Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Jezero Waikaremoana, aneb výlet do pravěku

Národní park Te Urewera najdeme v Hawkes Bay na severním Ostrově Nového Zélandu, východně od jezera Taupo a severně od Napier. Národní park Te Urewera je největším národním parkem severního ostrova Nového Zélandu a ukrývá největší plochu původního, neporušeného buše na Novém Zélandu. Perlou národního parku Te Urewera je jezero Waikaremoana, které najdete přesně uprostřed. Do Národního Parku Te Urewera se dostanete z města Rotorua, po silnici SH38, nebo z druhé strany z městečka Wairoa.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Te Urewera | jezero Waikaremoana

Oblast Národního parku Te Urewera má dlouhou a pohnutou historii. Pod správu britské koruny přešlo toto území až v roce 1800 jako poslední z celého Nového Zélandu, a to zejména pro svou odlehlost. Národním parkem bylo toto území vyhlášeno roku 1954. Původní hranice Národního parku Te Urewera se několikrát rozšiřovaly, poslední zvětšení proběhlo roku 1979. Celé území je samozřejmě pod správou Department of Conservation, známé jako DOC. Srdcem Národního parku Te Urewera a centrum většiny aktivit je jezero Waikaremoana [maorsky zčeřená voda], a zejména vesnička Aniwaniwa, ve které se nachází kancelář DOC. Druhým střediskem je Onepoto, kde najdete i kemp, na břehu jezera Waikaremaoana.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Te Urewera | jezero Waikaremoana

Díky tomu, že většina plochy Národního parku Te Urewera je nepřístupná, nebo jen těžce, byla uchráněna většina původních druhů . Proto při své procházce parkem můžete zaslechnout křik hnědého papouška Kaka, nebo zeleného papuška Parakeeta. V noci pravděpodobně uslyšíte smutné pískání ptáka kiwi. Původní stálezelená bush sestává z pabuků, které poznáte podle malinkatých lístečků, několika druhů stromových kapradin, včetně "silverfern" a borovice rimu. Spodní patro ovládají mechy, lišejníky a kapradiny ze kterých jako prastaří obři vyrůstají stromy s deskovými kořeny, typickými pro podmáčené půdy, Národního parku Te Urewera.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Te Urewera | jezero Waikaremoana

Právě Maorové iwi Tuhoe, kteří si také říkají děti mlhy ['Children of the Mist'], dali národnímu Parku Te Urewera jeho název. Ústně předávaná legenda hovoří o náčelníkovi, který se ve spánku převalil na hořící oheň a popálil si přirození [Ure = penis, Wera = spálený]. Název Národního Parku Te Urewera tedy znamená spálený penis a je to jediný národní park na světě, který ve svém názvu zmiňuje lidské genitálie.

Právě Národní park Te Urewera a Maorové iwi Tuhoe, poskytli roku 1868 azyl slavnému Maorskému náčelníku Te Kooti. Te Kooti bojoval po boku britské armády proti maorským vzbouřencům. Později byl však Te Kooti obviněn ze špionáže a odvlečen do vězení na Chathamských ostrovech. Odtamtud roku 1868 uprchl a do roku 1872 se skrýval na území dnešního národního parku Te Urewera. Více o náčelníkovi Te Kooti si můžete přečíst na Wikipedii

Lake Waikaremoana Great Walk

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NTe-Urewera | Lake Waikaremoana Great Walk
logo-lake-waikaremoana-great-walk.gif

Národní park Te Urewera skrývá další z velké devítky Great Walks Nového Zélandu. Krásné prostředí, tvořené nedotčenou buší a přítomnost křišťálově čistého jezera Waikaremoana, činí z Lake Waikaremoana Great Walk unikátní zážitek. 46 kilometrů dlouhý trek vám v nejdelším případě zabere tři dny, pokud si budete chtít udělat nepovinnou odbočku k jezeru Waikareiti, počítejte raději se čtyřmi dny.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NTe-Urewera | Lake Waikaremoana Great Walk

Návštěvníci Lake Waikaremoana Great Walk by si měli uvědomit, že zásoby vody na chatách spravovaných DOC jsou omezené, a to zejména v letních měsících, kdy je návštěvníků nejvíce a měli by si vzít vlastní zásobu vody. Před tím než vyrazíte, si také ověřte dostupnost chat ve vámi zvoleném termínu. V parku Te Urewera funguje systém blokace, na této adrese si můžete chatu na Lake Waikaremoana Great Walk zarezervovat, nebo ověřit dostupnost. Pokud nemáte platební kartu, nebo přístup na internet, blokaci si můžete udělat až na infocentru v Aniwaniwa. Pokud plánujete přijet ve vrcholné sezóně, tedy od prosince do března, moc bych na to nespoléhal.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NTe-Urewera | Lake Waikaremoana Great Walk

Kromě chat jsou na Lake Waikaremoana Great Walk samozřejmě k dispozici i kempy, nicméně je to další váha navíc, protože si musíte nosit stan. Každá chata má nádrž na vodu, kuchyňský kout a plynové topení (ne všechny) a suchý záchod. Pokud si plánujete vařit, musíte si vzít přenosný vařič. Voda na chatách je dešťová a je doporučováno si ji převařit. Nezapomeňte si přibalit plavky, koupání v jezeře Waikaremoana je samozřejmostí a po namáhavém dnu vás příjemně osvěží. Předtím než začnete, si vyzvedněte nebo stáhněte brožurku DOC, Great Lake Waikaremoana Great Walk, TE UREWERA NATIONAL PARK, ve ní naleznete základní popis jednotlivých sekcí.

Lake Waikaremoana Great Walk mapa

lake-waikaremoana-great-walk-mapa.jpg

Kratší procházky v národním parku Te Urewera

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Te Urewera | vodopád Aniwaniwa

V okolí Aniwaniwa je několik krátkých procházek, můžeme zmínit například vodopád Aniwaniwa, ke kterému se dostanete za 10 minut, Papakorito Falls, ke kterým se dá dojet autem, nebo dojít pěšky za 30 minut. Několik dalších procházek popisuje brožurka Short Walks in the Waikaremoana region, kterou si můžete vyzvednout v informačce.

Ruapani Loop a Lake Waikareiti track

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Te Urewera | jezero Waikareiti

Procházka k jezeru Waikareiti je příjemnou asi dvouhodinovou túrou, převážně pabukovým lesem. K jezeru Waikareiti se dostanete asi za hodinu, mírným stoupáním. Pokud si vyberete okruh Ruapani, rozhodně si naplánujte i přespání v Sandy Bay Hut. Je to hezká několikahodinová procházka pabukovou buší, na jejímž závěru vás čeká úžasné koupání v jezeře Waikareiti a jeho krásná písečná pláž. Pozor, chatu v Sandy Bay je nutné dopředu zabookovat, v sezóně bývá dost obsazená. Booking si ověřte zde. Po cestě zpátky si můžete vybrat delší okruh, který vede mokřadem.

Národní park Te Urewera a jezero Waikaremoana na internetu

DOC, Te Urewera | Aktivity v Národním Parku Te Urewera | Krátké procházky v Národním Parku Te Urewera

Kde přespat v Národním Parku Te Urewera

Pokud chcete legální a oficiální možnost přespání v Národním parku Te Urewera, už jsme zmiňovali kemp, který se nachází asi dva kilometry před Aniwaniwa, na břehu jezera Waikaremoana, odbočky jsou značeny. Pokud chcete neoficiální možnost, přímo u východiště treku Lake Waikaremoana Great Walk je malé parkoviště. Další možnosti jsou například u hráze jezera Waikamarino. Okolo jezera Waikaremoana je spousta míst, kde se dá v dodávce přespat.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,252 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy