Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Cesta na Nový Zéland diskuzní fórum

nocovnání na Zélandu, jak moc free?

Hedvika a Katerina
13. 07. 2015 v 3:27

Souhlas s Martineq1.

Se sestrou jsme na prelomu tohoto roku procestovaly severni ostrov na kolech a ted na "jare" autem jizni ostrov. Rozhodne nedoporucujeme jakekoliv prespavani na cerno. Nevyplati se to (pokuty az $200 na hlavu) a rozhodne nam neprijde poplatek za kemp $3-10 zas tak moc za to, ze je v clovek na prijemnem miste, prevazne s pitnou vodou, ve kvalite naprosto odpovidajici. Takovej backpacker, co se tu zdraha zaplatit $10 za noc v kempu si pak jede na vecer do nakupka koupit pivka... 

Nas prumer na den (dohromady) na zivobyti (jidlo a misto na stan/auto) byl za dob cyklovani $25. Casto jsme jako cyklistky byly pozvany primo lidmi, ktere jsme potkaly, abychom prespaly u nich na zahrade (v dome). I tak jsme tak v 50% prespavaly na oficialnich mistech (freedom campech (kde se muze se stanem=spani v aute), v DOC kempech nebo v kempech tzv.kiwackejch, ktery jsou za mene penez a tedy v mensi kvalite). 

Enjoy NZ! :-) 

03. 06. 2015 v 0:34

Jak píšeš ta možnost tady skutečně kdysi byla, ale v posledních letech zde vzrostl počet takzvaných backpackerů, který si stavěli kde chtěli a bohužel k naší smůle dělali bordel a znečistovali prostředí, proto vláda zakázala stanování, overcamping na místech jiných než označených pro toto přespávání. Uirčtě můžeš něco takového zkusit, přijet pozdě večer, odjet brzo ráno, ale riskuješ se tím vystavením pokuty od 100-200 dolarů a je jedno, že se nejedná o chráněnou oblast.

Proto se ti právě snažím doporučit tyto aplikace, které tě odkazují na campy pro lidi jako jsme my. Velké množství míst na přespání zdarma jen s toaletou až po různé campy kde jdou ceny od 3 dolarů až do 20 záleží na druhu a počtu nabízených služeb. Ale jak píšu, v aplikacích je mnoho míst zdarma, takže doporučuju toto, je to lepší než se dostat do nějakého maléru, ale to už je na tobě, jsi předpokládám dospělej a zbytek už je na tobě.

 

Have a fun. :-)

 

pan k
25. 05. 2015 v 7:38

 

ahoj, díky za reakci.

a dříve, cca 4roky - to bylo volnější?

ok, u měst zákazy chápu. u měst bych ani snad přespávat nechtěl. jak to funguje ve volné přírodě? dejme tomu někde na pobřeží, na pláži atd? když místo nespadá do žádné chráněné oblasti (něco jako v čr chko) je to zakázané?

22. 05. 2015 v 0:26

Ahoj,

na Novém Zélandu se nesmí nocovat jinde než na vyznačených místech. Jsou tady na to hodně háklivý a v mnoha městech a přilehlých oblastech mají na to speciální hlídky, které toto hlídají, někdy jenom napomenou někdy se může člověk vzbudit s lístečkem za stěračem. Některé města vím např o Queenstownu, kde když člověk spí na veřejném místě se zataženýma záclonkama, může přesto dostat pokutu.

Co já osobně doporučuju, pokud jsi majetelem "chytrého" telefonu stáhni si jednu z aplikací

Wiki Camps
Camper Mate
Camping NZ

Zde máš mapu nového Zélandu s vyznačenýma kempama či místama na přespíní, rovnež toho jsou součástí místa, kde se dá přespat zadarmo legálně a těch míst není málo, většinou je to jen nějaké parkoviště z veřejným záchodem pro mě bohatě stačilo u každého města, skoro všude jsem našel tyto místa na přespání, takže tímto můžeš mít klidné noci bez strachu, že dostaneš pokutu, jsi ve společenství dalších cestovatelů. :-)

 Jinak speciálně auto mít označené nemusíš. Jen jeď dodržuj pravidla, buď opatrný, převážně pokud budeš na severním ostrově nenechávej žádné cennosti v autě, které by jsi postrádal. A užij si Zéland.

21. 05. 2015 v 12:56

~~ahoj, prosím o vlastní zkušnosti, jak je to s nocováním v dodávce na zélandu. stavět se může jen tam, kde je k tomu značka karavanu? (co takové pláže, louky, lesy)

potřebuje mít ta dodávka nějakou nálepku - musím být v nějaké organiaci, která freekempaře sdružuje?

 

lotik.a@seznam.cz

 

díky honza

 

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 15,114 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy
Statistika
  • 16016 návštěvníků celkem
  • 20 návštěvníků online