Wellington se nachází na jihozápadním cípu Severního ostrova Nového Zélandu, na pobřeží Cookova průlivu. Wellington je hlavním městem Nového Zélandu a je to zároveň nejjižněji položení hlavní město světa. Wellington je ohraničený nádherným zálivem, je sídlem parlamentu a jeho viktoriánské dřevěné budovy jsou posazeny vysoko v úbočí.
Maorové nazývali Wellington Te Whanganui-á-Tara [velký přístav Tary] podle jednoho z prvních maorských obyvatel tohoto území. Můžete se také setkat s názvem Poneke nebo Te Upoko-o-te-Ika-a-Maui, [hlava Mauiho ryby].
Maorské legendy říkají, že wellingtonskou zátoku poprvé objevil průzkumník Te Kupe. Původní maorské jméno Te Whanganui-á-Tata bylo odvozeno od syna Tara maorského náčelníka Whatonga, který se usadil na pobřeží Hawke Bay a své syny vyslal prozkoumat jižní část Seveního ostrova. Ti při své plavbě narazili na oblast nynějšího Wellingtonu a usadili se zde.
První evropští usedlíci připluli 20.září 1839 na lodi New Zealand Company Tory, následováni dalšími přistěhovalci z lodi Aurora (22.ledna 1840). Obě lodi připluli nedlouho po plukovníkovi Wakefieldovi, který sem přijel koupit půdu od Maorů. Maorové však popírali, že by prodali pozemky v Poneke (v zátoce).
Protože všechno probíhalo ve spěchu a New Zealand Company nakupovala ilegálně, následovaly spory o právo na pozemky, které škodily zemi po dalších 30 let a projevují se dodnes. Město Wellington bylo pojmenováno podle Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu.
Novozélandský parlament zasedal ve Wellingtonu poprvé 7. července 1862, avšak tou dobou ještě nebyl Wellington oficiálně hlavním městem země. Wellington se stal hlavním městem proto, že předešlé hlavní město [Auckland] bylo daleko od jižního ostrova, kde se ale vyskytovala naleziště zlata. Panovaly totiž obavy, že by se jižní ostrov mohl odtrhnout a vytvořit samostatnou kolonii. Wellington se tedy v roce 1865 stal hlavním městem Nového Zélandu. V té době zde žilo 4900 obyvatel. V dnešní době má Wellington zhruba 386 tisíc obyvatel.
Wellington se zdá být dokonalým hlavním městem, je kompaktní a pohodlně si ho projdete pěšky, je centrem kultury a umění. Lambton Quay, hlavní obchodní ulice, se táhne téměř souběžně s pobřežím. Srdce města, známé jako "Miracle Mile" se rozprostírá od nádraží na severním konci Lambton Quay po Cambridce Terrace. Thordon, severně od centra Wellingtonu, je historická oblast, kde najdete ambasády, parlament a wellingtonskou katedrálu. Mt Victoria, východně od města, vám nabízí krásný pohled na celý Wellington.
Botanická zahrada ve Wellingtonu se rozkládá na 25 hektarech a nachází se zde původní buš, růžová zahrada a japonská zahrádka. Zahrada je přístupná jak pěšky nebo ve spojení se svezením lanovkou. Červená lanovka ja jednou z prvořadých atrakcí Wellingtonu. Šplhá po příkrém kopci od Lambton Quay na Kelburn. Nahoře se vám naskytne krásný výhled, plno příležitostí k fotografování a můžete navštívit i muzeum lanovky. Pod vámi se Wellington rozprostírá jako na dlani. Když vám náhodou vyjde hezké počasí [Wellington je proslulý svým deštěm a téměř neustálým silným větrem] je návštěva botanické zahrady ve Wellingtonu tím nejlépe stráveným dnem.
Komplex parlamentu Nového Zélandu ve Wellingtonu tvoří tři budovy na Bowen Street. Beehive Building [Novozélanďané nazývají novou budovu parlamentu ve Wellingtonu včelí úl. Tento zprvu hanlivý název se na Novém Zélandu velice rychle ujal a zprvu nenáviděná budova včelína se změnila na ikonu Wellingtonu] ja jednou z budov parlamentu a stal se architektonickým symbolem země. V přízemí Včelína funguje návštěvnické centrum. Hned vedle Včelína stojí hlavní budova parlamentu a knihovna.
Muzeum Nového Zélandu Te Papa ve Wellingtonu nabízí inspirující a interaktivní pohled na historii a kulturu Nového Zélandu. Svými novinkami a přístupností si muzeum rychle získalo ocenění a stalo se národním symbolem, i když bylo otevřeno teprve v roce 1998. Mezi poklady muzea Te Papa ve Wellingtonu patří i velká maorská sbírka, včetně vlastního marae. Najdete tu expozice o historii přírody a o životním prostředí, expozice současného umění a kultury a mnohé další. Dle vlastní zkušenosti Vám můžeme říct, že strávit tady celý den není výjimkou, zejména za deštivého dne [který ve Wellingtonu také není výjimkou :) ]
Mezi další zajívamá a navštívení hodná místa patří Museum of Wellington City & Sea, City Gallery Wellington, Mediaplex [věnovaný filmu a televizi], Národní muzeum kriketu, Národní muzeum tetování nebo Wellington Zoo.
Nedokážeme si představit, že by někdo při návštěve Nového Zélandu mohl vynechat Wellington. I když nejste žádní nadšenci do muzeí a galerií, Te Papa by vám neměla uniknout a zaručeně si tam najdete něco, co vás zaujme. Dejte si Flat White a výbornou zmrzlinu v přístavu a nechte se ovanout svěžím mořským vzduchem a pozorujte ruch města Wellington. Projeďte se lanovkou do botanické zahrady a pokochejte se výhledem na Wellington a vychutnejte si božský klid uprostřed města. A nezapomeňte si deštník, docela často tady prší.
Z přistavu ve Wellingtonu odráží každý den třikrát [v sezóně čtyřikrát] trajekt do Pictonu na jižním ostrově. Trasu obsluhují dva hlavní operátoři Interislander www.interislander.co.nz a také Bluebridge www.bluebridge.co.nz. Lístenky si objednejte dopředu, přímo v přístavu se totiž můžete dozvědět, že trajekt je plný. Pokud nemáte kreditku nebo nemůžete platit online, v kterékoli informačce to pro vás zdarma udělají [mají z toho profit, tak taky aby neudělali že :)]Plavba trajektem z Wellingtonu do Pictonu trvá tři hodiny a s naloděním a vyloděním počítejte 5-6 hodin. Cesta do přístavu je od centra Wellingtonu dobře značená [s výjimkou poslední a nejdůležitější odbočky pozn. autora]. Je tedy možné, že se na dálnici trochu zamotáte a lehce si zajedete. Snažte se proto přijet alespoň o hodinu dřív.
Stejně jako ve všech velkých městech, i ve Wellingtonu je dostatek hostelů na výběr. Nemůže samozřejmě chybět hostel YHA www.stayyha.co.nz, který najdete nedaleko muzea Nového Zélandu ve Wellingtonu, Te Papa, na Wakefield St. Dalším z řady hostelů ve Wellingtonu je Base Backpackers. www.basebackpackers.com. Ten se nachází na Cambridge Tce. Pokud chcete něco přímo ve městě, naproti informačnímu centru, přímo v samém srdci Wellingtonu najdete Nomads Capital www.nomadscapital.co.nz
Asi vás zklamu, ale ve Wellingtonu jsme neměli potřebu přespávat, jelikož jsme tam měli známé. Slyšeli jsme o bezpečném přenocování na Victoria Mt. Podle našeho názoru by se dalo bezpečně přespat na druhé straně zátoky Wellington Bay, například v Days Bay. My jsme po cestě do Wellingtonu přespali na pláži Waikawa Beach, asi 80km před Wellingtonem.