Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Cape Kidnappers, aneb odskočíme si na víkend z Hastings

Výlet na Cape Kidnappers je jedním z must do pro pickery jablek v Hawkes Bay. Je to krásný celodenní výlet, nenáročná procházka po pláži skvěle sedne unaveným sběračům jablek.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-CNový Zéland, Cape Kindappers | Black Reef

Cape Kidnappers alias Mys Únosců [tady se místní Maorové pokusili unést Cookova tahitského stevarda] leží cca 20 km jižně od Napier a 15 km východně od Hastings, trek začíná v městečku Clifton v místním kempu. Cape Kidnappers je největší hnízdiště terejů australských (Morus serrator) na pevnině Nového Zélandu a navíc je přístupné veřejnosti. Obvykle terejové hnízdí na odlehlých ostrovech, tady se ale usadili na pevnině. Terejové [maorsky zvaní Takapu] zde byli poprvé zaznamenáni okolo roku 1850 novozélandským přírodovědcem Henrym Hillem. Na Cape Kidnappers hnízdí zhruba 17000 terejů na několika hlavních koloniích - The Plateau (náhorní plošina, která je zároveň hlavním pozorovacím místem), Saddle a Black Reef.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-CNový Zéland, Cape Kindappers | Kolonie Terejů velkých

Tereje tady najdeme od srpna do května. Kolonie jsou oficiálně uzavřeny pro veřejnost od června do října. Samečci terejů sem přilétají během července a později se k nim přidávají jejich partnerky. Množství hnízdících ptáků postupně narůstá a páry začínají shromažďovat materiál na stavbu hnízda (zhruba v srpnu). Mladí terejové na okrajích hnízdící kolonie, kteří se vrátili po dvou až tříletém pobytu v Austrálii, si teprve hledají místo pro svoje stálé obydlí. Předpokládá se, že si tím stvrzují nárok na dané území - je to velice důležitá fáze v životě, a terejů, a proto nesmí být vyrušováni.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-CNový Zéland, Cape Kindappers | Kolonie Terejů velkých

Mladí terejové se líhnou průběžně v posledních dvou měsících roku. Mláďata jsou černá (narozdíl od dospělých ptáků, kteří jsou bílí se zlatou hlavou a krkem a černými letkami). Po čtyřiceti dnech dorůstají velikosti rodičů. Okolo třech měsíců se mladí terejové shromažďují na okraji útesů a pokoušejí se mávat křídly. Na první let, který většinou míří rovnou do Austrálie, se vydávají ve věku čtyř měsíců. Výhodou hnízdiště na Cape Kidnappers je snadná přístupnost a terejové jsou zde již na přítomnost lidí zvyklí.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-CNový Zéland, Cape Kindappers | Kolonie Terejů velkých

Ke hnízdišti terejů se dostanete po pláži z Cliftonu pěšky, na kole nebo na vleku traktoru se společností Gannet Beach Adventures [čehož využívají starší turisté, rodiny s dětmi a méně akčnější návštěvníci]. Cesta tam a zpět je dlouhá asi 14 km a zabere vám minimálně 3 hodiny pěšky. Nezapoměňte, že přístupnost po pláži závisí na časech přílivu a odlivu. Nepouštějte se sem dřív než tři hodiny po vrcholu přílivu a nezačínejte později než 1 a půl hodiny po nejnižším odlivu. Aktuální časy přílivu a odlivu najdete na internetu, na informační tabuli v kempu v Cliftonu, v každém informačním centru. Nepodceňujte moře, při přílivu jsou některé části pláže zcela pod vodou. Spodní proudy jsou tady silné a pláž je z druhé strany ohraničena strmým útesem, tak únik nemusí být možný. Nezbytnou součástí je taky ochranný krém na opalování s minimálním faktorem SPF30, moc stinných míst na pláži nenajdete, věřte nám.

Přespat můžete v kempu v Cliftonu, kde si můžete půjčit i mořské kajaky, pokud se rozhodnete strávit tady delší dobu.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,914 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy