Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Stewart Island, bahenní lázeň na Northwest circuit

Northwest Circuit na ostrově Stewart Island/Rakiura je výzvou pro všechny milovníky outdooru, zejména ty, kteří jsou hardcore zaměření. Určité úseky Northwest Circuit jsou neschůdné, prudké vlhké, plné bahna, kamenů a kořenů. Přesto si užijete drsné a odlehlé přírody, spousty ptáků a hlavně úžasnou samotu a klid.

Stewart Island | Northwest circuit

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Pokud se rozhodnete podniknout Northwest circuit, dobře se na to připravte. Celý Northwest circuit měří 125 kilometrů, většina trampů si ho rozdělí na 11 částí, tedy 11 dní pochodu a 10 nocí v chatě. Některé úseky Northwest Circuit jsou náročné, nejen kvůli terénu, ale také kvůli počasí. Nezapomeňte ohlásit na DOC v Obanu svůj úmysl, až si budete kupovat vstupenky do chat.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Počasí na Stewart island/Rakiura je nestálé, proměnlivé a velice vlhké. Vzhledem k poloze, není jednoduché počasí předpovídat, a proto také není dobré počasí podceňovat. Podle statistik na Stewart island/Rakiura prší 275 dní v roce! [Nám například v DOC slíbili slunečný týden a místo toho jsme měli zataženo s deštěm 6 dní z týdne.] Proto byste si měli přibalit teplé věci.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Rozhodně si ale přibalte pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Budete ji potřebovat. Chladná rána s deštěm nejsou na Northwest circuit, potažmo na Stewart island/Rakiura výjimkou. Dále budete potřebovat pevné trekové boty, nejlépe celokožené a nepromokavé. Více než 70 procent Northwest circuit se budete brodit v bahně. Počasí bude ovlivňovat jeho hustotu, každopádně bahno nepodceňujte. [My tu chybu udělali, protože jsme byli zvyklí na to jak novozélanďani všechno přehánějí a ačkoliv jsme nešli Nortwest Circuit celý, bahno jsme měli všude.]

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Pokud si chcete na Northwest circuit vařit, vezměte si vlastní plynový vařič a nádobí. Chaty nejsou vybaveny a i když jsou v některých chatách kamna, nelze se na to spoléhat. S tím souvisí také vstupenky do chat, které si musíte koupit. Na Northwest Circuit se dá využít backcountry pass, který však neplatí na chatách na Rakiura Track. Další možností je koupit si v DOC v Obanu North West Circuit Pass, který vás opravňuje k jedné noci na každé chatě. Pokud plánujete zdržet se na některé z chat déle, kupte si kusovky - neboli jednotlivé vstupenky. Nepodvádějte, ranger chodí na pravidelné kontroly. V chatě jsou matrace, spacák si vezměte svůj. Dále v chatách bývají kamna na dřevo, pokud kamna použijete, nezapomeňte doplnit dřevo.

Stejně jako na Rakiura Track, i na North West Circuit pochází všechna voda z přírodních zdrojů. Tam kde není potok, chytá se voda dešťová. Před pitím byste si ji měli upravit a to buď chemicky, nebo převařením.

Stewart island | Northwest Circuit mapa

Novy-Zeland-Stewart-island-northwest-cir

Stewart island | zdolávání Northwest Circuit

Směr, ve kterém Northwest Circuitpůjdete si můžete zvolit. Někteří cestovatelé si Northwest Circuit protáhnou ještě o čtyřdenní Southern Circuit. K chatě Freshwater Hut jezdí vodní taxi, stojí asi 35 NZD a musím uznat, že jeho existence nám pomohla z utrpení při pomyšlení na náročnou sekci mezi Freshwater Hut a North Arm hut, na cestě zpátky.

Standartní směr podle DOC je proti směru hodinových ručiček. Podle názoru většiny cestovatelů, nejobtížnější částí celého Northwest Circuitje zmíněný úsek mezi Freshwater Landing Hut a North Arm Hut. Proto se mi zdá lepší způsob zdolat tuto část jako první. Záleží na každém co mu vyhovuje.

Nezapomeňte se po příchodu do chaty zapsat do návštěvnické knihy společně s číslem svého passu.

Northwest Circuit | den první z Obanu do Port William Hut

První část Northwest Circuit měří 12 km a měli byste ji zvládnout za 4 hodiny

První část Northwest Circuit kopíruje okruh Rakiura Circuit, vede po zpevněném podloží a v místech s velkou vlhkostí vede po dřevěném chodníku. Cestou budete přecházet dva přílivové creeky, pokud je právě příliv, použijte most kousek proti proudu.

Northwest Circuit | den druhý z Port William Hut do Bungaree Hut

Druhá část Northwest Circuit měří 6 km a měli byste ji zvládnout za 3-4 hodiny

Druhý den Northwest Circuit prochází lesnatou a kopcovitou krajinou, na čas potom po pláži. Poté co přejdete přes skalnatý ostroh, dostanete se na pláž Big Bungaree Beach Na severním konci pláže najdete Bungaree Hut

Northwest Circuit | den třetí z Bungaree Hut do Christmas Village Hut

Třetí část Northwest Circuit měří 11.5 km km a měli byste ji zvládnout za 6 hodin

Tato část Northwest Circuit vede většinou vnitrozemím, s výjimkou pláže Murray Beach, poté překročí po dřevěném mostě řeku Murray River na severozápadním konci pláže. Kus před tím než se znovu ponoříte do lesa, track sleduje staré koleje. Lesem pokračujete až k chatě Christmas Village. Z Christmas Village Hut si můžete udělat nepovinnou odbočku na Mt. Anglem/Hananui. Jedna cesta měří asi 5,5 km a i s návratem by měla trvat asi 6 hodin. Cesta nahoru je dobře značená, nicméně může být velice blátivá.

Northwest Circuit | den čtvrtý z Christmas Village Hut do Yankee River Hut

Čtvrtá část Northwest Circuit měří 12 km km a měli byste ji zvládnout za 6 hodin

Od odbočky na Mt. Anglem/Hananui prochází Northwest Circuit zvlněnou nižinnou buší až k Lucky Beach. V lese převažují vysoké borovice rimu a trasa je celkově méně bahnitá. Ze západního konce pláže Lucky Beach Northwest Circuitstrmě stoupá přes kapradinami zarostlé území. Je potřeba dávat pozor, abyste nalezli místo, kde Northwest Circuit vstupuje do lesa. Poté pokračuje zvlněnou krajinou až k řece Yankee River, kde se nachází váš další nocleh.

Northwest Circuit | den pátý z Yankee River Hut do Long Harry Hut

Pátá část Northwest Circuit měří 8,5 km a měli byste ji zvládnout za 4-5 hodin

Další den na Northwest Circuit pokračujte přes swingbridge přes řeku Yankee. Poté se trasa prudce šplhá přes Black Rock Point, aby vzápětí sestoupila na pláž Smoky Beach s jejími zvláštními písečnými dunami. Další swingbridge přechází přes řeku Smoky River, na západním konci pláže Smoky Beach. Poté vás čeká náročná průchod lesem s kopcovitým a rozbitým terénem, až do chaty Long Harry Hut

Northwest Circuit | den šestý z Long Harry Hut do East Ruggedy Hut

Šestá část Northwest Circuit měří 9,5 km a měli byste ji zvládnout za 6 hodin

Z chaty Long Harry Hut, pokračuje Northwest Circuit po pobřežní terase až ke hřebenu Cave Point Ridge. Poté co přejdete hřeben, track sejde dolů na kamenité pobřeží, po kterém pokračujete dále asi půl hodiny. Místo kde Northwest Circuit vstupuje do keřů je označené. Poté celkem ostře stoupá až k vyhlídce na East Ruggedy Beach. Pak vás čeká opět sestup až k řece. Od té už je to jen asi 15 minut do chaty East Ruggedy Hut směrem od pláže do vnitrozemí. Cestu mezi písečnými dunami najdete díky dřevěným kůlům.

Northwest Circuit | den sedmý z East Ruggedy Hut do Big Hellfire Hut

Sedmá část Northwest Circuit měří 14 km a měli byste ji zvládnout za 7 hodin

Sedmý den se trasa spustí dolů do West Ruggedy a vede podél pláže. Při extrémním přílivu je nutné obejít ji přílivovou cestou, která je však rozbitá, kamenitá a bahnitá. Na jižním konci pláže vstupuje trasa zpátky do buše a vede podél východní strany Ruggedy Range. Poté vás čeká sestup do Waituna Bay. Poslední úsek strmě stoupá až do průsmyku Hellfire Pass, kde už najdete chatu.

Northwest Circuit | den osmý z Big Hellfire Hut do Mason Bay Hut

Osmá část Northwest Circuit měří 15 km a měli byste ji zvládnout za 7 hodin

Poté co opustíte Hellfire Pass, pokračuje Northwest Circuit po hlavním hřebenu, na jehož konci vás čeká sestup na pláž Little Hellfire beach. Cesta do Mason Bay je označena ukazatelem na jižním konci pláže. Trasa postupuje vnitrozemím, přes lesnaté sedlo a nakonec sestupuje poblíž severního konce Mason Bay. Při vysokém přílivu se tato část může nepříjemně protáhnout. Doporučuje se vyčkat, až příliv ustoupí. Kůly se směrovkami označují odbočku od pláže do chaty Mason Bay

Northwest Circuit | den devátý z Mason Bay Hut do Freshwater Landing hut

Devátá část Northwest Circuit měří 15,5 km a měli byste ji zvládnout za 3-4 hodiny

Tato část Northwest Circuit je nejjednodušší a fyzicky nenáročná. Poté co vyjdete z chaty Mason Bay Hut, dejte se směrem ke statku Island Hill. Většina trasy vede po rovině, po stezce mezi manukovými keři. Bahna je také o něco míň, avšak některé úseky treku se mohou po dešti zaplavit. Pokud jste vyšli brzy ráno, buďte obezřetní. Mason Bay a tato část treku je velice oblíbená mezi pozorovateli kiwi. Pokud si přečtete knihu v chatě v Mason Bay, každý cestovatel na tomto úseku ptáka kiwi spatřil.

Od chaty Freshwater Landing Hut si můžete udělat nepovinnou odbočku na Rocky Mountain. S návratem vám tato odbočka potrvá asi 3 hodiny a z vrcholu budete mít panoramatický pohled na Patterson Inlet

Northwest Circuit | den desátý z Freshwater Landing hut do North Arm Hut

Desátá část Northwest Circuit měří 11 km a měli byste ji zvládnout za 6-7 hodin

Toto je nejnáročnější část celého Northwest Circuit! Připravte se na náročné stoupání a klesání, trasa je plná kamení, výmolů, kořenů a také bahna. Po vydatném dešti je neprůchodná, jedna část totiž vede korytem creeku. Jakmile se ale kousek před North Arm Hut napojíte na Rakiura Track, znatelně se vaší chůzi uleví. Pokud se chcete ušetřit vyčerpání, od chaty Freshwater Landing vyráží vodní taxi, které vás vyloží až v Obanu.

Northwest Circuit | den jedenáctý z North Arm Hut do Obanu

Jedenáctá část Northwest Circuit měří 12 km a měli byste ji zvládnout za 5 hodin

Poslední úsek prochází Northwest Circuit opět lesem. Vzhledem k tomu, že až do Obanu půjdete po Rakiura Track, jeho většina vede po prknech a zpevněné stezce, bahno jste nechali definitivně za sebou. Projdete kolem kempu v Sawdust Bay a opět se ponoříte do stínu lesa. Všímejte si výhledů na Prices Inlet. Odtud už je to jen asi dvě hodiny, než vás cesta vyplivne v Kaipipi Bay a vaše nohy stanou opět na asfaltu Kaipipi Road

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

davech
07. 10. 2013 v 13:11

Jen taková aktualita, když chcete nejlevněji na Stewart Island, tak když přijedete do Invercargill, stavte se na letišti a ptejte se na stand by letenky, zpateční stojí 120, takže je skoro o 30 dolarů levnější než trajekt a navíc lítají 3x denně oběma směry a ikdyž jsme chtěli letět v nejvytíženější časy, tak na nás místo zbylo bez problémů..

 

xiaojun
10. 02. 2018 v 9:44

20180211 junda

ray ban sunglasses outlet

nike outlet online

ugg boots

swarovski outlet

longchamp bags

ugg outlet

coach outlet

nike shoes

nike air force 1

ugg outlet

canada goose outlet

true religion outlet store

tory burch outlet store

oakley sunglasses

ugg canada

pandora outlet

cheap nba jerseys

canada goose outlet store

tory burch outlet

canada goose

cartier watches

canada goose jackets sale

uggs clearance

polo ralph lauren

nike trainers uk

rayban sunglasses

cheap ray ban sunglasses

true religion jeans

uggs

michael kors outlet online

ferragamo shoes

ray ban sunglasses

coach outlet store online

canada goose jackets

kevin durant shoes

polo outlet

christian louboutin outlet

michael kors outlet online

michael kors outlet clearance

true religion outlet

polo outlet

air max 90

coach outlet

coach outlet online coach factory outlet

blackhawks jerseys

christian louboutin shoes

tory burch outlet online

cheap snapbacks

cheap snapbacks

ray ban sunglasses outlet

oakley sunglasses

mulberry bags

pandora charms

christian louboutin outlet

cheap jordans for sale

michael kors outlet clearance

coach outlet online

jordan shoes

cheap soccer jerseys

fitflops

true religion jeans

coach outlet store online

prada shoes

oakley sunglasses

canada goose outlet store

coach outlet online

pandora outlet

tods outlet

ferragamo shoes

air jordan shoes

christian louboutin outlet

moncler jackets

coach factory outlet

burberry outlet store

oakley sunglasses wholesale

canada goose outlet

longchamp outlet

canada goose outlet

coach factory outlet

snapback hats

coach outlet online

michael kors outlet

lacoste pas cher

coach outlet

michael kors outlet clearance

moncler jackets

oakley sunglasses wholesale

uggs outlet

coach outlet store online

nike factory store

fitflops shoes

michael kors outlet online

ugg boots

coach handbags

cleveland cavaliers jerseys

ray ban sunglasses

air max shoes

cheap oakley sunglasses

air max shoes

bottega veneta outlet

canada goose outlet

kobe shoes

canada goose uk

oakley sunglasses

prada outlet online

uggs outlet

coach outlet online

ugg boots outlet

coach outlet

uggs outlet

ferragamo shoes

polo ralph lauren

burberry outlet

ugg outlet

tory burch outlet

oakley sunglasses

swarovski crystal

air max trainers

oakley sunglasses wholesale

cheap nba jerseys

true religion jeans

polo outlet

air max uk

cheap ugg boots

canada goose outlet

hermes birkin

louboutin shoes

canada goose coats

polo ralph lauren

coach outlet

ugg boots clearance

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet

ferragamo outlet

ralph lauren polo shirts

polo outlet

coach factory outlet

ray ban sunglasses outlet

ugg outlet online

ferragamo outlet

ed hardy outlet

coach outlet

polo ralph lauren

moncler coats

mbt outlet

nike outlet

true religion jeans

kobe bryant shoes

fitflops sale

v13

 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,057 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy
Statistika
  • 16016 návštěvníků celkem
  • 9 návštěvníků online