Vzdělávací projekt Svět kolem nás

Ledovec Franz Josef, dostupný dotek ledu

Ledovec Franz Josef najdete (stejně jako ledovec Fox) na západním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu, ve Westland National Park. Oba dva ledovce sestupují z vrcholků Jižních Alp až do nadmořské výšky 300 m mezi bujnou vegetaci deštného lesa mírného pásu.

Novy-Zeland-Franz-Josef-pohled-na-ledoveNový Zéland | Franz Josef - pohled na ledovec

Maorové nazvali tento ledovec Ka Roimata o Hinehukatere [neboli slzy Hinehukatere], vyplývající z legendy o dívce jménem Hinehukatere. Ta milovala lezení po horách a jednou přesvědčila svého milého Wawe, aby šel s ní. Wawe nebyl tak zkušený jako ona, ale chtěl svou družku doprovázet. Bohužel ho z vrcholků smetla lavina a zabila ho. To zlomilo Hinehukatere srdce a plakala tak moc, že její slzy, které stékaly po svazích a zmrzly v ledovec. Bzlo to přesně v místech, kde se nachází ledovec Franz Josef.

První zmínka o ledovcích na západním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu, pochází z parní lodi Mary Louisa z roku 1859. Evropan, který pojmenoval ledovec Franz Josef byl německý badatel Julius von Haast v roce 1865. Ledovec byl pojmenován podle císaře Franze Josefa.

Ledovec Franz Josef

Novy-Zeland-Franz-Josef-a-ledovcova-rekaNový Zéland | Franz Josef

Ledovec Franz Josef je dlouhý 12 kilometrů a jeho névé [firnové pole]plochu 20 kilometrů čtverečných, které leží vysoko v Jižních Alpách. Ledovec Franz Josef vykazuje cyklický charakter ústupu a narůstání, způsobený rozdílem mezi táním ledovce a množství sněhu, které se hromadí v jeho firnovém poli.

Novy-Zeland-Franz-Josef.jpgNový Zéland | Franz Josef a jeho ledovcová řeka

Vědci předpokládají, že zhruba před 10 až 15 tisíci lety, dosahoval ledovec až k moři. Mezi lety 1940 a 1980 ledovec ustoupil o několik kilometrů. Ale od roku 1984 opět narůstá a to neuvěřitelnou rychlostí, která je zhruba 10x vyšší než u jiných ledovců. Průměrně naroste ledovec Franz Josef o 70 cm za den.

Ledovec Franz Josef po vlastní ose

Novy-Zeland-Franz-Josef-village.jpgNový Zéland |vesnice Franz Josef

V údolí pod ledovcem leží stejnojmenná vesnička Franz Josef, která je základnou pro všechny turisty a cestovatele, kteří se chystají podívat se, vylézt nebo letět na ledovec. Kousek za vesničkou je odbočka k ledovci, pokud si chcete prohlédnout ledovec Franz Josef po vlastní ose. Po zhruba 2 kilometrech se dostanete k parkovišti, odkud je to kousek pěšky k vyhlídce na ledovec.

Novy-Zeland-Franz-Josef-prechod-pres-ledNový Zéland | Franz Josef, přechod přes ledovcovou řeku

Od vyhlídky je to k čelu ledovce ještě nějakých 2000 metrů, nelehkým terénem morénového pole ledovce Franz Josef. Vzhledem k tomu, že terén a zejména poloha řeky která z ledovce Franz Josef vytéká, se neustále mění, neexistuje žádná oficiální cesta k ledovci. Dál musíte jít na vlastní nebezpečí a není zaručeno, že se k čelu ledovce dostanete. Řeka totiž meandruje po celé ploše morénového pole, a její proud bývá místy velice silný. [a hlavně ledový] V našem případě totiž řeka vytvořila bariéru, která se nedala překonat.

My jsme to málem vzdali, ale náhodou jsme si všimli lidí, vylézajících z křoví. Nedalo nám to a v keřích jsme objevili "tajnou" stezku, která se zablokovanému místu epesně vyhýbala. Pokud budete mít stejný problém a řeka bude blokovat přístup k ledovci Franz Josef, chvíli vyčkejte a tajnou stezku vám určitě někdo prozradí. Ledovec Franz Josef je u turistů tak oblíbený, že v sezóně neexistuje čtvrthodina, kdy by na ledovec nevyrážela skupinka turistů s průvodcem.

Nebezpečí na ledovci Franz Josef

Novy-Zeland-Franz-Josef-extremni-nebezpeNový Zéland | Franz Josef, extrémní nebezpečí

Nestálý charakter prostředí, činí z ledovce Franz Josef a potažmo celého ledovcového údolí velice nebezpečnou záležitost. Varovné cedulky visí všude a nebezpečí hrozí doslova na každém kroku. Díky zvětrávání a erozi, máte velkou šanci, že vám z příkrých útesů spadne na hlavu kámen. Kluzké a mokré kameny morénového pole vás někdy můžou stát i víc než vymknutý kotník a při pádu do ledové vody zase hrozí podchlazení. Samotný ledovec a jeho čelo je kapitolou samou pro sebe. Ledovec Franz Josef je nestálý a tání způsobuje uvolňování velkých kusů ledu a kamenů.

Novy-Zeland-Franz-Josef-celo-ledovce.jpgNový Zéland | Franz Josef, čelo ledovce

Rozhodně se vyvarujte vstupu do ledové jeskyně, ze které vytéká řeka, je to místo kde ledovec taje a často zde padají kusy ledu. I přes zákazy a varování se v roce 2009 se tato chyba stala osudnou dvěma australanům, které zabil padající led. Pokud se chcete vypravit přímo na ledovec je lepší vydat se s průvodci, kteří vám zajistí mačky a cepíny.

Novy-Zeland-Franz-Josef-ledova-jeskyne.jNový Zéland | Franz Josef, ledová jeskyně

Ledovec nesmíte podceňovat, uklouznete nahoře a najdou vás až dole. V červnu 2010 se stala na ledovci Franz Josef další smrtelná nehoda, turista ve skupině s průvodcem uklouzl a zabil se při pádu z ledovce.

Doufáme, že jsme vás moc nevystrašili, ale pokud se budete řídit bezpečnostními pokyny, nic vám nehrozí. Ve vesničce Franz Josef sídlí také agentura www.franzjosefglacier.com), která zajišťuje procházky k ledovci, po ledovci a také lety a šplhání po ledovci.

Ještě se v krátkosti zmíním o průvodcích a možnosti vylézt na ledovec po vlastní ose. Vzhledem k obrovské návštěvnosti totiž nemáte ani nejmenší šanci, vydat se na průzkum ledovce Franz Josef po trase, kterou vytvořili průvodci. Sami jsme se o to snažili, ale během necelé hodiny, po kterou jsme čekali až se stezka uvolní, přišly zeshora tři skupinky s průvodcem. To jen pro ilustraci, jak je ledovec Franz Josef oblíbený a navštěvovaný, kdybyste náhodou měli stejný plán.

Ledovec Franz Josef | kde přespat

Pokud neplánujete přespat v jednom z hostelů, kterých je ve vesnici Franz Josef několik, doporučujeme vám řídit se radami uvedenými v kapitole ledovec Fox

letenky | cestování | práce | New Zealand | studium | levné letenky | Nový Zéland

Komentáře ke článku

Nový příspěvek
antispam napiš číslici šest (a zapni si v prohlížeči Javascript!)
Přihlášení
Sponzorované odkazy
Kurz
Nový Zéland Aktuální kurz1 NZD = 13,938 CZK
Dle dnešního kurzovního lístku ČNB
Cestování na Facebooku
Další odkazy