Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Stromoví obři a muzeum těžby kauri

Téměř celá prosperita oblasti Northland se v minulosti zakládala na těžbě a zpracování dřeva kauri. Několik těchto obrů však přežilo do dnešních dnů a pokud vás při jejich návštěvě začala zajímat jejich minulost, muzeum v Matakohe je místem, kde se o kauri dozvíte víc.

Novy-Zeland-muzeum-tezby-kauri-Matakohe.Matakohe, muzeum těžby stromů kauri

Ačkoli dřív rostly stromy kauri téměř na celém severním ostrově Nového Zélandu, dnes je najdeme pouze na území Northlandu, zejména na západním pobřeží. Západnímu pobřeží se také říká pobřeží kauri, protože právě zde se v 19. století hodně těžilo dřevo stromů kauri. V té době byla těžba dřeva kauri důležitým zdrojem financí pro Nový Zéland. Díky této divoké těžbě byly porosty kauri téměř vymýceny, zbytky jejich majestátnosti si můžete prohlédnout v chráněných krajinných oblastech Waipoua a Trounsons kauri forest.

Novy-Zeland-zkamenela-pryskyrice-stromu-jantar - zkamenělá pryskyřice stromů kauri

V muzeu kauri v městečku Matakohe si můžete prohlédnout první pilu těžařů dřeva a exponáty z vlastnictví dělníků a jejich rodin. Přečíst si příběhy jejich těžkého života a prohlédnout dobové fotografie. Součástí muzea je i tzv. Gum Room s krásnými exponáty zhotovenými z pryskyřice stromů kauri, která má podobu jantarové hmoty. Život dělníků, kteří těžili pryskyřici kauri nebyl o nic lehčí než jejich kolegů dřevorubců.

Posledním hitem je dřevo stromů kauri, které byly pohřbeny tisíce let pod zemským povrchem. Díky nepřístupnost kyslíku se jejich dřevo nerozložilo a tak z něj teď řezbáři můžou vyrábět velmi drahý nábytek nebo suvenýry pro turisty. Ancient Kauri Kingdom, která tyto výrobky prodává se nachází u dálnice, můžete si udělat malou zastávku podívat se a dát si Flat White. www.ancientkauri.co.nz

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,290 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy
Statistika
  • 16016 návštěvníků celkem
  • 6 návštěvníků online