Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Polostrov Akaroa a víkendová pohodička na pláži

Poloostrov Banks leží jižně od Christchurch, na východním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu. Poloostrov má zhruba kulatý tvar, rozlohu 1150 km čtverečných a najdete tady dva velké přístavy a spoustu malých zátok a jeskyní.

Poloostrov Banks | osídlení a historie

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, poloostrov Banks | romantické zátoky

Poloostrov Banks je vulkanického původu a díky hojnosti jídla z lesů, moře a řek jej Maorové nazvali Te Pataka o Rakaihautu [The great store house of Rakaihautu - Velká zásobárna Rakaihautu]. Maorové byli již tradičně prvními obyvateli a vystřídalo se zde spousta kmenů. Od Waitaha [kteří byli úplně prvními osadníky a podle některých výzkumů byli vůbec prvními obyvateli Nového Zélandu, kteří sem připluli z Velikonočních ostrovů téměř 2000 let před příchodem "Maorů" z Polynésie], přes Kati Mamoe a v 17. století toto místo obsadil kmen Ngai Tahu [kmen, který zabral největší území na Novém Zélandu - téměř celý jižní ostrov].

Poloostrov Banks | evropská kolonizace

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, poloostrov Banks

Prvním Evropanem, který spatřil poloostrov Banks nebyl nikdo jiný než kapitán Cook v roce 1769. Mylně jej ovšem považoval za ostrov a tak jej i nechal zakreslit do map. Kapitán Cook hnaný touhou vydat se dále na jihovýchod toto místo neprozkoumal a neobjevil tak dva významné přístavy.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, poloostrov Banks | Akaroa

Okolo roku 1830 se poloostrov Banks stal významnou velrybářskou základnou, na úkor Maorů, kteří umírali na zhoubné nemoci a v mezikmenových válkách [obnovených díky používaní pušek]. Rozpory nejen mezi Maory, ale také nedodržování práv přispělo k podepsání smlouvy z Waitangi a Nový Zéland se tak stal kolonií Britského království.

Tím zabránili Francouzům v dalším osidlování Nového Zélandu. V roce 1838 totiž kapitán Langlois, francouzský velrybář, uzavřel pochybný obchod a zakoupil celý poloostrov s plánem založit zde francouzskou kolonii a velrybářskou základnu pro Francii. Když se ale roku 1840 vrátil se skupinou francouzských a německých rodin, byl již poloostrov britskou kolonií. Ale i tak je tady stále patrný francouzský vliv, hlavně v městečku Akaroa.

Poloostrov Banks | Akaroa

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, poloostrov Banks | Akaroa, přístav a molo
Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, poloostrov Banks | Akaroa

Městečko Akaroa leží zhruba 84 km od Christchurch po silnici SH75. Leží v krásném přírodním přístavu obklopeném strmými vulkanickými kopci. Akaroa je oblíbeným útočištěm obyvatelů Christchurch. Ve vodách v zátoce žije delfín Hectorův, který je nejmenším známým druhem delfína. Pozodrování nebo plavání s delfíny, tak nabízí většina míst v Akaroa. Najdete tu i fish&chips shop, který se chlubí tím, že dělá nejlepší fish&chips na Novém Zélandu. A ačkoli nejsme příznivci tohoto rychlého občerstvení anglického typu, nedalo nám to neochutnat a musíme uznat, že ryba byla opravdu vynikající.

Poloostrov Banks | co podniknout

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, poloostrov Banks | Akaroa, pláž na koupání
Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-pNový Zéland, Akaroa | maják

Poloostrov Banks nabizí útěk od civilizace z Christchurch. Odpočívat můžete v mnoha malých zátokách a ztracených vesničkách. Turisté se mohou vydat na dvoudenní nebo čtyřdenní trek, který začíná i končí v Akaroa. Tento trek je ale soukromý [byl otevřen jako první soukromý trek na Novém Zélandu v roce 1989] a tudíž ho musíte zaplatit [dvoudenní trek 143-163 NZD na osobu, čtyřdenní trek za 215-245 NZD na osobu]. Tento trek je dlouhý 35 kilometrů, ubytování je zajištěno v chatách, které jsou o poznání luxusnější než chaty DOC [i proto ta vysoká cena]. Trek vás provede kolem kráteru, který obklopuje záliv Akaroa, skrz husté lesy až k pobřežním útesům i písečným plážím. Při absolování treku vám místní farmáři nabídnou pozorování tučňáků (zdarma) nebo projížďku na kajaku (za příplatek). Další turistickou možností je výšlap na nejvyšší horu poloostrova, Mt. Herbert, která měří 919 m. Celková trasa je dlouhá 14 km, tam i zpět. Jedinečným zažitkem je projíždění vnitrozemím poloostrova po štěrkových silničkách, kde nepotkáte kromě ovcí živáčka, tak se nabízí si někde zastavit a projít se nebo si jen tak zalenošit.

Akaroa vás pohltí svou pohodovou atmosférou klidného prázdninového městečka. Ochutnejte čerstvé ryby, projděte se po nábřeží až k majáku a pokud máte chuť vydejte se na pozorování delfínů nebo se po zátoce můžete projet v kajaku nebo jen tak na šlapadle.

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 14,169 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy