Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Arrowtown a zlatá horečka

Dalším místem kde na Novém Zélandu v 70. letech 19. století proběhla zlatá horečka, je malé městečko nedaleko Queenstown, zvane Arrowtown. Město Arrowtown dodnes vyzařuje atmosféru zlaté horečky a pokud vás historie alespoň trochu zajímá, v Arrowtown naleznete kromě historických budov i čínské sídliště.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-ANový Zéland, Arrowtown | historické budovy v centru

Arrowtown byl založen roku 1860, kdy bylo na břehu řeky Arrow nalezeno zlato. Podobně jako na jiných zlatých polích Otaga, i sem se nahrnuly stovky a tisíce zlatokopů, toužícím urvat si alespoň kousek tohoto blyštivého kov pro sebe. Jak už bylo zmíněno v úvodu, centurm města Arrowtown bylo renovováno a v současnosti se zde nachází okolo 60 původních kamenných a dřevěných domů.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-ANový Zéland, Arrowtown | muzeum a informační centrum

Arrowtown vás nezdrží více než na jeden den, ale podle našeho názoru stojí návštěva Arrowtown zato. Město se nyní orientuje převážně na turisty, v centru naleznete několik galerií, obchodů se suvenýry a samožřejmě i zlatnictví. Kavárny, které lemují hlavní ulici Arrowtown, přímo svádějí dát si šálek Flat White a jen tak relaxovat na sluníčku.

V okolí Arrowtown naleznete několik tras, kde si můžete protáhnout nohy. V informačním centru, které sídlí budovu s muzeem si vyzvedněte informační brožurku Arrowtown Walks, ve které naleznete spoustu užitečných informací a inspirace o tom, co se dá v okolí podniknout. Pokud máte času nazbyt, můžete se vydat na sedmihodinovou procházku [nebo pokud máte 4WD můžete i jet] po historické trase do městečka Mace Town.

Zlatokopové z Číny

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-ANový Zéland, Arrowtown | obydlí čínských zlatokopů

Obdobně jako na jiných zlatých polích, i do Arrowtown přišla vlna čínských zlatokopů, kteří utíkali před neutěšujícími poměry své země a hledali štěstí jinde. Čínští zlatokopové se však od ostatních lišili zejména svou houževnatostí. Nepronajímali si jako jiní své zábory, kdežto hledali zlato v již vytěžené hornině a to se jim i často dařilo. Narozdíl od ostatních však své nálezy investovali a tak během chvíle vzniklo v Arrowtown několik čínských obchodů.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-ANový Zéland, Arrowtown | obydlí čínských zlatokopů

To se zlatokopům nelíbilo, a tak se všemožnými prostředky snažili Číňany vytěsnit. Rasové předsudky a útoky se stupňovaly, až nakonec vyústilo v jejich vytlačení za hranice města. Proto tedy nedaleko města Arrowtown vznikla ryze čínská osada. Poté co byly zlaté zásoby v Arrowtown vyčerpány, zlatokopové odešli a obydlí se začala rozpadat. Díky snaze DOC byla tato obydlí restaurována a nyní se zde nachází naučná stezka, kde se dozvíte mnohé z historie čínských zlatokopů.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 14,203 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy