Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Stewart Island, bahenní lázeň na Northwest circuit

Northwest Circuit na ostrově Stewart Island/Rakiura je výzvou pro všechny milovníky outdooru, zejména ty, kteří jsou hardcore zaměření. Určité úseky Northwest Circuit jsou neschůdné, prudké vlhké, plné bahna, kamenů a kořenů. Přesto si užijete drsné a odlehlé přírody, spousty ptáků a hlavně úžasnou samotu a klid.

Stewart Island | Northwest circuit

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Pokud se rozhodnete podniknout Northwest circuit, dobře se na to připravte. Celý Northwest circuit měří 125 kilometrů, většina trampů si ho rozdělí na 11 částí, tedy 11 dní pochodu a 10 nocí v chatě. Některé úseky Northwest Circuit jsou náročné, nejen kvůli terénu, ale také kvůli počasí. Nezapomeňte ohlásit na DOC v Obanu svůj úmysl, až si budete kupovat vstupenky do chat.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Počasí na Stewart island/Rakiura je nestálé, proměnlivé a velice vlhké. Vzhledem k poloze, není jednoduché počasí předpovídat, a proto také není dobré počasí podceňovat. Podle statistik na Stewart island/Rakiura prší 275 dní v roce! [Nám například v DOC slíbili slunečný týden a místo toho jsme měli zataženo s deštěm 6 dní z týdne.] Proto byste si měli přibalit teplé věci.

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Rozhodně si ale přibalte pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Budete ji potřebovat. Chladná rána s deštěm nejsou na Northwest circuit, potažmo na Stewart island/Rakiura výjimkou. Dále budete potřebovat pevné trekové boty, nejlépe celokožené a nepromokavé. Více než 70 procent Northwest circuit se budete brodit v bahně. Počasí bude ovlivňovat jeho hustotu, každopádně bahno nepodceňujte. [My tu chybu udělali, protože jsme byli zvyklí na to jak novozélanďani všechno přehánějí a ačkoliv jsme nešli Nortwest Circuit celý, bahno jsme měli všude.]

Novy-Zeland-cestovani-na-Novem-Zelandu-SNový Zéland, Stewart Island | Northwest Circuit

Pokud si chcete na Northwest circuit vařit, vezměte si vlastní plynový vařič a nádobí. Chaty nejsou vybaveny a i když jsou v některých chatách kamna, nelze se na to spoléhat. S tím souvisí také vstupenky do chat, které si musíte koupit. Na Northwest Circuit se dá využít backcountry pass, který však neplatí na chatách na Rakiura Track. Další možností je koupit si v DOC v Obanu North West Circuit Pass, který vás opravňuje k jedné noci na každé chatě. Pokud plánujete zdržet se na některé z chat déle, kupte si kusovky - neboli jednotlivé vstupenky. Nepodvádějte, ranger chodí na pravidelné kontroly. V chatě jsou matrace, spacák si vezměte svůj. Dále v chatách bývají kamna na dřevo, pokud kamna použijete, nezapomeňte doplnit dřevo.

Stejně jako na Rakiura Track, i na North West Circuit pochází všechna voda z přírodních zdrojů. Tam kde není potok, chytá se voda dešťová. Před pitím byste si ji měli upravit a to buď chemicky, nebo převařením.

Stewart island | Northwest Circuit mapa

Novy-Zeland-Stewart-island-northwest-cir

Stewart island | zdolávání Northwest Circuit

Směr, ve kterém Northwest Circuitpůjdete si můžete zvolit. Někteří cestovatelé si Northwest Circuit protáhnou ještě o čtyřdenní Southern Circuit. K chatě Freshwater Hut jezdí vodní taxi, stojí asi 35 NZD a musím uznat, že jeho existence nám pomohla z utrpení při pomyšlení na náročnou sekci mezi Freshwater Hut a North Arm hut, na cestě zpátky.

Standartní směr podle DOC je proti směru hodinových ručiček. Podle názoru většiny cestovatelů, nejobtížnější částí celého Northwest Circuitje zmíněný úsek mezi Freshwater Landing Hut a North Arm Hut. Proto se mi zdá lepší způsob zdolat tuto část jako první. Záleží na každém co mu vyhovuje.

Nezapomeňte se po příchodu do chaty zapsat do návštěvnické knihy společně s číslem svého passu.

Northwest Circuit | den první z Obanu do Port William Hut

První část Northwest Circuit měří 12 km a měli byste ji zvládnout za 4 hodiny

První část Northwest Circuit kopíruje okruh Rakiura Circuit, vede po zpevněném podloží a v místech s velkou vlhkostí vede po dřevěném chodníku. Cestou budete přecházet dva přílivové creeky, pokud je právě příliv, použijte most kousek proti proudu.

Northwest Circuit | den druhý z Port William Hut do Bungaree Hut

Druhá část Northwest Circuit měří 6 km a měli byste ji zvládnout za 3-4 hodiny

Druhý den Northwest Circuit prochází lesnatou a kopcovitou krajinou, na čas potom po pláži. Poté co přejdete přes skalnatý ostroh, dostanete se na pláž Big Bungaree Beach Na severním konci pláže najdete Bungaree Hut

Northwest Circuit | den třetí z Bungaree Hut do Christmas Village Hut

Třetí část Northwest Circuit měří 11.5 km km a měli byste ji zvládnout za 6 hodin

Tato část Northwest Circuit vede většinou vnitrozemím, s výjimkou pláže Murray Beach, poté překročí po dřevěném mostě řeku Murray River na severozápadním konci pláže. Kus před tím než se znovu ponoříte do lesa, track sleduje staré koleje. Lesem pokračujete až k chatě Christmas Village. Z Christmas Village Hut si můžete udělat nepovinnou odbočku na Mt. Anglem/Hananui. Jedna cesta měří asi 5,5 km a i s návratem by měla trvat asi 6 hodin. Cesta nahoru je dobře značená, nicméně může být velice blátivá.

Northwest Circuit | den čtvrtý z Christmas Village Hut do Yankee River Hut

Čtvrtá část Northwest Circuit měří 12 km km a měli byste ji zvládnout za 6 hodin

Od odbočky na Mt. Anglem/Hananui prochází Northwest Circuit zvlněnou nižinnou buší až k Lucky Beach. V lese převažují vysoké borovice rimu a trasa je celkově méně bahnitá. Ze západního konce pláže Lucky Beach Northwest Circuitstrmě stoupá přes kapradinami zarostlé území. Je potřeba dávat pozor, abyste nalezli místo, kde Northwest Circuit vstupuje do lesa. Poté pokračuje zvlněnou krajinou až k řece Yankee River, kde se nachází váš další nocleh.

Northwest Circuit | den pátý z Yankee River Hut do Long Harry Hut

Pátá část Northwest Circuit měří 8,5 km a měli byste ji zvládnout za 4-5 hodin

Další den na Northwest Circuit pokračujte přes swingbridge přes řeku Yankee. Poté se trasa prudce šplhá přes Black Rock Point, aby vzápětí sestoupila na pláž Smoky Beach s jejími zvláštními písečnými dunami. Další swingbridge přechází přes řeku Smoky River, na západním konci pláže Smoky Beach. Poté vás čeká náročná průchod lesem s kopcovitým a rozbitým terénem, až do chaty Long Harry Hut

Northwest Circuit | den šestý z Long Harry Hut do East Ruggedy Hut

Šestá část Northwest Circuit měří 9,5 km a měli byste ji zvládnout za 6 hodin

Z chaty Long Harry Hut, pokračuje Northwest Circuit po pobřežní terase až ke hřebenu Cave Point Ridge. Poté co přejdete hřeben, track sejde dolů na kamenité pobřeží, po kterém pokračujete dále asi půl hodiny. Místo kde Northwest Circuit vstupuje do keřů je označené. Poté celkem ostře stoupá až k vyhlídce na East Ruggedy Beach. Pak vás čeká opět sestup až k řece. Od té už je to jen asi 15 minut do chaty East Ruggedy Hut směrem od pláže do vnitrozemí. Cestu mezi písečnými dunami najdete díky dřevěným kůlům.

Northwest Circuit | den sedmý z East Ruggedy Hut do Big Hellfire Hut

Sedmá část Northwest Circuit měří 14 km a měli byste ji zvládnout za 7 hodin

Sedmý den se trasa spustí dolů do West Ruggedy a vede podél pláže. Při extrémním přílivu je nutné obejít ji přílivovou cestou, která je však rozbitá, kamenitá a bahnitá. Na jižním konci pláže vstupuje trasa zpátky do buše a vede podél východní strany Ruggedy Range. Poté vás čeká sestup do Waituna Bay. Poslední úsek strmě stoupá až do průsmyku Hellfire Pass, kde už najdete chatu.

Northwest Circuit | den osmý z Big Hellfire Hut do Mason Bay Hut

Osmá část Northwest Circuit měří 15 km a měli byste ji zvládnout za 7 hodin

Poté co opustíte Hellfire Pass, pokračuje Northwest Circuit po hlavním hřebenu, na jehož konci vás čeká sestup na pláž Little Hellfire beach. Cesta do Mason Bay je označena ukazatelem na jižním konci pláže. Trasa postupuje vnitrozemím, přes lesnaté sedlo a nakonec sestupuje poblíž severního konce Mason Bay. Při vysokém přílivu se tato část může nepříjemně protáhnout. Doporučuje se vyčkat, až příliv ustoupí. Kůly se směrovkami označují odbočku od pláže do chaty Mason Bay

Northwest Circuit | den devátý z Mason Bay Hut do Freshwater Landing hut

Devátá část Northwest Circuit měří 15,5 km a měli byste ji zvládnout za 3-4 hodiny

Tato část Northwest Circuit je nejjednodušší a fyzicky nenáročná. Poté co vyjdete z chaty Mason Bay Hut, dejte se směrem ke statku Island Hill. Většina trasy vede po rovině, po stezce mezi manukovými keři. Bahna je také o něco míň, avšak některé úseky treku se mohou po dešti zaplavit. Pokud jste vyšli brzy ráno, buďte obezřetní. Mason Bay a tato část treku je velice oblíbená mezi pozorovateli kiwi. Pokud si přečtete knihu v chatě v Mason Bay, každý cestovatel na tomto úseku ptáka kiwi spatřil.

Od chaty Freshwater Landing Hut si můžete udělat nepovinnou odbočku na Rocky Mountain. S návratem vám tato odbočka potrvá asi 3 hodiny a z vrcholu budete mít panoramatický pohled na Patterson Inlet

Northwest Circuit | den desátý z Freshwater Landing hut do North Arm Hut

Desátá část Northwest Circuit měří 11 km a měli byste ji zvládnout za 6-7 hodin

Toto je nejnáročnější část celého Northwest Circuit! Připravte se na náročné stoupání a klesání, trasa je plná kamení, výmolů, kořenů a také bahna. Po vydatném dešti je neprůchodná, jedna část totiž vede korytem creeku. Jakmile se ale kousek před North Arm Hut napojíte na Rakiura Track, znatelně se vaší chůzi uleví. Pokud se chcete ušetřit vyčerpání, od chaty Freshwater Landing vyráží vodní taxi, které vás vyloží až v Obanu.

Northwest Circuit | den jedenáctý z North Arm Hut do Obanu

Jedenáctá část Northwest Circuit měří 12 km a měli byste ji zvládnout za 5 hodin

Poslední úsek prochází Northwest Circuit opět lesem. Vzhledem k tomu, že až do Obanu půjdete po Rakiura Track, jeho většina vede po prknech a zpevněné stezce, bahno jste nechali definitivně za sebou. Projdete kolem kempu v Sawdust Bay a opět se ponoříte do stínu lesa. Všímejte si výhledů na Prices Inlet. Odtud už je to jen asi dvě hodiny, než vás cesta vyplivne v Kaipipi Bay a vaše nohy stanou opět na asfaltu Kaipipi Road

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

davech
07. 10. 2013 v 13:11

Jen taková aktualita, když chcete nejlevněji na Stewart Island, tak když přijedete do Invercargill, stavte se na letišti a ptejte se na stand by letenky, zpateční stojí 120, takže je skoro o 30 dolarů levnější než trajekt a navíc lítají 3x denně oběma směry a ikdyž jsme chtěli letět v nejvytíženější časy, tak na nás místo zbylo bez problémů..

 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,938 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy