Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Národní park Tongariro, úžasná procházka mezi sopkami

Národní park Tongariro je nejoblíbenějším národním parkem na severním ostrově Nového Zélandu. NP Tongariro byl zřízen roku 1887 jako vůbec první národní park na Novém Zélandu a jako čtvrtý národní park na světě. Leží zhruba uprostřed severního ostrova Nového Zélandu a je pohodlně dostupný po silnici SH1. Národní park Tongariro byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a to hned dvakrát. Poprvé roku 1990 pro své přírodní krásy a podruhé 1993 pro svůj kulturní význam. Pokud vás zajímají historické dokumenty, můžete se podívat na 12 minutový dokument o národním parku Tongariro z roku 1951.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní park Tongariro

Celá oblast Central Plateau, která zahrnuje jezero Taupo, národní park Tongariro s vulkány Ngauruhoe a Ruapehu, má obrovský význam v historii a maorské mytologii. Prastará maorská legenda zmiňuje předka iwi Te Arawa náčelníka a navigátora whaky Arawa Ngatoro-i-rangi, který při hledání dalšího území pro svůj iwi vylezl na horu Tongariro. I přes své hrdinské činy v bitvách byl Ngatoro-i-rangi špatným navigátorem a když padala noc, stále nemohl najít cestu dolů. Na pokraji smrti umrznutím volal na pomoc bohy ohně Te Pupu a Te Hoata. Ti křičeli podzemí z Hawaiki, aby Ngatoro-i-rangi našli. Aby seslali Ngatoro-i-rangi oheň pro zahřátí a světlo, aby mu ukázali směr, zapálili nejdříve Whakaari - Bílý Ostrov, potom Rotorua a nakonec i Tongariro. Tento božský zásah vysvětluje, proč Maorové Tongariro drží v posvátné úctě.

  • Ko Tongariro te maunga Tongariro je ta hora
  • Ko Taupo te moana Taupo je to jezero
  • Ko Ngati Tuwharetoa te tangata Ngati Tuwharetoa jsou ti lidé
  • Ko Te Heuheu te tangata Te Heuheu je ten člověk
If our mountains of Tongariro are included in the blocks passed through the court in the ordinary way, what will become to them? They will be cut up and sold, a piece going to one Pakeha and a piece to another. They will become of no account, for the tapu will be gone. Tongariro is my ancestor, my tupuna, it is my head, my mana centres around Tongariro. You know how my name and history are associated with Tongariro, I cannot consent to the court passing these mountains through the ordinary way.

Toto jsou slova Te Heuheu Tukino IV náčelníka lidu iwi Ngati Tuwharetoa. který roku 1887 daroval Tongariro, Ngauruhoe a Ruapehu vládě Nového Zélandu. Bylo to moudré rozhodnutí, Te Heuheu Tukino IV se totiž oprávněně obával, že by posvátná půda iwi Ngati Tuwharetoa mohla být znesvěcena. Tongariro je můj předek, má hlava. Má mana, je s Tongariro spojená řekl doslova a svými slovy dokázal posvátnost Tongariro pro svůj lid. Položil tím základní kámen Národního parku Tongariro. Vláda Nového Zélandu kupila pozemky, obklopující sopky Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro a o několik měsíců později byl založen Národní Park Tongariro. Tím si Maorové zajistili ochranu svého posvátného území.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní park Tongariro, Sopka Ruapehu

Ruapehu

Tři vulkány, zahrnující Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro, tvoří jižní hranici oblasti, která se nazývá vulkanická oblast Taupo [Taupo volcanic zone]. Vulkanická aktivita této oblasti začala před dvěma miliony let a trvá dodnes. Nejaktivnějším vulkánem Národního parku Tongariro je sopka Ruapehu, což dokazují zejména její poslední erupce v roce 1995 a 1996. Největší katastrofa spojená s výbuchem sopky Ruapehu se však stala v roce 1953, kdy se láva vylila přes okraj kráteru a začala se valit do údolí. Po cestě smetla železniční most, po kterém právě přejížděl vlak. Byla to největší dopravní tragédie na Novém Zélandu, při které zahynulo více než 150 osob. Od té doby oddělení ochrany životního prostředí monitoruje vulkanickou aktivitu celého národního parku Tongariro. Pokud vás to zajímá, centrum vulkanické aktivity národního parku Tongariro se nachází v Taupo, nedaleko krevetí farmy. Sopka Ruapehu která vyrosla před 25.000 lety je zároveň nejvyšším vrcholem severního ostrova Nového Zélandu a měří 2797 m.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní park Tongariro

Ngauruhoe

Vznik pravidelného kužele sopky Ngauruhoe se spojuje s výbuchem supervulkánu Taupo před 1800 lety, jak už bylo zmíněno, jednalo se o jeden z největších sopečných výbuchů v psané historii lidstva. Výbuch sopky Taupo proměnil většinu povrchu severního ostrova v kamenitou poušť, zasypanou popelem. Z vulkánů Ngauruhoe a Tongariro se obrovskou rychlostí lila láva a pohřbila celé přilehlé okolí. Sopečná poušť Rangipo, která se rozkládá východně od Národního parku Tongariro je této erupce dokladem. Ngauruhoe vás již z dálky zaujme svým krásně pravidelným kuželem typickým pro sopky. Právě proto si Ngauruhoe vybral Peter Jackson pro natáčení filmu Pán Prstenů, ve kterém sopka ztvárnila horu osudu [Mt. Doom]. Poslední erupce Ngauruhoe proběhla v roce 1975 a láva, která se z kráteru vylila je dodnes viditelná z vrcholu sousedního vulkánu Tongariro.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní park Tongariro, cesta na Tongariro

Tongariro

Potrhaný vulkán Tongariro se svou výškou 1978 metrů poprvé explodoval před 260.000 lety. Masiv sopky Tongariro se skládá z 12 kráterů, mezi něž se počítá i samotná Ngauruhoe. Geologicky totiž Nhauruhoe tvoří parazitní komín sopky Tongariro. Červený kráter, který naposledy chrlil lávu roku 1926 si budete moci prohlédnout zblízka při túře Northern Tongariro Circuit, nebo při Tongariro Alpine Crossing. Mnoho kráterů vzniklých explozemi sopky Tongariro je nyní zaplněno vodou, jako například slavné Emerald Lakes, či Blue Lake. Právě okolo Red Crater a Emerald lakes je sopečná aktivita vulkánu Tongariro nejpatrnější, ucítíte typické sopečné plyny a uvidíte tu stoupat dým.

Aktivity v národním parku Tongariro

Národní park Tongariro vás udrží na nohách po celý rok. Desítky treků a procházek lákají cestovatele přes léto, zatímco sněhové pláně Mt. Ruapehu, přitahují lyžaře a snowboardisty přes zimu. Národní park Tongariro je vskutku rájem pro outdoorové aktivity.

Tongariro Northern Circuit Great Walk

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní park Tongariro, Northern Tongariro Circuit

Možná už víte, že národní park Tongariro ukrývá jeden z devíti novozélandských Great Walks. [Tak jsou podle průvodce Lonely Planet označovány nejoblíbenější a nejnavštěvovanější tracky na Novém Zélandu. Toto pojmenování se na Novém Zélandu tak vžilo, že je Department of Conservation začal sám používat] Tongariro Northern Circuit třídenní track, který je hodnocen jako jednoduchý až středně obtížný. Pokud máte málo času, Tongariro Northern Circuit se dá zvládnout i za dva dny. Na tracku jsou tři chaty, ve kterých se dá přespat. Nejoblíbenější a nejbezpečnější doba na zdolání Severního okruhu Tongariro je prosinec až březen. Celková délka Severního okruhu Tongariro je asi 42 kilometrů, do které ale nejsou počítány volitelné odbočky z trasy, jako je vrchol sopky Ngauruhoe, nebo vrchol sopky Tongariro.

Před tím než začnete

Pamatujte, že se nacházíte v horském terénu. Počasí v národním parku Tongariro se může změnit jako mávnutím kouzelného proutku a neznamená, že když je ráno hezky, že bude hezky i na hřebenech. Pokud plánujete jakoukoliv procházku, dobře se na to připravte. Nepodceňujte Tongariro. I když je velice pravděpodobné a nám se to také stalo, že na stezce potkáte turisty, kteří jsou oblečení jen v džínách a žabkách, zbytečně neriskujte ani v létě. Je lepší nehodám předcházet, než je pak řešit. A nezapomeňte si přibalit čelovku, kdybyste na Tongariro náhodou zatměli. Uvědomte si také, že národní park Tongariro je unikátní zejména pro své vulkanické pozadí. Pokud plánujete jakoukoli aktivitu, měli byste si zjistit aktuální vulkanickou situaci. Sopky v národním parku Tongariro jsou aktivní, erupce může proto nastat kdykoliv a to i bez varování. To je jeden z dalších důvodů, proč vás bude mrazit v zádech, až budete zdolávat vrchol Tongariro nebo Ngauruhoe.
profil-trasy-Tongariro-northern-circuit.
mapa-Tongariro-northern-circuit.gif

Hlavním nástupním bodem pro Tongariro Northern Crossing je vesnice Whakapapa, kde se nachází i DOC informačka, která vám poskytne aktuální informace o Tongariro Northern Circuit, informace o počasí, zajímavou expozici o vulkanologii a pro jistotu se můžete mrknout i na seismograf, zda náhodou v Národním Parku Tongariro nehrozí erupce. Pokud plánujete návštěvu Tongariro Northern Circuit v létě, tedy nejoblíběnějších měsících, snažte se být na chatě první, platí zde pravidlo First come first served, tedy kdo dřív přijde, ten dřív mele. Pokud chcete mít jistotu, vezměte si i stan. V plné sezóně jsou na všech chatách spravovaných DOC správci, budete potřebovat Great Walks Hut pass, který si koupíte v kterékoli informační kanceláři DOC. Pokud chcete, můžete stanovat i zdarma, ale musíte svůj stan postavit minimálně 500 metrů od trasy.

Tongariro Northern Circuit: den první z Whakapapa village na Ketetahi hut

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní park Tongariro, DOC kancelář Whakapapa

První část Tongariro Northern Circuit měří 8,5 kilometru a měla by vám v dobrém počasí zabrat asi 3,5 hodiny. Vychází od návštěvnického centra ve vesnici Whakapapa, okolo vodopádů Taranaki Falls až do údolí Mangatepopo. Chata Mangatepopo se nachází asi 5 minut od stezky a odbočka je dobře označená.

Další část Tongariro Northern Circuit je také známá jako Tongariro Alpine Crossing, o kterém bude ještě zmínka. Podle nás je Tongariro Alpine Crossing nejkrásnějším úsekem celého Severního okruhu Tongariro. Vydejte se údolím Mangatepopo, z nichž si lze udělat pětiminutovou odbočku na Soda Springs, studené prameny, vyvěrající zpod ztuhlé lávy.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní park Tongariro, sopka Ngauruhoe

Volitelná odbočka na vrchol sopky Ngauruhoe

Pokud si chcete udělat volitelnou odbočku z Tongariro Alpine Crossing, můžete si odskočit vyběhnout na vrchol sopky Ngauruhoe. Počítejte ale se strmým a náročným stoupáním. Cesta na vrchol Ngauruhoe není zpevněná a většinu času vede sopečným popelem. Ten je velíce nestabilní, většina stoupání bude stylem tři kroky nahoru a dva se vám sklouznou zpátky. Není-li zataženo, výhled na Tongariro je vskutku ohromující. Odbočka na Ngauruhoe by vám neměla trvat více než 4 hodiny s návratem, převýšení je asi 1100 metrů.

Volitelná odbočka na vrchol sopky Tongariro

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Národní park Tongariro, vrchol sopky Tongariro

Abyste se dostali do sedla Mangatepopo Saddle, bude vás čekat strmé stoupání po tzv. ďáblových schodech [Devil's Starcase] a poté ještě dvěstě metrů stoupání po stejném materiálu na Red Crater. Pokud neplánujete další volitelnou odbočku, tentokrát na vrchol Tongariro, bude toto váš nejvyšší bod. Pohled z Red Crateru je vskutku omračující. Dole pod vámi se lesknou Emerald Lakes, vedle vás se šklebí zubaté červené ústí Red Crateru, plne čmoudů a vůně sopečých plynů a nalevo do vás vidíte rozeklaný masiv sopky Tongariro, kterému dominuje jižná kráter a v pozadí ještě Blue Lake. V dálce pohled korunuje i lesklá hladina jezera Taupo. Na vrchol Tongarira je to ještě asi hodinu a půl, tentokrát se ale jde víceméně po vrstevnici a terén není tvořen sopečným popelem a štěrkem. Z vrcholu sopky Tongariro budete mít krásný výhled na pravidelný kužel sopky Ngauruhoe a Ruapehu v pozadí. I s návratem by vám odbočka na vrchol sopky Tongariro měla trvat tak dvě a půl hodiny.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní park Tongariro, notoricky známá Emerald Lakes

Nyní už vás čeká sestup do jižního kráteru [South Crater], dávejte však pozor, klesání je strmé a sopečný štěrk je zrádný. [tip: snažte se zabořit paty co nejhlouběji do sopečného popela, nebude se vám to tak smekat. Vtip je v tom, že pokud se budete snažit sestupovat pomalu bude se vám to víc smekat. Takže pokud budete dělat dlouhé kroky a dupat patami, budete dole rychleji a bezpečněji.] Těsně před sestupem do kráteru budete mít po pravé ruce nádherná jezírka [Emerald Lakes]. Zde už bude sopečná aktivita vulkánu Tongariro velice patrná, ucítíte sopečné plyny typické pro geotermální oblasti severně od Taupo, a sem tam nějaký čmoudík.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní park Tongariro, jižní kráter sopky Tongariro

Až se tedy dostatečně nabažíte azurových jezírek [Emerald Lakes] čeká vás plochá sekce jižního kráteru Tongariro [South Crater]. Poté ještě krátké stoupání ke kráteru Blue Lake, kde můžete obdivovat alpínskou flóru, která vyráží z neúrodné sopečné pouště. Můžete si ještě odbočit z trasy a podívat se na Blue Lake z nadhledu. Od Blue Lake je to k chatě Ketetahi asi hodinu sestupu po zpevněném povrchu Tongariro Crossing. Ráno se vám odvděčí v podobě liduprázného Tongariro Crossing. Poté budete mít Blue Lake a Emerald lakes jen pro sebe, protože turisté, kteří Tongariro Crossing zdolávají, budou ještě na kilometry daleko. Jakmile budete na trase, dáte mi za pravdu a uvidíte o čem mluvím. Tongariro Crossing je opravdu velmi oblíbená a přes léto se po něm projdě více než čtvrt milionu lidí. Proto by se taky Tongariro Crossing dal charakterizovat jako trek pro matky s kočárkem, většina trasy vede po zpevněném povrchu a když je stoupání, jsou zde vybudované schody.

Tongariro Northern Circuit: den druhý z Ketetahi hut na Waihohonu Hut

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní park Tongariro, sestup k chatě Otutere

Ráno si přivstaňte, východ slunce nad jezerem Taupo a Rotoaira je vskutku impozantní. Nedaleko chaty Ketetahi se nacházejí horké prameny, pojmenované Ketetahi Hot Springs. Toto je posvátné maorské území, době naší návštěvy byl track k horkým pramenům v rekonstrukci. Nyní vás čeká vrátit se zpátky k Emerald lakes, stejnou cestou jež jste včera dorazili. Opět vás čeká vcelku nezáživná sekce tracku Tongariro Alpine Crossing, jakmile se ale octnete na hraně jižního kráteru Tongariro, [South Crater], kterému dominuje Blue Lake nalevo a sopka Ngauruhoe napravo, nezáživnost bude tatam. U Emerald lakes se Tongariro Northern Crossing stáčí do údolí Otutere [Otutere valley]. Bude vás čekat strmé klesání plné štěrku a nestabilního sopečného popela. Při sestupu do údolí se vám otevřou úžasné výhledy na Kaimanawa Ranges. Zde se Tongariro Northern Circuit proplétá mezi nesčetnými variacemi lávových formací, vyvržených Červeným kráterem sopky Tongariro.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNárodní park Tongariro, sopečná poušť Rangipo

Nyní se můžete rozhodnout, zda strávíte noc na chatě Otutere, nebo budete pokračovat dále a přespíte až na další chatě, Waihohonu Hut. Každopádně byste si neměli ujít koupání pod vodopádem říčky Otutere, nedaleko chaty Otutere. Od chaty Otutere Tongariro Northern Circuit stabilně klesá po úpatí sopky Ngauruhoe. Než se ocitnete na okraji sopečné pouště Rangipo, budete míjet několik sopečných štěrkových polí. Následující část Tongariro Northern Circuit, která vás dovede až k chatě Waihohonu Hut, je opravdu úžasná a provede vás měsíční krajinou jediné pouště na Novém Zélandu, Rangipo. Původně tato poušť vznikla výbuchem sopky Taupo před 1800 lety, kdy byla zničena většina povrchu severního ostrova Nového Zélandu. Kvůli dešťovému stínu, který leží za sopkou Ruapehu, je tato oblast nejsušším místem celého Nového Zélandu, a právě proto se také poušť Rangipo nemohla zregenerovat.

Tongariro Northern Circuit: den třetí z Waihohonu Hut do Whakapapa village

Poslední úsek Tongariro Northern Circuit měří 14,3 km a měl by vám zabrat asi pět a půl hodiny. Od chaty Historic Hut bude cesta mírně stoupat až do sedla Tama saddle. Při špatném počasí může být v sedle dost větrno. Poté co se dostanete nahoru, můžete si udělat odbočku k jezeru Tama lake. Zatímco Lower Tama Lake je asi deset minut od Tongariro Northern Circuit, k Upper Tama Lake se dostanete po strmém hřebeni, asi hodinu a půl s návratem. Poté už vás čeká jen asi dvouhodinový sestup do vesnice Whakapapa.

Tongariro Alpine Crossing

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-NNový Zéland, Tongariro Alpine Crossing

Už bylo zmíněno, že Tongariro Alpine Crossing je nejhezčí částí třídenního Great Walk, Tongariro Northern Circuit. Po Tongariro Alpine Crossing projde každý rok více než sto tisíc turistů. A je nutno podotknout, že sto tisíc lidí se nemýlí, když tvrdí, že tento trek stojí za námahu. V letních měsících počítejte s vysokou návštěvností a obrňte se trpělivostí. Trasa Tongariro Alpine Crossing je relativně nenáročná, avšak je vyčerpávající, zejména pokud si uděláte nepovinnou odbočku na vrchol sopky Tongariro. Další věc, na kterou musíte myslet v případě, že nemáte individuální dopravu, je dostat se včas na druhý konec, aby vám neujel autobus. Kyvadlová doprava k oběma koncům Tongariro Alpine Crossing jezdí z vesnice Whakapapa village, kde můžete nechat auto. Pokud plánujete vlastní dopravu, mám pro vás malé upozornění. Na parkovišti Mangatepopo jsme viděli spoustu rozbitého skla, pravděpodobně pocházejícího z bočních okýnek automobilů, návštěvníků Tongariro Alpine Crossing. Pokud chcete Tongariro Alpine Crossing navštívit, nechte si radši auto ve Whakapapa village.

Mapa Tongariro Alpine Crossing

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

modula
05. 02. 2018 v 11:05

 I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often. im making blogs as well feels free to visit mine modula objoctive

xiaojun
10. 02. 2018 v 10:04

20180211 junda

ray ban sunglasses outlet

nike outlet online

ugg boots

swarovski outlet

longchamp bags

ugg outlet

coach outlet

nike shoes

nike air force 1

ugg outlet

canada goose outlet

true religion outlet store

tory burch outlet store

oakley sunglasses

ugg canada

pandora outlet

cheap nba jerseys

canada goose outlet store

tory burch outlet

canada goose

cartier watches

canada goose jackets sale

uggs clearance

polo ralph lauren

nike trainers uk

rayban sunglasses

cheap ray ban sunglasses

true religion jeans

uggs

michael kors outlet online

ferragamo shoes

ray ban sunglasses

coach outlet store online

canada goose jackets

kevin durant shoes

polo outlet

christian louboutin outlet

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

true religion outlet

polo outlet

air max 90

coach outlet

coach outlet online coach factory outlet

blackhawks jerseys

christian louboutin shoes

tory burch outlet online

cheap snapbacks

cheap snapbacks

ray ban sunglasses outlet

oakley sunglasses

mulberry bags

pandora charms

christian louboutin outlet

cheap jordans for sale

michael kors outlet clearance

coach outlet online

jordan shoes

cheap soccer jerseys

fitflops

true religion jeans

coach outlet store online

prada shoes

oakley sunglasses

canada goose outlet store

coach outlet online

pandora outlet

tods outlet

ferragamo shoes

air jordan shoes

christian louboutin outlet

moncler jackets

coach factory outlet

burberry outlet store

oakley sunglasses wholesale

canada goose outlet

longchamp outlet

canada goose outlet

coach factory outlet

snapback hats

coach outlet online

michael kors outlet

lacoste pas cher

coach outlet

michael kors outlet clearance

moncler jackets

oakley sunglasses wholesale

uggs outlet

coach outlet store online

nike factory store

fitflops shoes

michael kors outlet online

ugg boots

coach handbags

cleveland cavaliers jerseys

ray ban sunglasses

air max shoes

cheap oakley sunglasses

air max shoes

bottega veneta outlet

canada goose outlet

kobe shoes

canada goose uk

oakley sunglasses

prada outlet online

uggs outlet

coach outlet online

ugg boots outlet

coach outlet

uggs outlet

ferragamo shoes

polo ralph lauren

burberry outlet

ugg outlet

tory burch outlet

oakley sunglasses

swarovski crystal

air max trainers

oakley sunglasses wholesale

cheap nba jerseys

true religion jeans

polo outlet

air max uk

cheap ugg boots

canada goose outlet

hermes birkin

louboutin shoes

canada goose coats

polo ralph lauren

coach outlet

ugg boots clearance

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet

ferragamo outlet

ralph lauren polo shirts

polo outlet

coach factory outlet

ray ban sunglasses outlet

ugg outlet online

ferragamo outlet

ed hardy outlet

coach outlet

polo ralph lauren

moncler coats

mbt outlet

nike outlet

true religion jeans

kobe bryant shoes

fitflops sale

1c

chenlixiang
20. 04. 2018 v 1:55

2018.4.20chenlixiang

flip flops

mizuno

replica watches

guess factory

tommy hilfiger pas cher

michael jordan

ray ban sunglasses

belgium world cup jerseys

cheap oakley sunglasses

converse shoes

air max

prada handbags

adidas zx flux

chaussure nike

adidas shoes

christian louboutin

oakley sunglasses

longchamp handbags

hilfiger uk

tods shoes

christian louboutin

polo lacoste pas cher

puma shoes

pandora jewelry

michael jordan

nike blazer

asics gel

roty burch outlet

cheap wedding dresses

jordan

nike air max

mac makeup

iphone 7 cases

replica watches

nike store

salvatore ferragamo

germany world cup jersey

ray ban pas cher

nike huarache

michael kors outlet

portugal world cup jersey

bottega veneta

celine handbags

louboutin outlet

hermes birkin

bcbg

nike shoes

cheap jerseys

nike roshe

longchamp pas cher

hogan

michael jordan

kate spade uk

kates pade outlet online

ai max

ray ban sunglasses

swarovski jewelry

mac makeup

roshe run

burberry sale

roshe run

ray ban occhiali

reebok shoes

oakley sunglasses

oakley vault

nike air max

mont blanc pens

nike air max 97

scarpe hogan

michael kors outlet online

michael kors handbags

adidas superstar

spain world cup jersey

kevin durant shoes

timberland boots

nike air max

ai max

asics gel

nike roshe run

nike mercurial

air max

true religion outlet

jordan 12

swarovski

kobe 9 elite

air max

boy london clothing

argentina world cup jersey

nike uk

christian louboutin

true religion

lunette oakley

rolex watches

michael kors

mizuno

air max 90

goyard handbags

lebron james shoes

nike free

oakley uk

2018.4.20chenlixiang455as45df4f4

 

02. 05. 2018 v 5:26

 m

michael kors outlet clearance

yeezy boost 350

nike outlet

pandora outlet

canada goose jackets

michael kors outlet clearance

pandora charms outlet

ugg boots

polo ralph lauren

coach factory outlet

ed hardy clothing

cheap oakley sunglasses

cheap jordans

pandora charms sale clearance

canada goose

adidas yeezy shoes

michael kors outlet online

michael kors outlet

christian louboutin outlet

coach factory outlet

true religion

canada goose outlet

ugg boots

cheap nike shoes

air max 90

pandora outlet

hermes belts

michael kors outlet

kate spade outlet online

canada goose outlet

cheap snapbacks

coach outlet online

yeezy boost 350

canada goose

polo outlet

ralph lauren shirts

oakley sunglasses

polo ralph lauren outlet

ugg,uggs,uggs canada

adidas yeezy shoes

michael kors outlet

adidas outlet store

ugg boots on sale

prada outlet

tory burch outlet stores

canada goose jackets

nfl jerseys wholesale

polo outlet

fred perry outlet

coach outlet store online

ray ban outlet

pandora jewelry

pandora outlet online

coach factory outlet

pandora charms

canada goose jackets canada

michael kors outlet online

coach outlet

fitflop sale

oakley sunglasses

michael kors outlet

coach factory outlet

pandora bracelet

uggs canada

canada goose

uggs outlet

coach outlet

adidas nmd r1

ray ban sunglasses outlet

pandora charms

kate spade handbags

pandora charms

adidas nmd shoes

true religion outlet store

coach outlet

mbt outlet

canada goose jackets

air jordan shoes

coach factory outlet

pandora jewelry

pandora

polo ralph lauren

canada goose outlet store

canada goose outlet

tory burch handbags

cheap jordan shoes

michael kors outlet online

pandora charms

cheap jerseys wholesale

coach outlet

oakley sunglasses

nhl jerseys

coach outlet

polo outlet

mont blanc outlet

mcm backpack

kate spade outlet

birkenstock sandals

canada goose

ugg boots

louis vuitton handbags

coach factory outlet

mbt outlet

coach outlet online

coach outlet online

pandora charms sale clearance

canada goose

louboutin shoes

tory burch shoes

canada goose

pandora outlet

polo outlet stores

polo ralph lauren outlet

pandora jewelry

michael kors outlet clearance

michael kors outlet clearance

ugg boots

louboutin outlet

canada goose outlet

michael kors outlet clearance

cheap nfl jerseys

canada goose outlet store

fred perry shirts

ray ban sunglasses outlet

ray ban sunglasse

canada goose jackets

ralph lauren outlet

pandora jewelry outlet

louis vuitton handbags

coach factory outlet

pandora outlet

pandora charms

louis vuitton purses

tory burch outlet online

michael kors outlet online

uggs outlet

pandora outlet

longchamp outlet

polo ralph lauren

canada goose jackets

christian louboutin shoes

adidas shoes

michael kors outlet online

polo ralph lauren

pandora outlet

gucci outlet store

ralph lauren uk

cheap nfl jerseys

mcm outlet

coach outlet

pandora charms

nike shoes

cheap ugg boots

pandora outlet

michael kors outlet

pandora charms

ugg boots

kate spade handbags

longchamp handbags

michael kors outlet

polo ralph lauren

birkenstock outlet

supreme t shirts

michael kors handbags

nike outlet store

canada goose jackets

canada goose jackets

true religion outlet store

cheap nfl jerseys

kate spade outlet store

giuseppe zanotti sneakers

valentino shoes

polo ralph lauren

polo ralph lauren outlet

coach outlet

ray ban pas cher

ralph lauren outlet

mont blanc outlet

giuseppe zanotti outlet

coach outlet online

pandora

coach outlet online

michael kors outlet

rolex replica watches for sale

fitflop sandals

pandora outlet

polo outlet

supreme hoodie

pandora charms sale clearance

coach outlet online

michael kors outlet online

adidas yeezy

air jordan shoes

fred perry polo

michael kors outlet

nfl jerseys wholesale

true religion

christian louboutin shoes

mulberry bags

mulberry bags

ralph lauren uk

pandora

polo ralph lauren outlet

coach factory outlet

gucci outlet online

yaoxuemei20180502

07. 05. 2018 v 10:40

  Of course, the wildly unconventional time Replica Rolex display of the Hublot Big Bang Sang Bleu necessitated a substantial overhaul Replica Watch of Hublots manufacture Unico caliber, which stripped it of its integrated chronograph function and added the three skeletonized, Replica Breitling Watches octagonal disks for the time indication 

11. 05. 2018 v 5:49

20180511 xiaoou12

ralph lauren outlet online

canada goose uk

true religion jeans sale

ralph lauren polo shirts

ralph lauren outlet

jordan shoes

lacoste outlet

canada goose outlet store

coach outlet online

fitflops

michael kors

ugg boots

michael kors outlet clearance

polo outlets factory store

coach outlet

supra shoes sale

uggs outlet

ugg boots clearance

tory burch outlet

uggs outlet

pandora jewelry

burberry outlet online

true religion jeans

christian louboutin sale

uggs canada

swarovski crystal

cheap oakley sunglasses

true religion outlet

pandora jewelry

kobe shoes

coach outlet online

nike nba jerseys

michael kors outlet

jordan shoes

jordan 4

manolo blahnik outlet

cheap basketball shoes

mbt outlet

michael kors handbags

ugg outlet online

manolo blahnik

coach factory outlet

canada goose jackets outlet

ugg boots on sale

air jordan shoes

mulberry outlet

cheap ray ban sunglasses

pacers jerseys

cheap ray ban sunglasses

michael kors handbags

mont blanc outlet

oakley sunglasses wholesale

uggs outlet

tory burch outlet online

coach outlet online

canada goose outlet

michael kors outlet online

kobe 9 elite

air max 90

canada goose

ugg outlet

longchamp outlet

air jordan shoes

oakley sunglasses

ugg outlets

ugg outlet

air jordan shoes

polo shirts

air jordan shoes

ferragamo outlet

oakley sunglasses

prada outlet online

coach outlet

air jordan shoes

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

canada goose outlet online

air jordan shoes

golden state warriors

canada goose jackets

ralph lauren outlet

oakley sunglasses wholesale

coach outlet store online

cleveland cavaliers jerseys

christian louboutin shoes

mavericks jerseys

puma shoes

michael kors outlet clearance

ugg boots

lacoste soldes

michael kors bags

true religion jeans for men

coach outlet

coach outlet

michael kors outlet

soccer cleats

kobe shoes

pandora charms sale clearance

true religion jeans

links of london

fitflops

polo ralph lauren

uggs outlet

ugg boots

uggs clearance

ray ban sunglasses

ferragamo outlet

fitflops sandals

reebok shoes

coach outlet online coach factory outlet

michael kors handbags

hermes online

christian louboutin shoes

michael kors outlet store

moncler outlet

adidas outlet store

pandora charms sale clearance

nike shoes on sale

air max shoes

coach factory outlet

canada goose coats

ferragamo shoes

giuseppe zanotti outlet

adidas nmd

christian louboutin shoes

pandora charms

polo ralph lauren

off white outlet

pandora charms

moncler

nike shoes outlet

cheap mlb jerseys

uggs outlet

tory burch outlet

louboutin shoes

michael kors outlet

pandora charms

nba jerseys wholesale

pandora jewelry

coach factory outlet

hermes birkin bag

oakley sunglasses sale

birkenstock sandals

christian louboutin outlet

canada goose jackets

polo ralph lauren

true religion jeans

clippers jerseys

uggs outlet

air max 90

cheap jordan shoes

tory burch outlet online

cheap jordans

nobis jackets

longchamp outlet

christian louboutin sale

futbol baratas

polo ralph lauren outlet

michael kors outlet store

ralph lauren outlet

michael kors outlet clearance

oakley sunglasses

ray ban sunglasses outlet

coach outlet store online

polo ralph lauren

nike air huarache

ray ban sunglasses outlet

fitflops sale clearance

michael kors outlet online

coach outlet

ugg boots

michael kors outlet

coach outlet online

michael kors outlet

lacoste polo

true religion jeans

herve leger outlet

burberry outlet stores

foamposite shoes

michael kors uk

michael kors outlet online

longchamp solde

cheap oakley sunglasses

canada goose outlet online

michael kors outlet online

ralph lauren polo

canada goose jackets

birkenstock shoes

canada goose outlet store

cheap ray ban sunglasses

ferragamo shoes

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

denver broncos jersey

canada goose outlet

cheap oakley sunglasses

celtics jerseys

manolo blahnik outlet

canada goose jackets

tory burch outlet

true religion outlet store

stephen curry shoes

coach factory outlet

swarovski uk

coach factory outlet

ugg outlet

canada goose

oakley sunglasses wholesale

air huarache

coach factory outlet

moncler outlet

ralph lauren outlet

air max 90

cheap oakley sunglasses

ralph lauren

swarovski outlet

mulberry uk

coach outlet online

swarovski outlet

cazal sunglasses

michael kors outlet online

coach outlet online

ray-ban sunglasses

michael kors outlet clearance

michael kors

cheap ray ban sunglasses

coach outlet clearance

adidas store

air jordan shoes

uggs

true religion outlet uk

coach outlet store online

new balance outlet

