Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Routeburn Track, nejkrásnější z Great Walků

Routeburn Track naleznete na pomezí nejnavštěvovanějšího Národního Parku Nového Zélandu, Fiordland, na jihozápadě jižního ostrova Nového Zélandu . Počítá se mezi velkou devítku novozélandských Great Walks a pokud tedy plánujete jeho zdolání, musíte si opředu zabookovat ubytování v jedné ze čtyř chat. Routeburn Track je posazen v nádherném prostředí Národního Parku Mt. Aspiring.

Routeburn Track

Novy-Zeland-Routeburn-Routeburn-Track-1.Nový Zéland | Routeburn Track

Jak jsme již zmiňovali, trasy v Národním parku Mt. Aspiring jsou značně flexibilní a díky tomu se můžete vytratit do divočiny až na několik dní. Vše záleží jen na vašich časových možnostech [a také na počasí, na které se na Novém Zélandu bohužel nelze spolehnout].

Novy-Zeland-Routeburn-Routeburn-Track-2.Nový Zéland | Routeburn Track

Při zdolávání Routeburn Track vás čekají úžasné [někdy až kýčovitě úžasné] výhledy na štíty okolních hor. Budete procházet podhorskou buší, ve které nechybí stromové kapradiny a novozélandské pabuky. Až se vyškrábete okolo vodopádu Routeburn Falls, čeká vás úžásný přechod alpské sekce, plné vysokohorské flóry. Nad hlavou vám pravděpodobně přelétne horský papoušek Kea. Jakmile se přehoupnete sedlem Harris Saddle, v dálce uvidíte třpytivé odlesky fjordu Milford Sound.

Novy-Zeland-Routeburn-Track-cesta-lesem.Nový Zéland | Routeburn Track

Trasa Routeburn Track je dlouhá 32 km a volným tempem by vám měla zabrat tři dny. Pokud spěcháte, dá se zvládnout za dva dny, viděli jsme však i extremáky, kteří ji prošli za jediný den. Nevýhodou Routeburn Track je, že trasa je jednosměrná a mezi jejími konci je vzdálenost 350 kilometrů. Jedno východiště [Routeburn Shelter] se nachází asi dvacet kilometrů severně od vesnice Kinloch, druhé [The Divide] na druhé straně hor, na silnici vedoucí do vesnice Milford Sound.

Novy-Zeland-Routeburn-Track-zaveseny-mosNový Zéland | Routeburn Track

Pokud tedy chcete Routeburn Track absolvovat, budete muset zkombinovat dopravu. Komerční shuttle, který v sezóně operuje každý den, vás vyjde asi na 120 NZD/osoba. Jak vidíte, po přičtení nákladů na ubytování vás celý Routeburn přijde na sumu okolo 220NZD. Samozřejmě si můžete vybrat z jakého konce trasu Routeburn půjdete, vzhledem k nákladům je ale nejlepší domluvit se s jinou dvojicí a až se na trase potkáte, vyměnit si klíče od auta.

Novy-Zeland-Routeburn-Track-pohled-na-okNový Zéland | Routeburn Track

Mějte na paměti, že se nacházíte v Národním Parku Mt. Aspiring, své chování tomu tedy musíte podřídit. Kempování na trase Routeburn track je povoleno pouze na místech k tomu určených. Na trase Routeburn Track proto naleznete dva kempy a to nedaleko chaty Routeburn Flats a chaty Lake Mackenzie Hut. Pokud při zdolávání trasy plánujete kempování, není vám dovoleno využívat vybavení chat, jako je voda, plynový vařič nebo vytápění. Kempy mají přístřešek na vaření a zdroj studené vody.

Dbejte prosím na zákazy, už tak mají čeští cestovatelé značně pošramocenou pověst. [Jako příklad uvedu ČESKY psané upozornění pro turisty, které varuje před kempováním v otevřené přírodě. Tato upozornění visí ve všech chatách na trase Routeburn Track a vypovídají o české povaze ušetřit na všem a za každou cenu.] S tím souvisí také rozdělávání ohňů, které je na Routeburn Track také zakázané. [Zákaz rozdělávání ohně neplatí na Greenstone-Caples a na tábořišti Howden Camp. Na těchto místech si tedy oheň udělat můžete]

Novy-Zeland-Routeburn-Track-alpske-pohleNový Zéland | Routeburn Track

Na trase Routeburn Track také nenajdete pitnou vodu [všechna voda, která se nachází na jednotlivých chatách pochází buď z horských potoků, nebo ze zásobníku na dešťovou vodu. A protože se ve vodních zdrojích na Novém Zélandu občas nachází bakterie, které způsobují nevolnost a průjmy, je rozumné vodu před konzumací ošetřit varem, nebo speciálními tabletami.] Možná tedy bude jednodušší, když si na Routeburn Track vezmete dostatek pitné vody.

Vzhledem k proměnlivosti počasí byste si měli vzít oblečení do nepohody, průvodci varují, že na Routeburn Track zažijete minimálně jeden deštivý den. Počasí se na Novém Zélandu mění z hodiny na hodinu a není výjimkou, když se přižene průtrž mračen, po které následuje parný den plný slunce. Některé sekce trasy Routeburn Track mohou být po dešti zaplavené, pokud prší silně, počítejte s broděním až 30 cm hluboké vody. I když je Routeburn Track dobře udržovaný, jsou doporučované pevné boty.

Vzhledem k poloze trasy Routeburn Track, počítejte s nízkými nočními teplotami ! Výjimkou nejsou ani teploty pod nulou a to i v létě! Nepodceňujte počasí a to zejména pokud plánujete kempovat. V každém případě budete potřebovat spacák, chaty na Routeburn Track nemají přikrývky.

Možnosti na Routeburn Track

Novy-Zeland-Routeburn-Track-Routeburn-FaNový Zéland | Routeburn Track

Pokud se pro Routeburn Track rozhodnete [a my Vám Routeburn rozhodně doporučujeme], máte na výběr z několika možností.

První možností, která je relativně fyzicky [ale i finančně] nenáročná, je absolvování trasy Routeburn Track ve formě jednodenního výletu. Pokud totiž vyrazíte nalehko, pravděpodobně se z obou konců dostanete minimálně až do Harris Saddle, které leží zhruba v polovině trasy Routeburn Track. Přesně tak jsme to udělali i my, protože jsme neměli nikoho, kdo by pro nás k The Divide dojel.

Novy-Zeland-Routeburn-Track-Key-Summit-rNový Zéland | Routeburn Track

Část trasy Routeburn Track směrem od Routeburn Shelter nám zabrala i s návratem necelých 9 hodin a dostali jsme se téměř do sedla Harris Saddle. Nutno říct, že byl nádherný den a my jsme nikam nespěchali. Něco přes pět hodin jsme šli nahoru a cestou jsme se zastavovali, fotili jsme a užívali si krásného dne a výhledů okolo nás.

Novy-Zeland-Routeburn-Routeburn-Track-HoNový Zéland | Routeburn Track

Část trasy Routeburn Track, směrem ze silnice na Milford Sound, začíná místem zvané The Divide. Na mapě je označené a díky systému ukazatelů na novozélandských silnicích ho také nepřehlédnete. U The Divide je obrovské parkoviště, kde můžete nechat auto. [Informační centra varují: V sezóně hrozí poškození nebo dokonce vloupání do zaparkovaných vozidel, nenechávejte si v autě žádné cennosti

Novy-Zeland-Routeburn-Track-Key-Summit.jNový Zéland | Routeburn Track

Zde máte opět více možností. Od The Divide se můžete vydat na Key Summit [buď jako 5 hodinová samostatná trasa s návratem k The Divide, nebo jako 1-1,5 hod. odbočka z trasy Routeburn Track]. My jsme si naplánovali na první noc kempování na Lake Howden Campground [zdarma], takže jsme se vydali i na Key Summit. Nutno podotknout, že výstup stojí za to, rozhledy z Key Summit jsou fantastické. Pokud pokračujete dále po Routeburn Track, můžete nechat batohy u odbočky na Key Summit a nahoru se vydat nalehko. Poznámka ke spaní na Lake Howden Campground. V noci byla hrozná kosa a to i přesto, že byla letní sezóna. Pokud plánujete kempování, vezměte si teplé oblečení na noc.

Novy-Zeland-Routeburn-Track-Key-Summit-1Nový Zéland | Routeburn Track

Ke kempu Lake Howden Campground se dostanete od chaty Howden hut, která je vzdálená asi dvě hodiny cesty od The Divide. Tento úsek trasy Routeburn Track je nejstrmější a nejnáročnější. Ve vrcholné sezóně počítejte se zástupem lidí. U chaty Howden Hut je ukazatel směru na Greenstone-Caples, po které se vydáte a asi po půl hodině narazíte na Lake Howden Campground.

Pro první noc můžete také využít campground u jezera Mackenzie, poplatek je 15NZD, což také není moc. Záleží jen na tom, jak se cítíte, protože od Howden Hut je to ještě kus cesty. Nezapomeňte si koupit lístky dopředu, vzhledem k tomu, že Routeburn Track se řadí mezí Great Walks, v chatách je neustále přítomen ranger, který kontroluje váš booking. Pokud ho nemáte, musíte na místě zaplatit pokutu ve výši poplatku za chatu/kemp zvýšenou o váš věk. Toto platí pro všechny Great Walks, nejen Routeburn Track.

Novy-Zeland-Routeburn-Track-Upper-CaplesNový Zéland | Routeburn Track Upper Caples

Kombinace Routeburn Track a Greenstone/Caples

Novy-Zeland-Routeburn-Routeburn-reka-RouNový Zéland | Routeburn Track, řeka Routeburn River

Druhou možností je zkombinovat trasu Routeburn Track s jednou z dvojice Greenstone Caples. Vzhledem k ceně chat na trase Routeburn Track, bych se přikláněl k možnosti stanování. Na trasách Greenstone a Caples je stanování zdarma, na trase Routeburn potom stojí jedna noc 15 NZD. Výhodou této možnosti je, že se vrátíte téměř [asi 20 km vzdálené] na místé, ze kterého jste vyrazili. V závislosti na počasí, byste měli celý okruh včetně Routeburn Track zvládnout asi za 5 dní volným tempem.

Popis Routeburn Track

Budeme tedy předpokládat, že jste se rozhodli jako většina cestovatelů a budete vyrážet jedním směrem od Routeburn Shelter. Nezapomeňte si zabookovat vstupenky do chat, jedna noc na Routeburn Track vás přijde na 50NZD v chatě, nebo na 15NZD ve stanu. Jak už jsem zmiňoval, pokuty jsou dost vysoké a v chatách je vždy ranger, který vstupenky kontroluje. Pokud máte naspěch, Routeburn Track se dá přejít i za dva dny.

Routeburn Track | Od Routeburn Shelter k Routeburn Falls Hut

Novy-Zeland-Routeburn-Routeburn-Track-1.Nový Zéland | Routeburn Track, údolí Routeburn Flats

8,8 km | 3-4 hodiny První část trasy Routeburn Track je fyzicky nenáročná, povede vás podél zurčící řeky Routeburn, zelenými pastvinami údolí Routeburn Flats. Většina trasy je ukryta v bukovém lese, což se hodí zejména v parném letním dnu. Kousek před chatou Routeburn Flats hut se trasa odděluje a pokračuje dále na Routeburn Falls. Pokud si chcete trochu odpočinout a dát si malou svačinu, chata Routeburn Flats je asi 10 minut chůze. Od chaty Routeburn Flats jsou nádherné pohledy přes louku do otevřeného údolí a zelených planin Routeburn Flats.

Novy-Zeland-Routeburn-Routeburn-Flats-HuNový Zéland | Routeburn, Routeburn Flats Hut

Od Routeburn Flats, track stabilně šplhá vzhůru k chatě Routeburn Falls Hut. Většinou jdete ve stínu lesa a buše. Pod vámi se otvírají krásné pohledy do údolí řeky Routeburn a okolo vás zasněžené vrcholky horských obrů, zejména na jaře. Po cestě přejdete dva visuté lanové mosty. V roce 1994 zničil mohutný sesuv půdy asi 150 metrů dlouhou část trasy Routeburn Track, pozor byste si měli dát zejména po dešti, i tak to bláto docela klouže. V některých místech také hrozí pád kamenů ze stěny nad vámi, měli byste být na pozoru.

Jakmile uslyšíte burácení vodopádu, bude to neklamné znamení, že se blížíte k Routeburn Falls Hut. V době naší návštěvy, v těchto místech stavěli druhou luxusnější chatu pro turisty s průvodcem, přišlo mi to trochu jako paradox, v porovnání s batůžkářskou Routeburn Falls Hut. Už tak se mi zdálo, že jsme na Routeburn Track potkávali na můj vkus až příliš moc lidí. Zdá se mi že Routeburn bude brzy následovat Milford Track a bude se muset zavést systém bookingu, aby nedošlo k jeho přelidnění. Chata Routeburn Falls pojme až 48 spáčů a má ve výbavě plynové vařiče a topení.

Routeburn Track | Od Routeburn Falls k Lake Mackenzie Hut

Novy-Zeland-Routeburn-Track-Lake-MackenzNový Zéland | Routeburn Track, Mackenzie hut

11,3 km | 4-6,5 hodin Od chaty Routeburn Falls trasa stabilně a strmě stoupá až do sedla Harris Saddle. Mějte na paměti, že tato část cesty je exponovaná a to jak dešti, tak slunci. Nepodceňujte horské slunce, a raději se namažte krémem s dostatečným ochranným faktorem. Nešlapejte mimo vyznačenou trasu, nachází se zde řada chráněných rostlin. Od jezera Harris Lake šplhá Routeburn Track strmě až do sedla Harris Saddle. U přístřešku si můžete oddechnout, cesta bude jen klesat.

Novy-Zeland-Routeburn-Routeburn-Track-HaNový Zéland | Routeburn Track

V Harris Saddle si můžete udělat nepovinnou odbočku na vrchol Conical Hill. Je to krátký asi půlhodinový výšlap, na jehož vrcholu vás čekají úžasné pohledy na údolí Hollyford a okolní horské štíty. V dálce uvidíte i odlesky mořské hladiny fjordu Milford Sound. I s návratem by vám tato odbočka neměla trvat více než hodinu.

Z Harris Saddle Routeburn Track jen stabilně klesá až jezeru Mackenzie. Jakmile se přehoupnete přes sedlo, jezero Mackenzie se pod vámi otevře jako zelenomodré oko položené v údolí mezi masivními horskými štíty. Pro takové pohledy stojí za to žít. Chata Mackenzie, případně kemp u jezera Mackenzie, bude pravděpodobně vaším noclehem. Okolo jezera jsou nádherná místa, pokud ještě není tma, věnujte chvíli procházkou po okolí.

Routeburn Track | Od Lake Mackenzie k The Divide

Novy-Zeland-Routeburn-zaveseny-most-precNový Zéland | Routeburn Track

12 km | 4-5 hodin Na závěrečné části Routeburn Track minete několik zajímavých míst, mezi které patří 'The Orchard' - zelená louka s několika stromy, která někomu asi připomínala sad, Earland Falls, impozantní 174 metrů vysoký vodopád, kde se pravděpodobně i trochu namočíte - zejména pokud fouká vítr. U Howden Hut je odbočka, která vás dovede do kempu Lake Howden Campsite a dále do údolí řeky Greenstone. Od chaty Howden Hut vás čeká jen chvilka mírného stoupání a pak už se Routeburn track spouští do údolí k východišti The Divide.

Novy-Zeland-Routeburn-pohled-od-Key-SummNový Zéland | Routeburn Track

Poslední nepovinnou odbočkou z Routeburn Track je výstup na Key Summit, kde vás čekají krásné výhledy do okolí, rašeliniště a poznávací procházka, při které se dozvíte něco o chráněných horských rostlinách. Pokud se chcete na Key Summit vydat, u odbočky si můžete nechat věci a nahoru se vydat nalehko. Odbočka na Key Summit by vám i s návratem na Routeburn Track měla zabrat hodinu a půl. Pokud ještě nemáte dost, na Key Summit se rozhodně vydejte.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

honza
08. 02. 2015 v 15:55

Dobrý den

rád by jsem s časových důvodů podnikl track jako jednodenní. Která půlka je prosím hezčí ta od Divide nebo z druhé strany?

 

Dekuji za odpověd Honza

honza
08. 02. 2015 v 15:56

jinak vase stranky a hlavne fotky jsou fantastické

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,938 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy