Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Poloostrov Coromandel aneb pískovcová nádhera

Maorové žili na poloostrově Coromandel dávno před příchodem Evropanů. Byla to jedna z nejhlavnějších oblastí lovu ptáka moa. Dějiny evropské kolonizace jsou úzce spjaty s těžbou zlata, těžbou dřeva kauri a pryskyřice stromů kauri. Zlato bylo objeveno nedaleko města Coromandel v roce 1852, poté i v roce 1867 v okolí města Thames.

Novy-Zeland-poloostrov-Coromandel-zapad-Nový Zéland, poloostrov Coromandel

Poloostrov Coromandel nabízí cestovatelům víkendový relax na plážích [ Opito Bay, Hot Water Beach, Opoutere ], turistické trasy [ Kauaeranga Valley a Coromandel Forest Park (více než 30 tras) ], zlatokopecká městečka [ Thames, Coromandel, Waihi a jeho nejznámější důl Martha ], pozorování brodivých ptáků [ Miranda ], věhlasné fish&chips z Whangamata (kromě toho je tady i skvělé surfování).

Hot Water Beach

Novy-Zeland-Hot-Water-Beach-Coromandel.jNový Zéland, Coromandel, Hot water Beach

Cca 9 km od Hahei je proslulá pláž Hot Water Beach, kde termální voda prosakuje na pláž (cca 10 minut chůze od kavárny na začátku pláže, u skalnatých výběžků). Vždycky dvě hodiny před odlivem a dvě hodiny po něm si můžete na pláži vykopat svůj bazének, který se vám naplní horkou vodou a máte svůj vlastní válecí bazének. Rýče si můžete vypůjčit v kavárně u pláže nebo použít misky či ešus (rukama to nejde moc dobře:) V kavárně mají také nástěnku, kde jsou vyvěšeny časy přílivu (časy můžete také zjistit na internetu nebo v jakémkoli informačním centru).

Novy-Zeland-Coromandel-Hot-Water-Beach-pCoromandel, Hot water Beach

Počítejte ale s tím, že Hot Water Beach je opravdu hodně oblíbená. Budete mít sice svoje vlastní jezírko, ale se soukromím nepočítejte ... je to trochu hlava na hlavě :) Plavání se zde moc nedoporučuje, jsou tady zrádné spodní proudy. Takže si buď počkejte na příliv, který vás schladí nebo zůstaňte u kraje a nepodnikejte daleké plavby. A ještě také podotknu, že voda na Hot Water Beach je opravdu vařící, tak dejte pozor. Nejlepší je vyhloubit si kousek nad hranicí přílivu a smíchat studenou vodu z moře s horkou termální. To se to pak lebedí.


Cathedral Cove

Novy-Zeland-Coromandel-Cathedral-Cove.jpNový Zéland, Coromandel, Cathedral Cove

Jeden kilometr od Hahei je parkoviště, odkud se 45-minutovou procházkou dostanete k oné slavné Cathedral Cove [ Katedrálový záliv ], známý díky impozantnímu vápencovému oblouku. Cathedral Cove je obzvlášť krásný při úsvitu a při západu slunce, kdy se Vám poštěstí pořídit krásné fotky. V průběhu dne se můžete vyhřívat na pláži nebo se schladit v moři. Ke Cathedral Cove se můžete vypravit pěšky přímo z Hahei podél pobřeží. Cathedral Cove můžete taky prozkoumat z kajaku (agentury v Hahei nabízí výlety a zapůjčení kajaků) nebo prozkoumat podmořský svět buď na vlastní pěst nebo si vybrat z nabídky některé z agentur. Právě zde se totiž nachází jediný "šnorchlovací trek" na Novém Zélandu. Vybavení si můžete zapůjčit právě v Hahei, pokud nemáte svoje.

Kde získat informace

Informační kancelář najdete ve městě Thames, Coromandel, nebo Whitianga. Informace o turistických trasách můžete načerpat v DOC infocentru Kauaeranga Valley Road.

Kde přespat

Pokud se chystáte navštívit Hot Water Beach a Cathedral Cove, můžete přenocovat buď v kempu nebo v backpackeru v Hahei. Cestujete-li v dodávce zkuste okolní pláže, které nejsou tak frekventované a není tam zákaz přenocování. Parkoviště u Hot Water Beach je zapovězené - zákaz přenocování. Parkování u Cathedral Cove je kousek za Hahei a i když by se tam nemělo přespávat, není to nemožné. Je to sice trochu z kopce, ale pokud zaparkujete chytře jako my, dá se to. Mimochodem, nebyli jsme sami, postarší páreček novozélanďanů si se zákazem nocování také hlavu nelámal . . . Kolem západního pobřeží je spousta míst k přespání v dodávce, legálnímu.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,938 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy