Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Zlatý důl ve Waihi

Waihi je malé městečko, které byste pravděpodobně projeli bez většího prozkoumávání. Kdyby tady ale nebylo nejbohatší naleziště zlata na Novém Zélandu. Zlatá horečka tu začala roku 1878, kdy bylo poprvé objeveno zlato.

Novy-Zeland-tezba-zlata-ve-Waihi.jpgNový Zéland - historie těžby zlata ve Waihi

Není proto divu, že se ve Waihi všechno točí okolo zlata, zlatokopectví a zlaté horečky. Městečku dominuje renovovaná historická těžební věž a celé městečko vyzařuje zlatokopeckou atmosféru. V infocentru se dozvíte spoustu zajímavých informací, samozřejmě o zlatu. Spousta dobových informací a fotografií vás seznámí se začátky a průběhem zlatokopectví na Coromandelu.

Novy-Zeland-dul-Martha-ve-Waihi.jpgNový Zéland - zlatý důl Martha ve Waihi

Důl Martha, ke kterému od infocentra dojdete za 5 minut byl znovu otevřen v roce 1988 a zlato je zde stále těženo. Z jedné tuny horniny se zde vytěží 3-6 g zlata. Důl Martha si můžete obejít sami nedlouhou procházkou okolo. Až budete stát na vyhlídce na Moresby Avenue a budete si prohlížet obrovské transportéry, které v dvousetmetrové hlubině pod vámi vypadají jako angličáky, zatají se vám dech. Na plotě, který ohraničuje důl, najdete tabule se zajímavými informacemi o dole, těžbě, těžební technice. Můžete se také vypravit na prohlídku dolu s průvodcem. Dokonce se můžete zůčastnit i odstřelu, samozřejmě z bezpečné vzdálenosti [ časy odstřelů vám sdělí v informačním centru naproti dolu Martha ].

Paeroa

Novy-Zeland-Lemon-and-Paeroa.jpgNový Zéland - Lemon&Paeroa

Asi 15 km od Waihi po dálníci SH2 se nachází městečko Paeroa. Ta sama o sobě není ničím zajímavá, až na to že se zde v minulosti vyráběl nejznámější a nejpopulárnější nápoj na Novém Zélandu Lemon&Paeroa, neboli L&P. Dvě obří lahve tohoto nápoje vás uvítají hned u vjezdu do města. Pokud jste tak ještě neučinili, určitě Lemon&Paeroa vyzkoušejte, je to opravdu chutná limonáda. Mimochodem, výroba L&P byla v Paeroa ukončena v roce 1980. Lemon&Paeroa se nyní vyrábí v Aucklandu.


Kde přespat v okolí Waihi?

V dodávce se dá zdarma přespat prakticky kdekoli, my jsme přenocovali až kousek před Whakatane na pláži u městečka Matata. Pokud chcete něco sofistikovanějšího, asi 15 km od Waihi se nachází vesnice Athenree, kde najdete Holiday park. Pokud se zde ubytujete, můžete se zdarma koupat v termálních jjezírcích v parku. Počítejte s cenou kolem 30NZD za noc. Kromě zmíněného kempu v Athenree najdete spoustu levných kempů na pláži Waihi, nebo pár kilometrů dále na sever ve Whangamata. [ která mimochodem v létě přitahuje stovky surfařů, díky skvělému příboji]

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 14,169 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy