Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Milford Sound, drahá perla Fiordlandu

Když se řekne Milford Sound, většině cestovatelů se vybaví Firodland a hluboké tmavě modré fjordy vyřezané hluboko do pevniny. Opravdu, málokterý cestovatel nikdy o tomto kousku Nového Zélandu neslyšel. Mnozí cestovatelé také jedním dechem dodávají, že silnice která do malé vesničky Milford Sound vede, je nejkrásnější jízdou na světě. Možná je to pravda, nicméně musíte přehlížet ty davy turistů a spousty aut a autobusů.

Fiordland | Milford Sound

Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Sound-FiorNový Zéland | Fiordland, Milford Sound
Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Sound-NaroNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Milford Sound je považován za nejkrásnější místo Nového Zélandu a za jedno z nejkrásnějších míst na světě. Tento nejznámější novozélandský fjord se nachází na jihozápadě jižního ostrova v Národním Parku Fiordland.

Maorové nazývali Milford Sound Piopiotahi - tento název se odvíjí od slova piopio, což je pták podobný drozdu [dnes už je tento druh vyhynulý]. Doslova by se název dal přeložit jako jediný (nebo jedinečný) piopio a je vázán k legendě, kdy se Maui pokoušel získat pro lidstvo nesmrtelnost. Maui při tomto pokusu zemřel, piopio byl zarmoucen a odletěl do Milford Sound truchlit.

Fiordland | Milford Road

Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Road.jpgNový Zéland | Fiordland, Milford Sound
Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Road-pohleNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Už samotná cesta k Milford Sound stojí za podívání. Doporučujeme vyrazit brzo ráno, jednak abyste se vyhnuli dopravní "špičce" turistických autobusů. Ale také ranní mlha a slunce jsou pěkným začátkem dne a taky hezkým fotografickým materiálem. Cesta z Te Anau do Milford Sound vám bez zastávek potrvá asi 2 hodiny. Silnice je klikatá a místy docela strmá, buďte opatrní a přizpůsobte se podmínkám. Rozhodně si ale udělejte minimálně jednu zastávku, zejména pokud cestujete ráno. Vzduch je totiž ve Fiordlandu úžasně čistý a svěží!

Fiordland | zastávky na Milford Road

Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Road-MirroNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Po cestě se můžete zastavit u Mirror Lakes, kde se na hladině jezírek zrcadlí okolní hory. Můžete se stavit také u jezera Gunn, ktere Vám nabídne několik procházek bukovým lesem. Další místem, které budete mít po cestě je The Divide, odkud se můžete vydat na treky Routeburn, Greenstone nebo Caples. Nebo třeba jenom malou vycházku ke Key Summit, kde najdete jezírka a horské močály. Kousek od The Divide je odbočka ke Gunns Campu, příjemný a originální kempík.

Novy-Zeland-Fiordland-Nature-Walk.jpgNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Všechny tyto krátké několikahodinové procházky naleznete popsané v brožurce DOC, která se jmenuje Fiordland National Park Day Walks. Tuto brožurku naleznete na každé informačce DOC, po cestě se zastavte třeba v DOC Te Anau. Část, která vás okolo silnice Milford Road zajímat se nazývá Walks From the Milford Road Highway.

Ve stejné brožurce však naleznete spoustu dalších informací o Národním parku Fiordland, i vzdálenějších destinací, jako je například Jezero Manapouri, nebo fjord Doubtfull sound.

Fiordland | Homer Tunnel

Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Sound-EastNový Zéland | Fiordland, Milford Sound
Novy-Zeland-horsky-papousek-kea.jpgNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Poslední zastávkou před samotným Milford Sound je Homer Tunnel, kde je malé parkoviště. Toto místo je oblíbené u horských papoušků kea, tudíž je to oblíbené místo i u turistů. Papoušci Kea jsou velice zvědaví a s největší pravděpodobností se pokusí vám ozobat gumy ze stěračů, nebo těsnění okolo oken. Udržte své pokušení a papoušky nekrmte. [Krmením totiž Kea stává závislým na turistech a ztrácí svou přirozenou schopnost shánět si potravu sám. To může vést až k jeho úhynu].

Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Sound-HomeNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Od Homer Tunnel vede dvacetiminutová East Homer Nature Walk, která vás provede okolní klečí. Je to příjemná procházka na protažení nohou po dlouhé jízdě.

Samotný Homer Tunnel je dlouhý asi 1.300 metrů. Byl otevřen roku 1954 a dlouhou dobu po svém otevření nebyl povrch jeho vozovky vyasfaltován. Později byl Homer Tunnel zvětšen a vozovka vyasfaltována. Dávejte pozor, ačkoliv se to nezdá sklon v Homer Tunnel je dost strmý. V létě je provoz v tunelu řízen semaforem, počítejte proto asi s patnáctiminutovou prodlevou.

V současnosti se na Novém Zélandu opět hovoří o zvětšování a rozšiřování Homer Tunnelu, zejména kvůli stoupajícím počtům cestovatelů a turistů, kteří di Milford Sound míří.

Firodland | Fjord Milford Sound

Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Sound-MitrNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Fjord Milford Sound je dlouhý 15 kilometrů. Dominantou Milford Sound je hora Mitre Peak, která je oblíbená hlavně u fotografů. V samotném Milford Sound máte několik možností. Většina lidí volí plavbu vyhlídkovou lodí, která trvá cca 1,5 až 2 hodiny a dostanete se až k ústí fjordu do Tasmanova moře.

Novy-Zeland-Fiordland-Milford-Sound-panoNový Zéland | Fiordland, Milford Sound

Další možností, jak poznat vody Milford Sound, je kajakování. Pokud máte štěstí potkáte po cestě lachtany a tučňáky a někdy i delfíny. Případně se nad Milford Sound můžete proletět helikoptérou. Výhodou Milford Sound je to, že je opravdu krásný za každého počasí. Za jasného dne obdivujete strmé útesy, které fjord ohraničují a vévodí jim již zmiňovaný Mitre Peak. Za deště se z těchto útesů valí masy vody ve formě vodopádů a tříští se o hladinu.

Těžko říct, jestli je Milford Sound opravdu nejkrásnějším místem Nového Zélandu, Nový Zéland jich má opravdu mnoho. Jedno je ale jisté, pokud jste na Novém Zélandu, návštěvu Milford Sound byste rozhodně neměli vynechat.

Fiordland | Milford Track

Trasa Milford Track se nachází na jihu jižního ostrova Nového Zélandu, v Národním parku Fordland. [maorsky Wähipounamu], který je součástí South West New Zealand World Heritage Area. Trasa Milford Track je jednosměrná, k východišti, které se nachází na konci jezera Te Anau se pohodlně dostanete po asfaltové silnici.

Stejně je tak jako je Milford Sound považován za nejkrásnější místo Nového Zélandu, je Milford Track nejoblíbenější trasou Nového Zélandu. Právě proto je nutné si místo na chatách rezervovat minimálně půl roku předem. A nutno podotknout, že to není zrovna levná záležitost. Všechno totiž začalo s prvním vydáním slavného průvodce Lonely Planet, který označil devět velkých treků na Novém Zélandu jako "must see" a tím nevyhnutelně zvýšil počet návštěvníků těchto míst. Milford Track byl jedním z nich.

Kromě počtu návštěvníků se také zvýšila produkce odpadu a vzhledem k přístupnosti celého místa se do všeho musela vložit DOC. Milford Track se nachází v Díky tomu na Milford Track vznikl rezervační systém, který na trasu pustí omezený počet turistů a cestovatelů. V tom je ale bohužel kámen úrazu, jelikož je Milford Track stále oblíbenější, booking je třeba provádět se značným předstihem. Proto vám tedy nikdo nezaručí počasí. Milford Track máte zabookovaný a musíte vyrazit i kdyby trakaře padaly.

Další otázkou při plánování Milford Track je doprava. Vzhledem k vysokým počtům zájemců je doporučené transport rezervovat společně s Milford Track. Některé autobusy provozuje přímo DOC, dají se tedy zarezervovat přímo na webu DOC

Milford Track v sezóně

Vrcholná sezóna na Milford Track trvá od konce října do konce dubna. V tu dobu se vyžaduje booking a ceny jsou nejdražší. Zároveň to je vzhledem k počasí nejlepší doba. Nezapomeňte, že si před nastoupením na trasu musíte vyzvednout své lístky v DOC návštěvnickém centru Fiordland National Park Te Anau, max 2 dny před rezervovaným datem. DOC varuje, že lístky nevyzvednuté do 11:30 mohou být prodány.

Obvykle se Milford Track referuje jako čtyřdenní. Při bookingu si tedy na Milford Track rezervujete tři noci. Pokud si chcete Milford Track zarezervovat, učiňte tak v dostatečném časovém předstihu. Jedna noc stojí 51.10 NZD, přičemž se ceny zvedají každou sezónu. Trajekt který vás převeze na začátek Milford Track, stojí 70 NZD a jízdenku se opět vyplatí zarezervovat dopředu. Celkem vás tedy Milford Track vyjde na 250 NZD plus doprava.

Kempování na Milford Track

Kempování na Milford Track není povoleno ani v sezóně, ani mimo ni.

Milford Track mimo sezónu

Mimo sezónu, tedy od začátku května zhruba do konce října není na Milford Track vyžadován booking. Nicméně stále potřebujete koupit vstupenky do chat neboli Backcountry hut ticket, nebo Backcountry Hut Pass.

Mějte však na paměti, že v zimních měsících se můžou některé úseky Milford Track stát neprůchodné! Zimní a jarní měsíce jsou ve Fiordlandu velice studené. Některé mosty na Milford Track jsou na zimu odstraňovány, aby se předešlo poškození lavinou. Zároveň Milford Track také prochází několika lavinovými poli. V zimních měsících by na Milford Track měli vycházet pouze zkušení a dobře vybavení cestovatelé.

Pokud budete chtít Milford Track projít v zimě, zastavte se v DOC informačce v Te Anau a zeptejte se na aktuální počasí a lavinové zpravodajství. Zároveň byste se měli vybavit vysílačkou nebo lokátorem, pro případ že byste zabloudili. Dále některé vysoko položené úseky Milford Track v zimě zapadnou sněhem, trasa proto nebývá označená.

Jednodenní Milford Track

Nezbyla na Vás rezervace a přesto se chcete na Milford Track alespoň podívat? Jednodenní procházky jsou další možností. Výhodou je, že si Milford Track užijete bez placení, ovšem nejlepší úsek Milford Track je až druhý den. Vyražte trajektem z Milford Sound, dejte však pozor, abyste měli zajištěnou zpáteční jízdenku, protože v odpoledních hodinách bývá trajekt nazpět plný.

Fiordland | Milford Track mapa

Fiordland-Milford-Track-mapa.jpg

Milford Track | den první z Te Anau Downs do Clinton hut

První část Milford Track měří asi 5 kilometrů a chůze by vám měla zabrat asi 1 - 1.5 hodiny

Díky tomu, že si na Milford Track musíte zarezervovat chaty v předem určeném pořadí, první noc chtě nechtě strávíte na Clinton Hut. Cesta trajektem z Te Anau Downs trvá asi hodinu a půl, máte tedy dostatek času a můžete vyrazit až odpoledne. Nezapomeňte, že lístky do chat na Milford Track si musíte vyzvednout v DOC v Te Anau nejpozději do půl dvanácté, nebo vám propadnou.

První den chůze na Milford Track není nijak namáhavý, a nemusíte ani spěchat. Trasa vás povede po břehu řeky Clinton River a krásným bukovým lesem. Po cestě před chatou Clinton Hut si můžete udělat patnáctiminutovou volitelnou odbočku na Wetland Walkway. V závislosti na období se pořádají odpolední procházky s rangerem, od chaty Clinton Hut. V okolí chaty je také možné koupání v řece Clinton River, voda je však ledová!

Milford Track | den druhý z Clinton hut do Mintaro Hut

Druhá část Milford Track měří 16,5 kilometrů a chůze by vám měla zabrat 6 hodin

Od chaty Clinton Hut Milford Track stabilně stoupá podél řeky Clinton River, až k jezeru Mintaro. Milford Track překračuje několik brodů, které jsou obvykle mělké. Výjimka může nastat po dešti, kdy se hladina řeky zvedne a může dojít až k zaplavení brodu. Po cestě budete míjet toalety, které kdysi byly součástí chaty, jejíž destrukci způsobila eroze.

Dále po Milford Track narazíte na vodopády Hirere Falls, kde je přístřešek. Zde si můžete udělat krátkou přestávku. Cesta k vodopádům bývá po dešti zaplavovaná. Odtud už byste měli vidět průsmyk Mackinnon Pass a sněhové pole Pompolona ice field. Další část Milford Track je dost vyčerpávající. Za odbočkou na chatu Pompolona Lodge [krerá slouží výpravám s průvodcem], Milford Track strmě stoupá, před tím než se krátkým sestupe dostanete k brodu přes potok Pompolona Creek

Od brodu je to do chaty Mintaro Hut, kde strávíte druhou noc přibližně hodina a půl cesty. Po cestě si všímejte, jak se kolem Milford Track mění vegetace, s přibývající nadmořskou výškou a srážkami.

Milford Track | den třetí z Mintaro Hut do Dumpling Hut

Třetí část Milford Track měří 14 kilometrů a chůze by vám měla zabrat 6-7 hodin

Tato část Milford Track je vyčerpávající, zahrnuje strmé stoupání a poté prudké klesání. Průměrnému chodci by však neměla dělat větší potíže.

Poté co Milford Track projde nad jezerem Mintaro, přejde zavěšený most, stane na úpatí strmého stoupání, které vás zavede až do Mackinnon Pass, nejvyššího bodu celého Milford Track. Stoupání do Mackinnon Pass je dobře udržovaná část trasy, velice podobná stoupání od jezera Mackenzie k Harris Saddle na Routeburn Track. Po cestě nahoru budete mít pod sebou úžasné pohledy na jezero Mintaro a Clinton Canyon.

V Mackinnon Pass si můžete udělat pauzu, nachází se zde přístřešek a také toalety s vtipným komenářem - Nejlepší výhled ve Fiordlandu

Poté co si užijete krásných výhledů [pokud je na to počasí], Milford Track začne sestupovat k chatě Dumpling Hut. Podle mnoha cestovatelů, většina z osmi kilometrů, zbývajících do Dumpling Hut je neobtížnější částí celého Milford Track. Čeká vás prudký sestup dolů do údolí, nerovným a kamenitým terénem při kterém budete odměněni nádhernými pohledy.

Jakmile máte sestup za sebou, pokračuje Milford Track podél ledovce Jervious Glacier k mostu přes Moraine Creek. Jelikož je zde velká pravděpodobnost lavin, zejména říjnu a v listopadu, je možné že narazíte na bariéru a trasa bude pokračovat jiným směrem. Každopádně se nesnažte bariéry překonat a následujte označenou trasu.

Za mostem pokračuje Milford Track po dřevěném chodníku [boardwalk] podél řeky Roaring Burn a kolem jejích početných vodopádů. Jakmile dojdete k přístřešku Quintin Public Shelter and, můžete podniknout odbočku k vodopádu Sutherland Falls. Ta by vám neměla zabrat více než hodinu a půl a i když není úplně po rovině, rozhodně se vyplatí. Vodopád sice uvidíte ještě jednou z Milford Track, takto to ale budete mít z lepší perspektivy. Od Quintin Public Shelter and už to trvá jen hodinu do chaty Dumpling hut, kde strávíte svou druhou noc na Milford Track.

Milford Track | den čtvrtý z Dumpling Hut k Sandfly Point

Čtvrtá a poslední část Milford Track měří 18 kilometrů a chůze by vám měla asi 6 hodin. Nezapomeňte že musíte chytit odpolední trajekt od Sandfly point, přizpůsobte tomu tempo svojí chůze.

Od chaty se Milford Track vine podél řeky Arthur River, přičemž mírně klesá. Poté co projdete podél místa, které se nazývá Boatshed., po zavěšeném mostě přejdete přes řeku. Od mostu je to asi dvacet minut chůze k vodopádu Mackay Falls

Po další hodině chůze Milford Track překonává dva ocelové mosty přes Poseidon Creek a pokračuje dále podél řeky Arthur River. V těchto místech probíhala na začátku 19. století těžba kamene, na některých místech je lámání stále patrné. Poté co dorazíte k vodopádu Giant Gate Falls, naleznete přístřešek s lavičkami. Ideální místo na malou svačinku.

Odtud už vás čeká závěrečná část Milford Track, která vás dovede až k přístavišti Sandfly Point, odkud vás trajekt doveze až do vesnice Milford Sound.

Fiordland | kde přespat

Jelikož jsme si v tu dobu ve Fiordlandu potřebovali vyprat, volili jsme nejlevnější kemp v této části Fiordlandu, Gunns Camp Svérázný kempík u břehu potoka splnil věechna naše očekávání. Leží nedaleko silice, odbočka u mostu - kemp je zanesen v mapě a odbočka dobře označena.

Fiordland | kde přespat zdarma

Když budete poračovat dál podél Gunns Camp, dojedete na malé parkoviště

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,938 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy