Ledovec Franz Josef najdete (stejně jako ledovec Fox) na západním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu, ve Westland National Park. Oba dva ledovce sestupují z vrcholků Jižních Alp až do nadmořské výšky 300 m mezi bujnou vegetaci deštného lesa mírného pásu.
Maorové nazvali tento ledovec Ka Roimata o Hinehukatere [neboli slzy Hinehukatere], vyplývající z legendy o dívce jménem Hinehukatere. Ta milovala lezení po horách a jednou přesvědčila svého milého Wawe, aby šel s ní. Wawe nebyl tak zkušený jako ona, ale chtěl svou družku doprovázet. Bohužel ho z vrcholků smetla lavina a zabila ho. To zlomilo Hinehukatere srdce a plakala tak moc, že její slzy, které stékaly po svazích a zmrzly v ledovec. Bzlo to přesně v místech, kde se nachází ledovec Franz Josef.
První zmínka o ledovcích na západním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu, pochází z parní lodi Mary Louisa z roku 1859. Evropan, který pojmenoval ledovec Franz Josef byl německý badatel Julius von Haast v roce 1865. Ledovec byl pojmenován podle císaře Franze Josefa.
Ledovec Franz Josef je dlouhý 12 kilometrů a jeho névé [firnové pole] má plochu 20 kilometrů čtverečných, které leží vysoko v Jižních Alpách. Ledovec Franz Josef vykazuje cyklický charakter ústupu a narůstání, způsobený rozdílem mezi táním ledovce a množství sněhu, které se hromadí v jeho firnovém poli.
Vědci předpokládají, že zhruba před 10 až 15 tisíci lety, dosahoval ledovec až k moři. Mezi lety 1940 a 1980 ledovec ustoupil o několik kilometrů. Ale od roku 1984 opět narůstá a to neuvěřitelnou rychlostí, která je zhruba 10x vyšší než u jiných ledovců. Průměrně naroste ledovec Franz Josef o 70 cm za den.
V údolí pod ledovcem leží stejnojmenná vesnička Franz Josef, která je základnou pro všechny turisty a cestovatele, kteří se chystají podívat se, vylézt nebo letět na ledovec. Kousek za vesničkou je odbočka k ledovci, pokud si chcete prohlédnout ledovec Franz Josef po vlastní ose. Po zhruba 2 kilometrech se dostanete k parkovišti, odkud je to kousek pěšky k vyhlídce na ledovec.
Od vyhlídky je to k čelu ledovce ještě nějakých 2000 metrů, nelehkým terénem morénového pole ledovce Franz Josef. Vzhledem k tomu, že terén a zejména poloha řeky která z ledovce Franz Josef vytéká, se neustále mění, neexistuje žádná oficiální cesta k ledovci. Dál musíte jít na vlastní nebezpečí a není zaručeno, že se k čelu ledovce dostanete. Řeka totiž meandruje po celé ploše morénového pole, a její proud bývá místy velice silný. [a hlavně ledový] V našem případě totiž řeka vytvořila bariéru, která se nedala překonat.
My jsme to málem vzdali, ale náhodou jsme si všimli lidí, vylézajících z křoví. Nedalo nám to a v keřích jsme objevili "tajnou" stezku, která se zablokovanému místu epesně vyhýbala. Pokud budete mít stejný problém a řeka bude blokovat přístup k ledovci Franz Josef, chvíli vyčkejte a tajnou stezku vám určitě někdo prozradí. Ledovec Franz Josef je u turistů tak oblíbený, že v sezóně neexistuje čtvrthodina, kdy by na ledovec nevyrážela skupinka turistů s průvodcem.
Nestálý charakter prostředí, činí z ledovce Franz Josef a potažmo celého ledovcového údolí velice nebezpečnou záležitost. Varovné cedulky visí všude a nebezpečí hrozí doslova na každém kroku. Díky zvětrávání a erozi, máte velkou šanci, že vám z příkrých útesů spadne na hlavu kámen. Kluzké a mokré kameny morénového pole vás někdy můžou stát i víc než vymknutý kotník a při pádu do ledové vody zase hrozí podchlazení. Samotný ledovec a jeho čelo je kapitolou samou pro sebe. Ledovec Franz Josef je nestálý a tání způsobuje uvolňování velkých kusů ledu a kamenů.
Rozhodně se vyvarujte vstupu do ledové jeskyně, ze které vytéká řeka, je to místo kde ledovec taje a často zde padají kusy ledu. I přes zákazy a varování se v roce 2009 se tato chyba stala osudnou dvěma australanům, které zabil padající led. Pokud se chcete vypravit přímo na ledovec je lepší vydat se s průvodci, kteří vám zajistí mačky a cepíny.
Ledovec nesmíte podceňovat, uklouznete nahoře a najdou vás až dole. V červnu 2010 se stala na ledovci Franz Josef další smrtelná nehoda, turista ve skupině s průvodcem uklouzl a zabil se při pádu z ledovce.
Doufáme, že jsme vás moc nevystrašili, ale pokud se budete řídit bezpečnostními pokyny, nic vám nehrozí. Ve vesničce Franz Josef sídlí také agentura www.franzjosefglacier.com), která zajišťuje procházky k ledovci, po ledovci a také lety a šplhání po ledovci.
Ještě se v krátkosti zmíním o průvodcích a možnosti vylézt na ledovec po vlastní ose. Vzhledem k obrovské návštěvnosti totiž nemáte ani nejmenší šanci, vydat se na průzkum ledovce Franz Josef po trase, kterou vytvořili průvodci. Sami jsme se o to snažili, ale během necelé hodiny, po kterou jsme čekali až se stezka uvolní, přišly zeshora tři skupinky s průvodcem. To jen pro ilustraci, jak je ledovec Franz Josef oblíbený a navštěvovaný, kdybyste náhodou měli stejný plán.
Pokud neplánujete přespat v jednom z hostelů, kterých je ve vesnici Franz Josef několik, doporučujeme vám řídit se radami uvedenými v kapitole ledovec Fox