Na Novém Zélandu se nakupuje opravdu dobře. Většina velkých měst má dostatek supermarket, kde se dají doplnit zásoby. Frekvence velkých měst je taky dobrá, zásoby můžete pravidelně doplňovat. Nejlépe se vám bude asi nakupovat v supermarketu, ceny jsou také nižší než v malých obchodech.
Nejlevněji Vás samozřejmě vyjde kupovat jídlo v supermarketech a pokud možno, co největší balení [ což se Vám moc nehodí, když zrovna cestujete ]. Mezi největší řetězce patří Pack´N´Save (který patří k nejlevnějším), Countdown, New World (občas má výhodné akce).
Méně častým obchoďákem je Woolworths (síť australských obchodů). Na jižním ostrově Nového Zélandu je častý Fresh Choice, cenami podobný Countdownu (který na jižáku není tak častý). Pokud jde o nákup ovoce a zeleniny, je většinou výhodné kupovat je od stánků u farem a sadů nebo jejich obchůdků u cesty.
Convenience store jsou malé obchody, zpravidla je vlastní Ind, kde je všechno předražené minimálně o třetinu. Je to nejspíše daň za to, že nemusíte jet nakupovat do supermarketu. Další věcí je, že majitel obchodu se vás nikdy nezeptá na věk. Proběhlo to několikrát televizí na Novém Zélandu, že tito obchodníci prodají alkohol i čtrnáctiletým dětem. No kšeft je kšeft ne?
Co se týká alkoholu, pivo a víno nakoupíte v supermarketu [ počítejte s tím, že se budete muset prokázat pasem ... kdokoli kdo vypadá mladší než 25 se musí prokázat, věková hranice na nákup alkoholu a tabáku je věak 18 let, stejně jako u nás ] . Pokud ale toužíte po tvrdším alkoholu, musíte zajít do specializovaného Liquor Shopu, kterých je všude dost.
Warehouse je společnost, která vznikla na Novém Zélandu. Je to opravdu takový sklad všecho možného ... najdete tady oblečení, nádobí, drogérii, zahradní potřeby, kempové vybavení, věci na barbecue, sportovní nářadí atd.
Americký řetězec K-mart je podobně jako Warehouse zaměřen na prodej všeho možného. Najdete zde oblečení (neznačkové, levnější), sportovní vybavení, papírnictví, zahradní potřeby, auto doplňky nebo nářadí.
Něco jako naše Obi. Měli byste tam najít vše, co budete potřebovat ke konstrukci postele do dodávky, od materiálu po nářadí.
Podobně jako v Anglii nebo v Austrálii, i na Novém Zélandu se uchytily takzvané dollar shopy. Jsou to takové levné obchody, kde za pár dolarů seženete kde co od hřebíků po halloweenové masky, jsou to ale všechno takové laciné čínské šmejdy. Několikrát jsme ve snaze ušetřit koupili něco z takového shopu a téměř pokaždé jsme splakali nad výdělkem. Lepící pásky co nelepí, šroubovák co se mu po zašroubování dvou šroubů rozpadne rukojeť nebo třeba kladivo, které se po prvním použití zlomí. Jděte radši do Mitre MEGA a kupte si pořádné nářadí.