Vzdělávací projekt Svět kolem nás

White island, procházka kráterem činné sopky

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-WNový Zéland, White Island, Bay of Plenty

Whakaari [v překladu White Island], se nachází 50 kilometrů od pevniny Severního ostrova Nového Zélandu v regionu Bay of Plenty. Geologicky je White Island příbuzný ostrvou Whale Island, protože oba leží ve stejném geologickém zlomu. Vulkán White Island je součástí geotermální zóny, zvané tichomořský ohnivý kruh. Ostrov tvoří tři sopečné kužely, nejpatrnější z nich, hlavní kužel, který se nachází uprostřed ostrova White Island, je ze všech tří geologicky nejmladší. Na první pohled je White Island k nerozeznání od jiných ostrovů. Teprve při bližším prozkoumání zjistíte, jaké vám ostrov připravil překvapení. Odhaduje se že White Island je asi 200.000 let starý. Prvním Evropanem, který White Island spatřil byl kapitán James Cook, který ho také pojmenoval.

Na White Island a zase zpátky

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, White Island, plavba trvá 80 minut

White Island je soukromým majetkem a také přírodní rezervací, proto se za vstup na ostrov platí 20 NZD za osobu. Vzhledem k tomu, že ostrov se nachází 50 kilometrů od pevniny Nového Zélandu, jedinou možností jak se tam dostat [pokud tedy nevlastníte loď nebo jachtu] bude využít nabídky některé ze společností, které organizují výlety lodí či vrtulníkem. Výchozím bodem pro organizované túry na White Island je městečko Whakatane v Bay of Plenty. Kromě výletu na White Island se můžete zúčastnit i plavby na ostrov Whale Island. Plavba trajektem trvá asi hodinu a půl, a díky bohatému mořskému životu se může stát, že po cestě na White Island spatříte velrybu nebo delfíny.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-WNový Zéland, White Island

Jak se dostat na White Island?

Pokud tedy nevlastníte jachtu, nebo nemáte přítele s lodí, bude pro vás nejlepším řešením vybrat si nějakou ze společností které plavby na White Island organizují. Výlet lodí trvá něco přes šest hodin a všechny společnosti nabízejí i oběd přímo na palubě. Při svém výletě na White Island si tedy nemusíte s proviantem dělat starosti. Mějte na paměti, že na White Islandu není žádný přístav, pokud je tedy moře neklidné, není přistání na vulkánu možné. Pokud se tedy rozhodnete pro výlet na White Island, zajděte předem do infocentra a nechte si zjistit zda agentura ten den vyplouvá. [ Samozřejmě pokud se rozhodnete pro plavbu, výletu vrtulníkem se nepřízeň počasí netýká ] Uvedeme alespoň dvě největší společnosti, které výlety na White Island organizují. [Podotknu jen, že obě nabízí kromě plavby na White Island také plavby na Whale Island, spojené s pozorováním velryb a delfínů]

Agentura PeeJay Whakatane

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-WNový Zéland, White Island - sírová řeka

Agentura PeeJay je patrně největším a také nejzavedenějším provozovatelem organizovaných výletů na White Island. Agentura existuje od roku 1990, kdy její zakladatelé ve snaze změnit své životy přestali s farmařením a začali organizovat výlety za rybařením a prohlídky White Island. Jejich první plavidlo PeeJay I bylo schopné nalodit 6 pasažérů, ovšem zájem o White Island byl tak velký , že ještě ten samý rok vyměnili loď za PeeJay II která pojmula 12 pasažérů. V současnosti agentura PeeJay používá moderní plavidlo PeeJay V, navrhnuté pro 62 pasažérů. Agenturu PeeJay najdete na adrese, 15 The Strand East Whakatane, nedaleko přístavu. Bližší informace zjistíte v infocentru ve Whakatane, nebo v Tauranga. Pro doplnění uvedu web agentury PeeJay

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-WNový Zéland, White Island

Vulcan Helicopters Whakatane

Jak název napovídá, jedná se o výlet letecký. Agentura Vulcan Helicopters byla založena roku 1988 a od té doby přepravila na White Island tisíce návštěvníků. Pokud máte zájem navštívit White Island s agenturou Vulcan Helicopters měli byste si výlet zabookovat dopředu, zájem bývá obrovský. Veškeré potřebné informace načerpáte na webu Vulcan Helicopters.

Potápění na White Island

Ještě doplním, že výlety na White Island si můžete zpestřit i potápěním či šnorchlováním. Agentura Dive White nabízí výlety na White Island, spojené s potápěním [diving], nebo šnorchlováním [snorkelling]. V její nabídce jsou i víceddenní potápěcí výlety, pokud to s potápěním na White Island myslíte vážně, prohlédněte si jejich nabídky.

Naše zkušenost s White Island

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-WNový Zéland, White Island

My jsme využili nabídku agentury PeeJay ve Whakatane a byli jsme naprosto spokojeni. Je to samozřejmě pořád zájezd, takže počítejte se skupinou minimálně 30 [ale spíše více] lidí. Po přistání u White Island vyfasujete žlutou helmu [kdyby to náhodou začalo soptit] a dýchací masku, kdyby byl sírový smrádek příliš silný [některé čmoudky jsou nedýchatelné a za dýchací masku budete rádi] . Průvodce Vás provede kráterem, vysvětlí nejzákladnější projevy sopečné činnosti a zodpoví vaše všetečné dotazy. Procházka po žhavém ostrově je nezapomenutelným zážitkem, ostrov hraje všemi barvami, a nejkrásnějším kontrastem za slunečného dne bude blankytně modrá obloha s hustou párou vycházející snad z každé pukliny White Islandu. Na Novém Zélandu jsme navštívili spoustu míst, ale málo z nich v nás zanechalo tolik jako právě White Island. Možná to bylo způsobeno samotnou přítomností nezkrotné síly matky přírody, faktem ale zůstává že návštěva White Islandu byla jedním z nejsilnějších zážitků našeho cestování.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-WNový Zéland, White Island, ruiny továrny na síru

Síra která pokrývá snad každičký kámen, chlorovodíkové jezírko s nesnesitelným zápachem, čtyřicetistupňové horko, nedýchatelný vzduch, nasycený oxidy síry a dusíku, White Island je místem, které musí navštívit každý milovník sopek a vulkánů. Historii White Islandu dokresluje osud dolu na síru, který se kdysi na ostrově nacházel. Podmínky dělníků, kteří byli v dole zaměstnaní byly neuvěřitelné. Kyselá atmosféra, která během jediného dne dokáže nenávratně poškodit kovové povrchy hodinek a fotoaparátů si vyžádala své oběti nejen na vybavení dělníků, ale i na jejich zdraví. Pro zajímavost, kyselé prostředí na White Island způsobilo, že bavlněná košile, která jinak vydrží dva roky, vzala za své během 14 dnů. Utrpení dělníků ukončil až výbuch, který důl i továrnu zničil. Dodnes můžete na White Islandu vidět její ruiny, vypovídající o kruté historii těžby síry na White Islandu.

whiteis.jpgNový Zéland, White Island - aktuální záběr z webkamery
letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz
Warning: file(http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /data/web/virtuals/13283/virtual/www/domains/cestananovyzeland.cz/includes/functions.php on line 326

Warning: join(): Invalid arguments passed in /data/web/virtuals/13283/virtual/www/domains/cestananovyzeland.cz/includes/functions.php on line 326
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy