Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Auckland, město plachet

Auckland je největším městem Nového Zélandu, podle statistik žije v Aucklandu přes 1.300.000 obyvatel, což je více než čtvrtina obyvatel Nového Zélandu. Auckland je důležitým dopravním uzlem Nového Zélandu. Aucklandské letiště totiž bylo donedávna jediným mezinárodním letištěm Nového Zélandu, dodnes do Aucklandu létá největší počet mezinárodních leteckých spojů.

Auckland | CBD neboli centrum Aucklandu

Novy-Zeland-Auckland-centrum-Sky-Tower.jAuckland centrum a Sky Tower

Maorsky se oblast odpradávna nazývá Tamaki [překl. Po které mnozí touží] a název plně vystihuje jeho hodnotu. Nicméně když poprvé dorazily evropané našli oblast Aucklandu téměř pustou, kvůli neustálým maorským válkám o toto území. Město Auckland se rozkládá na 48 kuželech vyhaslých sopek. Vylezte si třeba na Mt. Eden, odkud je za hezkého dne krásný pohled na centrum Aucklandu.

Auckland je kosmopolitním městem, se vším všudy. Desítky národů zde v relativní harmonii žijí po celá desetiletí. Málokde na světě najdete takhle pestrou směsici obyvatelstva jako právě v Aucklandu. V centru jsou butiky a obchody známých světových návrhářů, krásné a stylové kavárny a spousta restaurací barů a všemožných obchodů. Vše završuje Karangahape road, neboli familierněji K-Road aka Key Road. K-road je dějištěm většiny nočního života v Aucklandu. Několik nočních klubů a diskoték, ba dokonce i nevěstinců, které jsou otevřeny každý den do pozdních nočních hodin láká nespočet turistů, batůžkářů ale i studentů. Pokud hledáte tento typ zábavy, vydejte se po Queen street směrem od přístavu, asi po kilometru chůze na K-road narazíte.

Novy-Zeland-Auckland-mesto-plachet.jpgAuckland město plachet

Dominantou Aucklandu je Sky Tower, která Vám nemůže uniknout. Alespoň zvenku, výstup na věž stál 18 NZD na osobu a když je jasný den máte krásný rozhled po celém Aucklandu. Nevidět Sky Tower v Aucklandu bychom asi přirovnali k tomu jet do Paříže a ani se nepodívat na Eiffelovku. Více informací o Sky Tower naleznete na www.skycity.co.nz

Novy-Zeland-Auckland-pohled-z-Princess-WAuckland marina, pohled na Auckland z Princess Wharf

Po omrknutí Sky Tower se vydejte dolů po Queen street, která je považována za samotné centrum Aucklandu. Přijdete až k přístavu Queen Wharf, můžete se jít projít mezi jachty nebo se vydat na Aucklandský rybí trh, kde seženete zaručeně čerstvé ryby a jiné mořské potvory.

Nedaleko od rybího trhu je Victoria Park Market, kde můžete nakoupit různé suvenýry a dárečky na památku z Nového Zélandu. Pokud nemáte chuť nakupovat ani ryby ani suvenýry, můžete se jít projít do Albert Parku, polenošit na lavičce nebo na trávě a pak se malými uličkami proplétat směrem k přístavu.

Auckland | Mission Bay

Pokud máte na prozkoumávání Aucklandu více dní, rozhodně doporučujeme zajet nebo zajít si do Mission Bay na pláž a na piknik. Krásná a útulná čtvrť Mission Bay nabízí kromě zmíněné pláže, také nespočet krásných kaváren. Mission bay je velmi oblíbenou oddechovou čtvrtí aucklandských obyvatel.

Auckland | Devonport

Novy-Zeland-pohled-na-Auckland-z-Mt-VictPohled na Auckland z Mt. Victoria Devonportu

Z přístavu můžete pokračovat trajektem na druhou stranu zálivu na tzv. North shore. Ne že byste se do Devonportu nemohli dostat autem, ale trajektem společnost Fullers to má lepší atmosféru. Devonport bylo jedno z prvních evropany osídlených míst v oblasti Aucklandu, najdete zde největší počet domů vystavěných ve viktoriánském slohu. Vzhledem k obrovskému zájmu turistů, vedle krásných a útulných kaváren vznikla celá řada řemeslnických a uměleckých dílen. Poté co si vypijete svoje Flat White v jedné z romantických kaváren a omrzí vás procházení uměleckých obchůdků, vyšlápněte si na vrcholek sopky Mt. Victoria, která se tyčí nad Devonportem. Z vrcholu Mt. Victoria je krásný panoramatický pohled na Auckland. Pokud máte dostatek času, počkejte si v přístavu na západ slunce nad Aucklandem, je kouzelný.

Auckland | kde získat informace

Novy-Zeland-pohled-na-Auckland-ze-sopky-Auckland ze sopky Mt. Eden

První informace o Novém Zélandu můžete načerpat hned po příletu na letiště v Aucklandu. Novozélandské informační centrum, které se nachází hned naproti restauraci Mc Donalds, má informace o celém Novém Zélandu. Knihy a mapy jsou zde relativně předražené, nicméně obrázek o nejzajímavějších turistických cílech si můžete udělat celkem přesný. Více info na www.aucklandnz.com

Návštěvnické středisko v atriu Sky Tower bývá přeplněné turisty, najdete zde všeobecné informace o turistickém ruchu v Aucklandu. Můžete si vzít zdarma jednu z nesčetných brožurek. Mnoho z nich obsahuje slevové kupony na různé atrakce po celém Aucklandu. Pokud uvažujete o návštěvě muzea nebo skoku bungy ze Sky Tower, určitě si nejdřív projděte tyto informační brožury, deset procent sleva se určitě hodí.

Další informační centra se nacházejí na Quay Street, kolem přístavu. Velké informační centrum DOC se nachází v budově Ferry Terminal. Zde můžete najít a zakoupit různé brožury a informační letáky o všech možných i nemožných trecích a místech pod správou DOC na Novém Zélandu. DOC informační centrum navštivte v každém případě, přistup k informacím o cestovním ruchu je na Novém Zélandu úžasně propracovaný. Cokoliv potřebujete vědět od počasí přes dopravní situace až po stavy treků, rádi vám v DOC pomohou.

Auckland | co podniknout

Novy-Zeland-cestovani-Auckland-bungy.jpgNový Zéland | Auckland Bungy

Auckland | trocha adrenalinu

Hledáte-li adrenalinovou zábavu najdete ji i tady v Aucklandu. Můžete si zkusit bungy jumping ze Sky Tower nebo se projít po skleněném prstenci Sky Tower. Info na www.skycity.co.nz. Sky Screamer vás usadí do křesla a vymrští 70 metrů do vzduchu. Můžete se také projít po oblouku Harbour Bridge nebo si z Harbour Bridge skočit bungy.

Auckland | procházka od pobřeží k pobřeží

Tato 16 km dlouhá nenáročná procházka vás provede nejzajímavějšími zákoutími Aucklandu. Vychází nedaleko Aucklandského Harbour Bridge a končí v přístavu Onehunga. Pro cestu zpátky můžete využít městské hromadné dopravy. Tato procházka vám zabere 4 hodiny, pokud se nebudete moc zastavovat. Informace o této procházce načerpáte v DOC informačním centru, kde si můžete vyzvednout i bezplatnou brožurku, popisující nejzajímavější místa.

Auckland | kultura v Aucklandu

Novy-Zeland-Auckland-a-historicke-budovy

Auckland | Museum Te Papa Whakahiku

Aucklandské muzeum Te Papa Whakahiku, najdete v parku Auckland Domain, asi dvacet minut chůze od centra města. Vyzvedněte si mapu zdarma v informačním centru, ať víte, kterým směrem se vydat. Najdete zde vynikající expozici o Maorech, novozélandských válkách a také o přírodě Nového Zéladndu. www.akmuseum.org Dalším lákadlem je vystoupení maorské taneční skupiny Manaia.

Auckland | New Zealand National Maritime Museum

Národní námořní muzeum Nového Zélandu najdete v přístavu, na začátku mola Princess Wharf. Uvnitř muzea najdete desítky lodí od maorských kanoí přes lodě přistěhovalců až po supermoderní jachty. V případě zájmu se můžete zúčastnit vyhlídkové plavby na parníku SS Puke, který kotví před muzeem. www.nzmaritime.org

Auckland | MOTAT Museum of Transport and Technology

Muzeum obsahuje zajímavé expozice o dopravě, spojích a letectví, nejen Nového Zélandu. Je rozděleno na dvě části, mezi kterými jezdí pravidelná tramvajová linka. Muzeum se nachází nedaleko zoologické zahrady ve čtvrti Western Springs. www.motat.org.nz

Auckland | Kelly Tarlton Antarctic Encouter

Setkání s antarktickým a podmořským světem Kellyho Tarltona, je velmi oblíbenou atrakcí nejen turistů a cestovatelů, ale také rodičů s dětmi. Součástí atrakce jsou nádrže se všemi možnými i nemožnými mořskými potvorami, včetně žraloků a rejnoků. V druhé části uvidíte antarktický svět, kde v teplotě pod bodem mrazu žijí kolonie několika druhů tučňáků. Součástí parku je také napodobenina antarktické vědecké stanice a expozice o historii Antarktidy a polárních výprav.

Toto je jen hrubý výčet možností aucklandských atrakcí. Vzhledem k tomu, že Auckland je velmi oblíbeným a v mnoha případech i nutným bodem itineráře většiny cestovatelů, není divu, že i tady vznikly desítky agentur provozující různé výlety, jachting, kanoistiku, procházky buší, nebo vinné túry. Zastavte se v jednom z uvedených infocenter, kde dostanete vyčerpávající informace o komerčních záležitostech v Aucklandu.

Auckland | kde přespat

Auckland | levné hostely

Novy-Zeland-Auckland-odrazy-budov.jpgOdrazy Aucklandu

Auckland je velké město, možností ubytování je proto nespočet. Vzhelem k vysoké konkurenci jsou ceny za hostely a backpackery relativně přijatelné. Počítejte zhruba 25 NZD za noc na dormitory [dormitory jsou společné ložnice pro zhruba 6-12 lidí]. Dvojáky jsou asi o 10 NZD na osobu dražší. Velké hostely jsou situovány do centra města, mapu Aucklandu si vyzvedněte v infocentru zdarma.

Auckland | ACB - Auckland central backpackers

ACB je oblíbenou volbou cestovatelů. Pohodlně situovaný hostel, přímo v centru Aucklandu, na Queen street. Nabízí příjemné čisté pokoje, společné sprchy, WiFi internet, čítárnu a dokonce i agenturu, která vám pomůže se zprostředkováním práce. V ceně ubytování je jedna hodina přístupu na WiFi. ACB rovněž nabízí úschovu zavazadelv ceně asi 70 NZD za týden. Jediný problém bude s parkováním, protože jak už bylo řečeno, s parkováním v Aucklandu je celkem problém. Kousek od hostelu je sice parkoviště, nicméně je placené a není velice bezpečné, nechávat si zde auto přes noc. více informací na www.stayatbase.co.nz, kde si můžete zabookovat noc.

Auckland | Nomad Backpackers Auckland

Nomad Backpackers Auckland je dalším oblíbeným aucklandským hostelem, opět pohodlně dostupný v centru Aucklandu. Najdete ho na Fort street. Více informací najdete na Na www.nomadshostels.com si můžete zabookovat pokoj. Ceny jsou na Auckland velice přijatelné. Součástí hostelu je i bar a internetová kavárna.

Auckland | Fat Camel Auckland

Patří do stejné sítě hostelů jako Nomad, pokud nikde jinde není místo, pokoj si můžete zabookovat na www.nomadshostels.com. Hostel Fat Camel se nachází nedaleko Nomad backpacker na Fort Street.

Auckland | spaní v dodávce

Novy-Zeland-Westhaven-Marina.jpgAuckland Westhaven Marina

Vzhledem k tomu, že Auckland má o něco vyšší kriminalitu na poměry Nového Zélandu, spaní v dodávce se nedoporučuje. Určitě to nepůjde v centru na ulici, nicméně nemožné to není. My jsme úspěšně strávili noc v přístavu Westhaven Marina, nedaleko Harbour Bridge. Další noc jsme strávili v Birken Head, za Aucklandským Harbour bridge. Další relativně dobrá místa jsou v přístavu v Pakuranga nebo Howick, či v Devonportu. Každopádně se vyhněte centru a čtvrtím v jižním Aucklandu, jako je Manukau, Otahuhu, nebo Mangere. Také se musíte připravit na to, že vás kdykoli v noci může vzbudit policie Nového Zélandu a požádat vás o opuštění místa, protože to v žádném případě není povolené. Jeden z našich známých si dokonce nadrzo zaparkoval dodávku na parkovišti ve Sky City přímo v centru Aucklandu a úspěšně zde strávil víkend. Jak vidíte, česká vynalézavost nemá mezí.

Auckland | Informace online

www.theaucklander.co.nz Deník The Aucklander 6x týdně, zdarma arc.govt.co.nz informace o Aucklandu www.dineout.co.nzKde se v Aucklandu dobře najíst www.hotcity.co.nz Co se děje v Aucklandu

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Andrea
02. 08. 2013 v 9:05

Zdravím, 

chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jestli se dá přes den v Aucklandu parkovat s campervanem. Stačilo by na pár hodin. 

Díky za odpověď.

 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,252 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy