Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Tasman Bay a Nelson, první zastávka na jižáku

Nelson je nenápadné malé městečko na břehu zálivu Tasman Bay. Je vstupní branou do národního parku Tasman Lakes a také do zátoky Golden Bay. Město Nelson se také nachází téměř v samém geografickém středu Nového Zélandu. Pokud jste právě dorazili na jižní ostrov Nového Zélandu, trajektem z Wellingtonu, bude Nelson pravděpodobně vaší první zastávkou.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Nelson | kavárna na Trafalgar St.

Počátky osídlení regionu Nelson sahají do roku 800 našeho letopočtu. Prvními iwi v kraji, byly Ngāti Kuia a Ngāti Tumatakokiri. V roce 1820, v takzvané válce mušket, byly tyto kmeny brutálně vyvražděny a nahrazeny severními maorskými kmeny.

O rozvoj města Nelson se zasloužila anglická společnost New Zealand Company, která lacino skupovala pozemky od Maorů, a prodávala je draze novým přistěhovalcům. Pro představu, New Zealand Company koupila pozemky, které pokrývaly oblast od Nelsonu, přes Richmond až po Motueku za 800£. Celková plocha těchto pozemků byla 800 km2 První osadníci dorazili do přístavu v Nelsonu v roce 1841. Během následujících dvou let připlulo do Nelsonu dalších 18 lodí, které přivezly zhruba 3000 nových imigrantů.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Nelson | Trafalgar St.

Krátké období prosperity rychle vystřídalo období útlumu, převážně způsobené nedostatkem kapitálu a také půdy. Do roku 1846 opustilo Nelson 25 procent původních přistěhovalců. Hlad po další půdě vyústil v ostrý konflikt s Maory, kteří odmítali prodat další pozemky. Obyvatelé Nelsonu, vedení Arthurem Wakefieldem and Henry Thompsonem, se pokusili obsadit území ve Wairau Valley. Při konfliktech s Maory bylo zabito 22 osadníků.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Nelson | památník prvních přistěhovalců

Nelson získal své jméno v poctě admirálu Horatiu Nelsonovi, který porazil španělskou a francouzskou flotilu v bitvě o Trafalgar roku 1805. Spousta ulic a veřejných prostranství v Nelsonu získala jména po osobách a lodích, spojených s touto bitvou. Trafalgar St. je hlavním obchodním centrem v Nelsonu.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Nelson | kitesurfing

Pokud jste nezávislý cestovatel, samotný Nelson pro vás asi nebude ničím výjimečný. Pokud ale projíždíte kolem, určitě se zastavte alespoň na šálek Flat White v jedné ze zahrádek, několika kaváren v centru města Nelson. Posezení v přístavní kavárně s výhledem na záliv Tasman Bay je také úchvatné. Pokud tedy jen projíždíte, skočte se alespoň vykoupat. Klidné vody Tasman Bay nabízejí příjemné koupání, a pokud holdujete kitesurfingu, větrné pláže poloostrova Rabbit Islandu vás ke kitesurfingu přímo vybízejí. Podle statistiky je Nelson nejslunečnějším místem celého Nového Zélandu, využijte toho zvláště míříte li na Západní pobřeží. Až tam dorazíte, budete na slunce vzpomínat.

Většina cestovatelů tedy Nelson přeskočí a pokračuje dále do Národního parku Abel Tasman, Nelson Lakes, nebo Kahurangi. Využijte možnosti doplnění zásob, na delší dobu bude pravděpodobně Nelson poslední větší výspou civilizace.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Nelson | centrum města

Pokud se však pracovně zdržíte v Motuece, nebo Richmondu v době sklizně jablek či kiwi, Nelson se pro vás stane víkendovým povyražením za nákupy. Přecejen vás maličká Motueka brzy unaví a zatoužíte po troše městského povyražení. Několik klubů ve městě a spousta příležitostí k nákupu vás do Nelsonu přitáhne víckrát. Pokud tedy zavítáte o víkendu, určitě si nenechte ujít trhy v Nelsonu. Naleznete je na Montgomery Square a můžete si zde koupit všechno možné, od čerstvé zeleniny, přes smažené čínské nudle až po umění.

Nelson samotný je kolébkou umění a je také domovem spousty umělců. Už při zběžné procházce městem uvidíte několik krámků s uměním, obrazy řezbami a podobně. Přes léto se koná dvouměsíční letní festival, kdy v ulicích uvidíte pouliční performery, bubínkáře, didgeridoo, loutky, spousta koncertů a show. Přes léto je Nelson opravdu živým malým městečkem, společně se sluncem a teplem to tvoří dohromady úžasnou kulisu. Přidejte si uvolněnou atmosféru, spoustu mladých lidí a vyjde vám z toho úžasný kulturní mix. Ano, i takový může Nelson být!

Kde přespat v Nelsonu

Město Nelson je centrem backpackerů. Proto zde také najdete obrovskou koncentraci levných ubytoven pro backpackery několik hostelů a motelů. Mezi nejoblíbenější hostely v Nelsonu patří YHA www.stayyha.com, Paradiso Backpackers www.backpackernelson.co.nz, nebo svérázný Palace Backpackers www.thepalace.co.nz. Ceny za hostely ve městě Nelson se pohybují okolo 20-25 NZD na osobu za dorm, pokud ale plánujete zůstat, zajistěte si ubytování dopředu. Jak už bylo řečeno, Nelson je v sezóně nacpaný k prasknutí a ubytovny jakbysmet.

Pokud máte campervan, máte možnost přespat zdarma na parkovišti pro campervany, které najdete nedaleko supermarketu WoolWorths. Jediné mínus je, že zde nejsou toalety, je to pouze betonová plocha, niméně budete mít klid.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,938 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy