Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Národní park Nelson Lakes, pečlivě ukrytá nádhera

Národní park Nelson park leží na jižním ostrově Nového Zélandu. Park byl založen v roce 1956 a rozkládá se na ploše 1.020 kilometrů čtverečných. Centrem tohoto parku jsou dvě ledovcová jezera, Rotoiti a Rotoroa. Park je oblíben nejen díky výletům do okolních lesů a hor, ale také díky rybaření.

Národní park Nelson Lakes

Vstupní bránou do Národního parku Nelson Lakes je vesnička St. Arnaud, která leží na břehu jezera Rotoiti. Jezero Rotoiti nabízí různé druhy výletů. Od krátkých procházek kolem břehu jezera, naučné stezky pro rodiče s dětmi, přes půldenní až denní výlety až po několikadenní túry. Naopak jezero Rotoroa je vítaným útočištěm rybářů a všech, co chtějí na chvíli utéct od veškeré civilizace, užívat si panenské přírody a relaxovat [pomazáni repelentem proti sandflies].

Části parku východně od jezera Rotoiti se říká "pevninský ostrov" a je součástí intenzivního ochranářského projektu na vyhubení zavlečených škůdců jako jsou possumové, lasice a krysy. Projekt se také zaměřuje na obnovu původní flóry a fauny. V celém Národním parku Nelson Lakes je velmi bohatý ptačí život a můžete se zde například setkat s vzácným lesním papouškem kaka.

DOC St. Arnaud

V malé vesničce St. Arnaud, na břehu jezera Rotoiti, naleznete informační centrum DOC. Centrum se zabývá koordinaci ekologických projektů v Národním parku Nelson Lakes, monitoringem škůdců a naleznete zde kompletní geologickou historii Národního Parku Nelson Lakes. Nechybí ani expozice o fauně a flóře a samozřejmě nesmím zapomenout na fenomén Národního parku Nelson Lakes, potažmo celého severu jižního ostrova Nového Zélandu, kterým je tzv. Honey Dew.

Honey Dew

Až budete procházet po trecích Národního Parku Nelson Lakes, určitě vás na první pohled [a taky první přičichnutí] zarazí černý, kysele páchnoucí povlak zdejších stromů. Poprvé jsme se s ním setkali na treku Abel Tasman Coastal Walk a dlouho jsme si lámali hlavu nad jeho původem. Až DOC v Národním parku Nelson Lakes nám dalo odpovědi. Medová rosa je totiž produktem hmyzu, který jako produkt svého metabolismu vylučuje malé kapičky sladké hmoty. Tento hmyz je důležitou součástí celého lesního ekosystému, protože Honey Dew je zdrojem obživy pro různé druhy vzácných ptáků.

Jezero Rotoiti

Většina procházek a treků v okolí Rotoiti začíná v oblasti kempu a parkoviště v Kerr Bay. Pro neturisty jsou tu procházky jako Bellbird Walk [na 15 minut], Honeydew Walk [na 45 minut], Peninsula Nature Walk [na 1,5 hodiny], Black Hill Walk [na 1,5 hodiny], nebo třeba Loop track [okruh na 1,5 hodiny].

Pro zdatnější turisty je tady St Arnaud Range Track [cca na 5 hodin], který nabízí krásné výhledky z vrcholků St Arnaud Range na jezero Rotoiti vyřezané do okolních hor a obklopené bukovými lesy. Jednodenní výlet si můžete udělat kolem jezera Rotoiti po trase Lake Circuit [trasa by vám měla zabrat cca 7 - 9 hodin]. Počítejte, že po deštích budete pravděpodobně muset brodit potok nebo říčku, proto se radši zeptejte na aktuální stav treku v kanceláři DOC, u břehu jezera.

Jezero Rotoroa

Ačkoli většina turistů míří k jezeru Rotoiti, najdete i zde několik procházek a výletů do okolí. Short Loop Track [okruh na 25 minut], z Porika Lookout Track [na 2 - 3 hodiny], Braeburn Walk [s návratem 2 hodiny]. Nejoblíbenější kratochvílí je ale určitě rybolov a to zejména pstruhů.

Trek k jezeru Angelus

Pro náročnější turisty je určen třídenní trek, který začíná v St Arnaud a dovede vás až k chatě Angelus Hut u nádherného horského jezera Angelus v nadmořské výšce 1650 m.n.m. Trasa vás ze St Arnaud povede na jih, podél východního pobřeží jezera Rotoiti k chatě Lakehead Hut, přes řeku Travers a k Cascade Track až k chatě Angelus. Pokud máte to štěstí a vydáváte se na cestu po dešti, přebrodit řeku Travers nebude jednoduché. V tomto případě můžete využít swingbridge před řeku, který se nachází 1,5 hodiny proti proudu řeky. Cesta zpět vede podél hřebene Robert Ridge. Tato trasa není jediná, která vás dovede k jezeru Angelus. Poraďte se v DOC.

Trasa Travers-Sabine Circuit

Tato 80-tikilometrová túra Travers-Sabine vede hluboko do Národního parku Nelson Lakes. Budete procházet tichými bukovými lesy, přecházet hory vysoké 2000 metrů, brodit řeky a přechod sedla Travers Saddle, kde je dobré být připraven na jakékoli počasí v jakékoli roční době. Trek zvládnete za 4 - 7 dní a ačkoli je trek klasifikován jako tramping trek, přechod sedla vyžaduje určitou kondici a aspoň minimální zkušenosti.

Kde přespat v Nelson Lakes

Pokud vyrážíte na několikadenní trek, budete využívat chaty či kempy DOC. Chatu Angelus je nutné rezervovat dopředu. Lístky na pobyt v chatě nebo v kempech můžete zakoupit v kancelářích DOC. Pokud chcete podnikat malé výlety do okolí nebo jen chcete strávit noc na břehu jezera Rotoiti je vám k dispozici tábořiště DOC v Kerr Bay. Kemp je placený, ale nabízí kuchyňku a horké sprchy. My jsme načerno přespali v dodávce na parkovišti hned vedle kempu Kerr Bay Výhodnou pro backpackery žijící v dodávce je možnost využití teplé sprchy za 1NZD v DOC kempu Kerr Bay.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,938 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy