností bude pršet.

Stewart Island | mapa Rakiura Track

Novy-Zeland-Rakiura-Track-mapa.jpg

Rakiura Track | den první z Obanu do Port William Hut

První část Rakiura Track měří asi 12 kilometrů a měli byste ji zdolat za 6 hodin

Z informačního centra DOC v Obanu se vydejte po silnici směrem na Lee Bay, kde se nachází oficiální vstup na Rakiura Track. Trasa je dobře označená, nemusíte se bát že zabloudíte. Jakmile projdete skulpturou řetězu trasa Rakiura Track sleduje pobřeží. Za řekou Little River se dá při odlivu jít po pláži.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Na Maori Beach se kdysi nacházela pila a škola, tato část trasy Rakiura Track tedy byla hojně využívaná. Zbytky pily si můžete prohlédnout nedaleko. Další creek, který vás čeká ještě před capsite, se dá při odlivu přebrodit. Pokud je příliv, použijte dřevěný můstek opodál proti proudu. Maori Beach Campsite najdete na zatravněné ploše nedaleko od pláže.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Jakmile projdete přes most přílivového potoka, jste nedaleko odbočky na severní rameno Rakiura Track. Pokud chcete přespat v chatě Port William hut, nebo tábořišti Port William campsite, zabočte doprava.

Rakiura Track | den druhý z Port William Hut do North Arm Hut

Druhá část Rakiura Track měří asi 13 kilometrů a měli byste ji zdolat za 6 hodin
Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Druhou část Rakiura Track začněte návratem k odbočce na severní rameno. To by vám mělo zabrat asi 40 minut, pokuste se vyrazit za svítání, máte velkou šanci spatřit ptáka kiwi. Budete procházet lesem, kde jsou dodnes patrné stopy těžby. Kus Rakiura Track vede kolem starých kolejí, používaných v minulosti pro dopravu vytěženého dřeva.

Poté co se přehoupnete přes nevysoký kopec, Rakiura Track sestupuje k chatě North Arm Hut. Pokud jste se rozhodli kempovat, kousek za chatou North Arm Hut se nachází campsite Sawdust Bay s přístřeškem. V noci vás pravděpodobně přijde navštívit possum a přestože vydává dost strašidelné zvuky, nemusíte se bát. Pokud se chcete nočnímu probuzení vyhnout, nenáchávejte přes noc venku žádné potraviny ani odpadky.

Rakiura Track | den druhý z North Arm Hut do Obanu

Třetí část Rakiura Track měří asi 12 kilometrů a měli byste ji zdolat za 5 hodin
Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland | Stewart Island/Rakiura

Trasa Rakiura Track vás třetí den zavede na pobřeží Patterson Inlet, s přístřeškem a toaletami v Sawdust Bay. Po cestě minete odbočku na Freshwater Hut, kde se od Rakiura Track cestovatelé pouští na mnohem divočejší Northwest circuit

Máte li chvilku, zastavte se v Sawdust Bay a projděte se po pláži. Když máte štěstí na počasí, můžete se i smočit. Milovnící škeblí si můžou při odlivu nasbírat co hrdlo ráčí.

Od Sawdust Bay je to jen něco okolo tří hodin cesty do Obanu. Nezapomeňte se po dokončení Rakiura Track odhlásit v kanceláři DOC, ať po vás nevyhlásí pátrání.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

xiaojun
10. 02. 2018 v 10:03

20180211 junda

ray ban sunglasses outlet

nike outlet online

ugg boots

swarovski outlet

longchamp bags

ugg outlet

coach outlet

nike shoes

nike air force 1

ugg outlet

canada goose outlet

true religion outlet store

tory burch outlet store

oakley sunglasses

ugg canada

pandora outlet

cheap nba jerseys

canada goose outlet store

tory burch outlet

canada goose

cartier watches

canada goose jackets sale

uggs clearance

polo ralph lauren

nike trainers uk

rayban sunglasses

cheap ray ban sunglasses

true religion jeans

uggs

michael kors outlet online

ferragamo shoes

ray ban sunglasses

coach outlet store online

canada goose jackets

kevin durant shoes

polo outlet

christian louboutin outlet

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

true religion outlet

polo outlet

air max 90

coach outlet

coach outlet online coach factory outlet

blackhawks jerseys

christian louboutin shoes

tory burch outlet online

cheap snapbacks

cheap snapbacks

ray ban sunglasses outlet

oakley sunglasses

mulberry bags

pandora charms

christian louboutin outlet

cheap jordans for sale

michael kors outlet clearance

coach outlet online

jordan shoes

cheap soccer jerseys

fitflops

true religion jeans

coach outlet store online

prada shoes

oakley sunglasses

canada goose outlet store

coach outlet online

pandora outlet

tods outlet

ferragamo shoes

air jordan shoes

christian louboutin outlet

moncler jackets

coach factory outlet

burberry outlet store

oakley sunglasses wholesale

canada goose outlet

longchamp outlet

canada goose outlet

coach factory outlet

snapback hats

coach outlet online

michael kors outlet

lacoste pas cher

coach outlet

michael kors outlet clearance

moncler jackets

oakley sunglasses wholesale

uggs outlet

coach outlet store online

nike factory store

fitflops shoes

michael kors outlet online

ugg boots

coach handbags

cleveland cavaliers jerseys

ray ban sunglasses

air max shoes

cheap oakley sunglasses

air max shoes

bottega veneta outlet

canada goose outlet

kobe shoes

canada goose uk

oakley sunglasses

prada outlet online

uggs outlet

coach outlet online

ugg boots outlet

coach outlet

uggs outlet

ferragamo shoes

polo ralph lauren

burberry outlet

ugg outlet

tory burch outlet

oakley sunglasses

swarovski crystal

air max trainers

oakley sunglasses wholesale

cheap nba jerseys

true religion jeans

polo outlet

air max uk

cheap ugg boots

canada goose outlet

hermes birkin

louboutin shoes

canada goose coats

polo ralph lauren

coach outlet

ugg boots clearance

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet

ferragamo outlet

ralph lauren polo shirts

polo outlet

coach factory outlet

ray ban sunglasses outlet

ugg outlet online

ferragamo outlet

ed hardy outlet

coach outlet

polo ralph lauren

moncler coats

mbt outlet

nike outlet

true religion jeans

kobe bryant shoes

fitflops sale

c41

 

08. 04. 2018 v 8:35

 abc20180408

louboutin shoes

 

moncler outlet online

 

valentino outlet

 

pandora charms outlet

 

timberland shoes

 

nike outlet online

 

cheap jordans free shipping

 

longchamp sale

 

oakley sunglasses outlet

 

canada goose

 

moncler coats

 

air max

 

louboutin outlet

 

adidas yeezy

 

adidas nmd r1

 

fitflops uk

 

pandora charms sale clearance

 

coach factory outlet online

 

coach factory outlet

 

adidas nmd r1

 

nike air max 2018

 

coach outlet online

 

coach outlet store

 

adidas yeezy boost

 

polo ralph lauren

 

ecco outlet

 

coach outlet store online clearance

 

polo ralph lauren outlet online

 

canada goose sale

 

valentino

 

rolex replica watches

 

burberry outlet online

 

cheap air jordans

 

timberland outlet

 

kate spade outlet

 

canada goose sale

 

moncler sale

 

burberry handbags

 

michael kors uk

 

pandora charms

 

fitflop shoes

 

pandora jewelry

 

ugg boots women

 

ray bans

 

canada goose jackets

 

ugg outlet store

 

mbt

 

adidas nmd r1

 

nike air max 2018

 

pandora charms outlet

 

air max

 

ralph lauren outlet online

 

coach factory outlet online

 

ralph lauren uk

 

fitflop sandals

 

fitflops sale

 

pandora jewelry outlet

 

canada goose outlet store

 

fitflop sandals

 

coach outlet online

 

toms shoes

 

supra for sale

 

canada goose sale

 

adidas sneakers

 

moncler jackets

 

ugg outlet online

 

cheap jordans

 

coach outlet store

 

polo ralph lauren outlet

 

supreme shirts

 

ray ban sunglasses outlet

 

michael kors

 

polo ralph lauren

 

timberland boots

 

uggs

 

michael kors outlet online

 

canada goose coats

 

polo ralph lauren outlet

 

coach outlet online

 

new balance outlet store

 

louboutin outlet

 

louis vuitton factory outlet

 

prada outlet online

 

tory burch shoes

 

christian louboutin shoes

 

michael kors outlet online

 

cheap air jordans

 

red bottom

 

ferragamo outlet

 

mulberry

 

adidas yeezy shoes

 

adidas superstar shoes

 

canada goose jackets

 

coach factorty outlet online

 

yeezy boost 350

 

kate spade outlet online

 

hermes bags

 

air max

 

louis vuitton outlet store

 

coach factory outlet

 

kate spade outlet online

 

toms outlet store

 

coach outlet online

 

jordans

 

moncler jackets

 

michael kors outlet store

 

cheap nike shoes

 

birkenstock outlet store

 

air jordan retro

 

air jordan shoes

 

christian louboutin shoes

 

oakey sunglasses outlet store

 

adidas yeezy boost

 

mont blanc pen

 

supreme shirts

 

michael kors outlet store

 

adidas yeezy boost 350

 

birkenstock outlet

 

coach factory outlet online

 

michael kors outlet store

 

polo ralph lauren outlet

 

pandora charms sale clearance

 

timberland outlet

 

oakley sunglasses wholesale

 

the north face jackets

 

coach outlet online

 

canada goose coats

 

discount ray ban sunglasses

 

coach factory outlet

 

abercrombie kids

 

tods shoes

 

bottes ugg

 

coach outlet store online

 

nmd adidas

 

kate spade outlet online

 

coach outlet store

 

birkenstock shoes

 

michael kors outlet

 

tory burch outlet online

 

ugg boots

 

ralph lauren

 

michael kors canada

 

cheap jordan shoes

 

pandora jewelry store

 

canada goose coats

 

moncler coats

 

michael kors outlet online

 

moncler outlet online

 

salvatore ferragamo shoes

 

coach outlet online

 

michael kors outlet

 

michael kors bags

 

cheap jordans for sale

 

nike huarache shoes

 

cheap nfl jerseys wholesale

 

michael kors outlet clearance

 

nike air max 90

 

ugg boots

 

michael kors outlet store

 

coach outlet online

 

coach factory outlet online

 

canada goose jackets

 

louis vuitton outlet

 

new balance outlet

 

coach outlet online

 

timberland outlet store

 

cheap jordan shoes

 

michael kors outlet store

 

canada goose jackets

 

yeezy boost 350

 

kate spade handbags

 

moncler uk

 

philipp plein

 

mulberry uk

 

supreme clothing

 

fred perry polo shirts

 

nike outlet store

 

birkenstock shoes outlet

 

louis vuitton outlet

 

mlb jerseys

 

uggs outlet

 

coach outlet

 

nike air max 97

 

adidas outlet store

 

mcm bags

 

moncler outlet online

 

ugg sale

 

nike outlet

 

hermes bag

 

moncler uk

 

red bottom heels

 

fitflops sale clearance

 

canada goose jackets

 

discount oakley sunglasses

 

yeezy shoes

 

jordan shoes

 

mlb jerseys wholesale

 

adidas outlet online

 

ugg boots

 

puma outlet

 

rolex replica watches for sale

 

coach factory outlet

 

adidas store

 

cheap jordan shoes

 

ralph lauren outlet online

 

ralph lauren sale

 

nmd adidas

 

adidas outlet online

 

pandora jewelry outlet

 

nike sneakers

 

michael kors bags

 

yeezy boost 350

 

gucci outlet

 

ralph lauren uk

 

pandora charms uk

 

ray ban sunglasses sale

 

cheap ugg boots

 

nike zoom

 

canada goose sale

 

adidas shoes

 

adidas yeezy boost

 

michael kors handbags

 

valentino outlet

 

pandora charms sale

 

nike outlet store

 

jordan shoes for sale

 

canada goose jackets

 

converse all star

 

hermes bags

 

kate spade outlet

 

ugg canada

 

coach outlet online

 

ralph lauren uk

 

longchamp bags

 

pandora charms

 

air max 90

 

nike air max 2019

 

hollister sale

 

longchamp outlet store

 

ralph lauren outlet online

 

uggs outlet

 

birkin handbags

 

michael kors

 

michael kors outlet store

 

ray ban sunglasses outlet

 

nike air max uk

 

adidas nmd runner

 

kate spade outlet online

 

pandora jewelry

 

christian louboutin shoes

 

fitflops sale

 

moncler

 

pandora outlet

 

mcm outlet store

 

kate spade handbags

 

nike outlet online

 

michael kors outlet online

 

polo ralph lauren outlet

 

birkenstock sale

 

michael kors outlet clearance

 

hermens

 

ugg outlet store

 

birkenstock outlet store

 

cheap oakley sunglasses

 

oakley sunglasses outlet

 

fitflops sale clearance

 

oakey sunglasses outlet

 

pandora outlet

 

cheap ray ban sunglasses

 

fred perry outlet

 

air jordans

 

canada goose jackets

 

pandora sale clearance

 

discount oakley sunglasses

 

canada goose jackets

 

discount oakley sunglasses

 

coach outlet online

 

durant shoes

 

coach factory outlet online

 

coach outlet store online

 

toms outlet online

 

coach outlet online

 

ugg boots outlet

 

cheap oakley sunglasses

 

birkenstock uk

 

tiffany and co outlet

 

cheap jordan shoes

 

kate spade outlet

 

polo ralph lauren outlet

 

canada goose jackets

 

pandora charms

 

canada goose jackets

 

ralph lauren

 

mlb jerseys cheap

 

fitflop uk

 

coach factory outlet online

 

ralph lauren uk

 

harden vol 1

 

ugg boots sale

 

ralph lauren outlet online

 

tiffany outlet

 

ugg outlet

 

birkenstock uk

 

oakley sunglasses outlet

 

fitflops sale

 

ferragamo shoes

 

yeezy shoes

 

pandora charms sale

 

salvatore ferragamo outlet

 

cheap oakley sunglasses

 

adidas ultra boost

 

pandora charms sale clearance uk

 

nike running shoes

 

moncler sale

 

kobe shoes

 

cheap ray ban sunglasses

 

coach factory outlet online

 

canada goose

 

birkenstock sandals

 

fitflop shoes

 

skechers outlet

 

reebok outlet

 

coach outlet store online

 

pandora charms sale clearance

 

canada goose

 

moncler pas cher

 

nike air max 97

 

coach factory outlet online

 

nike outlet store online

 

canada goose jackets uk

 

tory burch outlet online

 

michael kors outlet online

 

christian louboutin shoes

 

vans outlet

 

cheap jordan shoes

 

nike sneakers

 

coach outlet online

 

red bottoms

 

coach factory outlet

 

adidas outlet store

 

canada goose

 

hollister clothing

 

polo ralph lauren outlet online

 

adidas outlet

 

ralph lauren outlet

 

coach outlet online

 

adidas outlet online

 

nike shoes outlet

 

pandora rings

 

nba jerseys cheap

 

asics outlet

 

supreme uk

 

michael kors outlet online

 

adidas superstars

 

mont blanc pens

 

kate spade outlet online

 

polo ralph lauren outlet online

 

coach outlet online

 

ralph lauren outlet online

 

cheap jordans

 

gucci outlet online

 

birkenstock outlet online

 

coach factory outlet online

 

coach outlet online

 

ralph lauren outlet

 

coach outlet store online

 

mbt

 

hollister clothing store

 

ugg canada

 

tory burch handbags

 

canada goose sale

 

kate spade outlet store

 

michael kors outlet clearance

 

mulberry outlet uk

 

pandora jewelry

 

canada goose parka

 

louboutin shoes

 

retro 11

 

christian louboutin sale

 

timberland boots outlet

 

michael kors outlet clearance

 

nba jerseys wholesale

 

abercrombie and fitch canada

 

louis vuitton outlet online

 

pandora charms outlet

 

nike outlet

 

north face outlet

 

coach outlet online

 

nfl jerseys

 

louis vuitton outlet online

 

moncler outlet online

 

canada goose coats

 

michael kors outlet online

 

cheap oakley sunglasses

 

cheap jordan shoes

 

fitflop uk

 

cheap air jordans

 

ecco shoes for women

 

pandora jewelry

 

philipp plein outlet

 

mlb jerseys cheap

 

louis vuitton handbags

 

coach factory outlet

 

adidas nmd r1

 

ralph lauren sale clearance uk

 

michael kors

 

uggs outlet

 

adidas originals

 

coach outlet online

 

hermes handbags

 

pandora uk

 

gucci outlet online

 

the north face outlet

 

air max shoes

 

converse outlet

 

vans outlet store

 

prada shoes

 

cheap oakley sunglasses

 

nike shoes

 

oakley sunglasses for women

 

canada goose jackets

 

nfl jerseys

 

coach outlet canada

 

coach factory outlet online

 

mbt shoes sale

 

cheap jordan shoes

 

moncler jacket

 

birkenstock outlet

 

pandora charms outlet

 

yeezy shoes

 

longchamp outlet

 

coach factorty outlet online

 

ugg outlet online

 

air max outlet

 

ray ban sunglasses discount

 

canada goose jackets

 

canada goose

 

canada goose jacket

 

coach outlet online

 

tiffany and co jewelry

 

ugg boots

 

michael kors outlet store

 

supra for sale

 

birkenstock sale

 

adidas campus shoes

 

pandora charms sale clearance

 

michael kors outlet online

 

ralph lauren outlet

 

adidas yeezy

 

michael kors outlet store

 

tory burch outlet store

 

canada goose jackets

 

coach factory outlet online

 

mulberry handbags

 

kate spade handbags

 

cheap air max

 

yeezy boost

 

polo outlet online

 

oakley sunglasses outlet

 

ray ban glasses

 

ugg boots

 

nike outlet store

 

louis vuitton factory outlet

 

yeezy boost 350

 

air jordan shoes

abc20180408

follow 

chenyingying
18. 04. 2018 v 7:45

ralph lauren

louis vuitton

mont blanc pens

ray ban sunglasses

coach factory outlet

timberland

michael kors

pandora charms

flip flops

vans outlet

breguet watches

coach factory outlet

prada

cheap nfl jerseys

jordan 3

replica watches

puma fenty slides

valentino

coach outlet online

cheap ray ban sunglasses

jordan shoes

jordan shoes

birkenstock sandals

christian louboutin

kate spade handbags

michael kors

louis vuitton outlet

adidas outlet store

pandora jewelry

nike revolution

birkenstock shoes

polo ralph

jordan

bcbg

fitflops

nike air

coach outlet store online

kate spade outlet

nike free

longchamp outlet

michael kors outlet online

polo ralph lauren

jordan xx9

givenchy handbags

louis vuitton

oakley sunglasses

mishka clothing

michael kors outlet online

coach outlet

nike blazer

ralph lauren

adidas flip flops

flops

kobe 11

nike air max 97

fingerlings monkey

jordan

michael kors

balenciaga sandals

red bottom shoes

nike air max 1

mont blanc pens

bottega

nike outlet

coach outlet

new balance shoes

pandora jewelry

celine

harden vol 1

nike outlet store

ray ban sunglasses

rolex watches

tory burch outlet

nike free

nike free

barcelona jersey

new balance

yeezy desert rat 500

supreme

coach handbags

michael kors handbags

jordan 12

true religion outlet

ralph lauren

baseball bats

oakley

kate spade outlet

baseball jerseys

basketball shoes

coach outlet online

true religion sale

hermes outlet

prada

fitflops

wedding shoes

nike air max 270

coach outlet

nike blazer

nike kyrie 3

stephen curry shoes

chenyingying20180418sdv

 

chenlixiang
20. 04. 2018 v 2:04

2018.4.20chenlixiang

jordan 1

air max 2018

cartier bracelet

softball bats

jordan 5

bijoux swarovski

air max plus

pandora jewelry

ray ban

salomon shoes

adidas trainers uk

converse

jordan

ralph lauren outlet

sac vanessa bruno

blazer nike

louboutin pas cher

christian louboutin

adidas outlet store

occhiali oakley

sac longchamp

michael kors uk

new balance

nike air max

yeezy shoe

ray ban sunglasses

converse

jordan pas cher

air max

england world cup jersey

weitzman shoes

ed hardy

hermes birkin bag

longchamp handbags

burberry

mac cosmetics

michael kors

ralph lauren

supra shoes

montre homme

five finger shoes

oakley pas cher

air force

nike blazer

fitflops

nike shoes

jordan

longchamp outlet

yves saint laurent

pandora charms

dolce and gabbana

longchamp

chrome hearts jewelry

cheap basketball shoes

converse chuck taylor

mac cosmetics outlet

air max 95

nike pas cher

coach factory outlet

true religion jeans

lunette ray ban

instyler

hilfiger outlet

jordan 4

beats headphones

guess canada

adidas slides

replica watches

polo ralph lauren

ray ban

nike air

ferragamo

balance shoes

marc by marc jacobs

nike soccer shoes

lebron shoes

jordan

nike air max 2017

iphone x case

nike free run

tory burch

converse uk

timberland pas cher

supra shoes

cheap oakley sunglasses

lebron 11

reebok shoes

converse all stars

nike air max

cheap jerseys

air force

mulberry

nike factory outlet

jordans

fitflop

herve leger dresses

true religion

timberland

france world cup jersey

beats headphones

2018.4.20chenlixiangs12f2sf12df12df

 

02. 05. 2018 v 5:29

nkuv

kate spade outlet

nike outlet

pandora charms outlet

true religion jeans

giuseppe zanotti shoes

pandora jewelry

pandora charms

yeezy shoes

pandora jewelry outlet

pandora outlet

tory burch outlet

kate spade outlet online

kate spade outlet online

michael kors outlet

true religion outlet

coach outlet

pandora jewelry

polo ralph lauren

ray ban sunglasses wholesale

kate spade outlet

michael kors outlet online

kate spade sale

michael kors outlet clearance

puma shoes

polo ralph lauren outlet

ugg boots clearance

michael kors outlet

polo ralph lauren

pandora charms sale clearance

nba jersey

michael kors handbags

moncler outlet online

coach outlet online

michael kors outlet clearance

coach outlet

pandora jewelry

oakley sunglasses

coach factory outlet

fitflops sale

hermes birkin

polo outlet

coach outlet store online

ray bans

ugg boots

canada goose jackets

polo ralph lauren

nike shoes for men

longchamp outlet

canada goose outlet

adidas yeezy shoes

michael kors outlet

michael kors outlet online

coach outlet

michael kors outlet

canada goose jackets

michael kors outlet clearance

michael kors outlet

coach outlet

supreme shirts

pandora outlet

canada goose outlet

pandora charms sale clearance

canada goose jackets

canada goose jackets

kate spade bags

ray ban outlet

mulberry outlet

coach outlet

cheap oakley sunglasses

nike outlet online

pandora outlet store

michael kors outlet clearance

cheap mlb jerseys

pandora outlet

ralph lauren uk

cheap ray ban

canada goose outlet store

michael kors outlet

coach outlet online

mlb jerseys

polo ralph lauren

polo ralph lauren

pandora charms

polo ralph lauren

pandora jewelry

cheap jerseys

polo outlet

true religion jeans

pandora charms

michael kors outlet online

coach outlet online

nfl jerseys

coach outlet online

mlb jerseys

nike air max

ralph lauren

oakley sunglasses

ugg outlet

canada goose

polo outlet

canada goose jackets

christian louboutin shoes

mlb jerseys wholesale

polo ralph lauren outlet

kate spade outlet online

uggs canada

coach outlet

christian louboutin outlet

kate spade outlet online

moncler jackets

louis vuitton outlet

pandora outlet

ralph lauren sale clearance

polo ralph lauren pas cher

nfl jerseys

mbt shoes clearance outlet

oakley sunglasses

michael kors

valentino outlet

michael kors outlet online

coach outlet

coach outlet

michael kors outlet online

cheap jordans

mulberry handbags

polo outlet

cheap oakley sunglasses

moncler outlet

mulberry uk

ralph lauren polo

ralph lauren uk

fitflops sale clearance

birkenstock shoes

valentino outlet store

canada goose outlet store

uggs outlet

polo shirts

canada goose jackets

mont blanc outlet

oakley sunglasses wholesale

adidas nmd

lacoste polo

michael kors outlet

canada goose

pandora outlet

polo outlet

mont blanc pens

michael kors outlet

pandora charms outlet

true religion outlet

ralph lauren polo

ray ban sunglasses outlet

moncler coats

coach outlet

christian louboutin outlet

nfl jerseys

michael kors outlet

canada goose uk

christian louboutin outlet

oakley sunglasses wholesale

pandora charms sale clearance

fred perry polo

pandora charms outlet

nike outlet

rolex watch

canada goose outlet

coach outlet

michael kors outlet online

mcm bags

coach factory outlet

christian louboutin

nba jerseys wholesale

mulberry sale

coach factory outlet

coach outlet online

cheap oakley sunglasses

pandora outlet

uggs outlet

pandora outlet

michael kors outlet online

pandora charms

michael kors outlet

michael kors outlet clearance

longchamp handbags

pandora charms

valentino shoes

pandora charms sale clearance

coach outlet

coach factory outlet

nfl jerseys wholesale

pandora outlet

mbt shoes outlet

canada goose outlet online

polo outlet

christian louboutin outlet

coach outlet online

ed hardy

louboutin shoes

ray ban sunglasses

nike outlet store

yaoxuemei20180502 

08. 05. 2018 v 14:57
a layout evoking again the design motifs of Fake Watches Buchis body art. The largest disc indicates the hours, while the smaller one on top of it Replica Watches UK marks the minutes. Making it possible to read the time are triangular tips, one each on Breitling Replica Watches the hours and minutes octagons, Replicas Relojes which are highlighted in white Super-LumiNova. The readout of the seconds is even more subtle, ticking away on the center of a black disk stamped with the Hublot
11. 05. 2018 v 5:50

20180511 xiaoou14

ralph lauren outlet online

canada goose uk

true religion jeans sale

ralph lauren polo shirts

ralph lauren outlet

jordan shoes

lacoste outlet

canada goose outlet store

coach outlet online

fitflops

michael kors

ugg boots

michael kors outlet clearance

polo outlets factory store

coach outlet

supra shoes sale

uggs outlet

ugg boots clearance

tory burch outlet

uggs outlet

pandora jewelry

burberry outlet online

true religion jeans

christian louboutin sale

uggs canada

swarovski crystal

cheap oakley sunglasses

true religion outlet

pandora jewelry

kobe shoes

coach outlet online

nike nba jerseys

michael kors outlet

jordan shoes

jordan 4

manolo blahnik outlet

cheap basketball shoes

mbt outlet

michael kors handbags

ugg outlet online

manolo blahnik

coach factory outlet

canada goose jackets outlet

ugg boots on sale

air jordan shoes

mulberry outlet

cheap ray ban sunglasses

pacers jerseys

cheap ray ban sunglasses

michael kors handbags

mont blanc outlet

oakley sunglasses wholesale

uggs outlet

tory burch outlet online

coach outlet online

canada goose outlet

michael kors outlet online

kobe 9 elite

air max 90

canada goose

ugg outlet

longchamp outlet

air jordan shoes

oakley sunglasses

ugg outlets

ugg outlet

air jordan shoes

polo shirts

air jordan shoes

ferragamo outlet

oakley sunglasses

prada outlet online

coach outlet

air jordan shoes

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

canada goose outlet online

air jordan shoes

golden state warriors

canada goose jackets

ralph lauren outlet

oakley sunglasses wholesale

coach outlet store online

cleveland cavaliers jerseys

christian louboutin shoes

mavericks jerseys

puma shoes

michael kors outlet clearance

ugg boots

lacoste soldes

michael kors bags

true religion jeans for men

coach outlet

coach outlet

michael kors outlet

soccer cleats

kobe shoes

pandora charms sale clearance

true religion jeans

links of london

fitflops

polo ralph lauren

uggs outlet

ugg boots

uggs clearance

ray ban sunglasses

ferragamo outlet

fitflops sandals

reebok shoes

coach outlet online coach factory outlet

michael kors handbags

hermes online

christian louboutin shoes

michael kors outlet store

moncler outlet

adidas outlet store

pandora charms sale clearance

nike shoes on sale

air max shoes

coach factory outlet

canada goose coats

ferragamo shoes

giuseppe zanotti outlet

adidas nmd

christian louboutin shoes

pandora charms

polo ralph lauren

off white outlet

pandora charms

moncler

nike shoes outlet

cheap mlb jerseys

uggs outlet

tory burch outlet

louboutin shoes

michael kors outlet

pandora charms

nba jerseys wholesale

pandora jewelry

coach factory outlet

hermes birkin bag

oakley sunglasses sale

birkenstock sandals

christian louboutin outlet

canada goose jackets

polo ralph lauren

true religion jeans

clippers jerseys

uggs outlet

air max 90

cheap jordan shoes

tory burch outlet online

cheap jordans

nobis jackets

longchamp outlet

christian louboutin sale

futbol baratas

polo ralph lauren outlet

michael kors outlet store

ralph lauren outlet

michael kors outlet clearance

oakley sunglasses

ray ban sunglasses outlet

coach outlet store online

polo ralph lauren

nike air huarache

ray ban sunglasses outlet

fitflops sale clearance

michael kors outlet online

coach outlet

ugg boots

michael kors outlet

coach outlet online

michael kors outlet

lacoste polo

true religion jeans

herve leger outlet

burberry outlet stores

foamposite shoes

michael kors uk

michael kors outlet online

longchamp solde

cheap oakley sunglasses

canada goose outlet online

michael kors outlet online

ralph lauren polo

canada goose jackets

birkenstock shoes

canada goose outlet store

cheap ray ban sunglasses

ferragamo shoes

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

denver broncos jersey

canada goose outlet

cheap oakley sunglasses

celtics jerseys

manolo blahnik outlet

canada goose jackets

tory burch outlet

true religion outlet store

stephen curry shoes

coach factory outlet

swarovski uk

coach factory outlet

ugg outlet

canada goose

oakley sunglasses wholesale

air huarache

coach factory outlet

moncler outlet

ralph lauren outlet

air max 90

cheap oakley sunglasses

ralph lauren

swarovski outlet

mulberry uk

coach outlet online

swarovski outlet

cazal sunglasses

michael kors outlet online

coach outlet online

ray-ban sunglasses

michael kors outlet clearance

michael kors

cheap ray ban sunglasses

coach outlet clearance

adidas store

air jordan shoes

uggs

true religion outlet uk

coach outlet store online

new balance outlet

coach outlet store online

cheap ray bans

michael kors outlet online

nba jerseys

ugg boots

longchamp pas cher

cheap oakley sunglasses

coach handbags outlet

canada goose parka

cheap jordans for sale

polo ralph lauren

cheap jordan shoes

cheap oakley sunglasses

true religion outlet

michael kors outlet

coach outlet online

cheap nba jerseys

ralph lauren factory store

pandora charms

blackhawks jerseys

nba jerseys

true religion jeans

coach outlet

new balance shoes

coach outlet online

ugg boots clearance

adidas trainers

mulberry handbags

pandora charms

michael kors outlet online

canada goose jackets

canada goose jackets

canada goose jackets

yeezy boost

coach outlet

trailblazers jerseys

oakley sunglasses

canada goose outlet sale

pandora outlet

nhl jerseys

oakley sunglasses wholesale

michael kors outlet online

coach outlet

canada goose jackets

mulberry handbags

michael kors

barbour outlet

true religion jeans sale

longchamp outlet store

coach outlet

prada bags

nfl jerseys wholesale

canada goose outlet

ugg boots

ugg outlet

christian louboutin

oakley sunglasses wholesale

bucks jerseys

birkenstock outlet

supreme clothing

fitflops sale clearance

canada goose jackets

canada goose jackets

valentino outlet

coach factory outlet

polo ralph lauren outlet

swarovski outlet

kate spade outlet

pandora jewelry

mulberry bags

michael kors outlet clearance

air max 2015

tory burch outlet store

polo ralph lauren shirts

ugg outlet

pandora outlet

polo outlet

coach outlet store online clearances

san antonio spurs

pandora charms

cheap jordan shoes

air jordan shoes

pandora charms sale clearance

moncler outlet online

mulberry outlet,mulberry handbags outlet

canada goose jackets sale

michael kors outlet online

ugg outlet

nike shoes

oakley sunglasses

coach outlet online

ray-ban sunglasses

fitflops shoes

coach outlet store

ugg outlet

christian louboutin sale

christian louboutin

air jordan release dates

pandora outlet

canada goose jackets

christian louboutin

polo ralph lauren

air max uk

canada goose outlet

michael kors outlet clearance

uggs outlet

ugg boots

lakers jerseys

coach outlet online

burberry outlet

coach outlet store online

michael kors outlet stores

coach factory outlet

coach outlet

coach outlet

polo ralph lauren outlet

ray ban sunglasses on sale

cheap jordans

ugg outlet

ugg outlet online

yeezy boost

michael kors outlet clearance

michael kors outlet online

nhl jerseys

ysl outlet online

nike factory store

nike air max 2017

cheap ugg boots

cheap jordan shoes

ugg boots

polo ralph lauren

michael kors outlet clearance

adidas outlet store

jordan shoes

birkenstock shoes

ralph lauren polo

coach outlet

ray ban sunglasses outlet

supreme clothing uk

mulberry bags

oakley sunglasses

pandora outlet

coach outlet

bulls jerseys

ralph lauren polo shirts

cheap mlb jerseys

canada goose outlet store

off white

michael kors outlet online

ralph lauren uk

christian louboutin

ugg boots clearance

ray ban sunglasses

michael kors outlet

coach outlet store online

cheap nfl jerseys

oakley sunglasses wholesale

moncler jackets

adidas nmd r1

moncler jackets

michael kors uk

fitflops sale

uggs outlet

true religion outlet

ray ban sunglasses

pandora charms

tory burch handbags

true religion jeans

cheap nba jerseys

coach factory outlet

lacoste polo shirts

michael kors outlet clearance

cheap ray ban sunglasses

uggs outlet

nba jerseys

christian louboutin sale

coach outlet store online

asics running shoe

tory burch sandals

pandora charms sale clearance

ugg outlet

adidas outlet

cheap jordan shoes

canada goose outlet

michael kors outlet

polo outlet

camisetas futbol baratas

cheap jordans

ferragamo shoes

longchamp handbags

nike outlet store

longchamp outlet online

pandora outlet

michael kors outlet clearance

longchamp pliage

canada goose

ray ban sunglasses

chrome hearts clothing

michael kors outlet

michael kors outlet

coach factory outlet

wizards jerseys

cheap oakley sunglasses

air jordan shoes

adidas outlet

fitflops shoes

ugg outlet online

ray ban sunglasses

tory burch outlet stores

polo outlet online

cheap nhl jerseys

coach factory outlet

michael kors outlet online

burberry outlet store

mizuno shoes

tory burch handbags

2018 world cup jerseys

ugg outlet

michael kors outlet clearance

ray ban sunglasses outlet

adidas wings

ugg outlet

soccer jerseys

pandora charms

polo pas cher

canada goose outlet

 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,082 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy
Statistika
  • 16016 návštěvníků celkem
  • 7 návštěvníků online