coach outlet store online

cheap ray bans

michael kors outlet online

nba jerseys

ugg boots

longchamp pas cher

cheap oakley sunglasses

coach handbags outlet

canada goose parka

cheap jordans for sale

polo ralph lauren

cheap jordan shoes

cheap oakley sunglasses

true religion outlet

michael kors outlet

coach outlet online

cheap nba jerseys

ralph lauren factory store

pandora charms

blackhawks jerseys

nba jerseys

true religion jeans

coach outlet

new balance shoes

coach outlet online

ugg boots clearance

adidas trainers

mulberry handbags

pandora charms

michael kors outlet online

canada goose jackets

canada goose jackets

canada goose jackets

yeezy boost

coach outlet

trailblazers jerseys

oakley sunglasses

canada goose outlet sale

pandora outlet

nhl jerseys

oakley sunglasses wholesale

michael kors outlet online

coach outlet

canada goose jackets

mulberry handbags

michael kors

barbour outlet

true religion jeans sale

longchamp outlet store

coach outlet

prada bags

nfl jerseys wholesale

canada goose outlet

ugg boots

ugg outlet

christian louboutin

oakley sunglasses wholesale

bucks jerseys

birkenstock outlet

supreme clothing

fitflops sale clearance

canada goose jackets

canada goose jackets

valentino outlet

coach factory outlet

polo ralph lauren outlet

swarovski outlet

kate spade outlet

pandora jewelry

mulberry bags

michael kors outlet clearance

air max 2015

tory burch outlet store

polo ralph lauren shirts

ugg outlet

pandora outlet

polo outlet

coach outlet store online clearances

san antonio spurs

pandora charms

cheap jordan shoes

air jordan shoes

pandora charms sale clearance

moncler outlet online

mulberry outlet,mulberry handbags outlet

canada goose jackets sale

michael kors outlet online

ugg outlet

nike shoes

oakley sunglasses

coach outlet online

ray-ban sunglasses

fitflops shoes

coach outlet store

ugg outlet

christian louboutin sale

christian louboutin

air jordan release dates

pandora outlet

canada goose jackets

christian louboutin

polo ralph lauren

air max uk

canada goose outlet

michael kors outlet clearance

uggs outlet

ugg boots

lakers jerseys

coach outlet online

burberry outlet

coach outlet store online

michael kors outlet stores

coach factory outlet

coach outlet

coach outlet

polo ralph lauren outlet

ray ban sunglasses on sale

cheap jordans

ugg outlet

ugg outlet online

yeezy boost

michael kors outlet clearance

michael kors outlet online

nhl jerseys

ysl outlet online

nike factory store

nike air max 2017

cheap ugg boots

cheap jordan shoes

ugg boots

polo ralph lauren

michael kors outlet clearance

adidas outlet store

jordan shoes

birkenstock shoes

ralph lauren polo

coach outlet

ray ban sunglasses outlet

supreme clothing uk

mulberry bags

oakley sunglasses

pandora outlet

coach outlet

bulls jerseys

ralph lauren polo shirts

cheap mlb jerseys

canada goose outlet store

off white

michael kors outlet online

ralph lauren uk

christian louboutin

ugg boots clearance

ray ban sunglasses

michael kors outlet

coach outlet store online

cheap nfl jerseys

oakley sunglasses wholesale

moncler jackets

adidas nmd r1

moncler jackets

michael kors uk

fitflops sale

uggs outlet

true religion outlet

ray ban sunglasses

pandora charms

tory burch handbags

true religion jeans

cheap nba jerseys

coach factory outlet

lacoste polo shirts

michael kors outlet clearance

cheap ray ban sunglasses

uggs outlet

nba jerseys

christian louboutin sale

coach outlet store online

asics running shoe

tory burch sandals

pandora charms sale clearance

ugg outlet

adidas outlet

cheap jordan shoes

canada goose outlet

michael kors outlet

polo outlet

camisetas futbol baratas

cheap jordans

ferragamo shoes

longchamp handbags

nike outlet store

longchamp outlet online

pandora outlet

michael kors outlet clearance

longchamp pliage

canada goose

ray ban sunglasses

chrome hearts clothing

michael kors outlet

michael kors outlet

coach factory outlet

wizards jerseys

cheap oakley sunglasses

air jordan shoes

adidas outlet

fitflops shoes

ugg outlet online

ray ban sunglasses

tory burch outlet stores

polo outlet online

cheap nhl jerseys

coach factory outlet

michael kors outlet online

burberry outlet store

mizuno shoes

tory burch handbags

2018 world cup jerseys

ugg outlet

michael kors outlet clearance

ray ban sunglasses outlet

adidas wings

ugg outlet

soccer jerseys

pandora charms

polo pas cher

canada goose outlet

 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,262 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy
Statistika
  • 16016 návštěvníků celkem
  • 3 návštěvníci online