Další věcí po IRD number, kterou budete potřebovat pro legální práci na Novém Zélandu je bankovní účet. Vzhledem k tomu, že většina transakcí na Novém Zélandu je řešena bezhotovostně, bankovní účet je druhou věcí, kterou váš zaměstnavatel bude chtít znát. Otevření bankovního účtu na Novém Zélandu je velice jednoduchou záležitostí, kterou zvládnou i jazykově méně vybavení jedinci.
Posledním krokem, který musíte udělat ke spokojenosti zaměstnavatele, u kterého budete pracovat, je otevřít si bankovní účet u banky na Novém Zélandu. Bez bankovního účtu to na Novém Zélandu nepůjde, každý zaměstnavatel se kterým jsme se setkali vyplácel mzdu na účet. Při zakládání účtu si musíte rozmyslet, k čemu ho budete využívat. Některé banky vám vydají jen EFTPOS kartu, [EFTPOS je platební systém, používaný na Novém Zélandu. Každý, i ten nejmenší obchodník má terminál EFTPOS a přijímá platby kartou. Na Novém Zélandu jsme si úplně odvykli používat hotovost. Za platbu EFTPOS se neplatí. Časem jsme nosili v peněžence jen kartu a žádnou hotovost. Zvyknete si taky, je to veelmi pohodlné] použitelnou pouze na Novém Zélandu. Máte však možnost si za příplatek nechat vydat embosovanou kreditní kartu, se kterou můžete vybírat z bankomatů po celém světě. Embosovaná kreditní karta je potom také nutná v případě, že si chcete bookovat hostely nebo atrakce, či jen půjčit auto. Bez kreditní karty si potom neškrtnete.
Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem jak si zařídit účet na Novém Zélandu i s platební kartou, je zajít si do banky ANZ. K otevření účtu vám postačí pas a 50 NZD jako první deposit. Účet v bace ANZ vám otevřou na počkání, stejně jako dostanete EFTPOS platební kartu. Pokud jste v páru, existuje i varianta účtu pro páry, s dvěma EFTPOS platebními kartami. Za vedení účtu platíte 5 NZD za měsíc, avšak neplatíte za výběry z bankomatů ani za placení EFTPOSem Ještě na pobočce si aktivujte internetové bankovnictví. Ovšem pozor, vydané platební karty jsou typu EFTPOS, funkční jen na Novém Zélandu. Nejsou určeny k ničemu jinému než k placení v obchodě a výběru z bankomatu. Pokud si chcete nechat vydat kreditní kartu, budete si muset počkat. Více informací na webu ANZ.
Další bankou která nabízející několik druhů účtů je Bank of New Zealand. Můžete se podívat na web BNZ a vybrat si, který je pro vás nejvhodnější. U BNZ jsou však již účtovány poplatky za výběr z bankomatu a měsíční poplatky za vedení účtu.
Westpac je další oblíbenou bankou na Novém Zélandu. Nabízí několik druhů účtů, pokud si zrušíte zasílání tištěných výpisů z účtu, neplatíte poplatky za vedení účtu. Při platbě EFTPOS a elektronických transakcích neplatíte. Při výběru peněz v hotovosti na pobočce platíte 3 NZD. Více informací na webu WestPac
Nabízí několik variant osobního účtu. Při vložení více jak 2.500 NZD měsíčně, neplatíte žádné poplatky za vedení účtu. Neplatíte ani za použití EFTPOS karty ani při výběru z bankomatu. Pokud nevložíte 2.500 NZD měsíčně, poplatek za vedení účtu je 5 NZD. Pro vydání platební karty potřebujete adresu, na kterou vám bude karta zaslána. Další informace najdete na webu National Bank of New Zealand
Pobočky Kiwibank jsou na každé poště, máte tedy jistotu, že v případě potřeby najdete pobočku velmi snadno. Na druhou stranu, banka pyšnící se nálepkou 100 procentně novozélandské společnosti, nepodporuje cestovatele, kteří si otvírají účet jen na krátkou dobu. Můžete se podívat na webu Kiwi Bank
Toto je výčet bankovních domů na Novém Zélandu. My jsme byli se službami ANZ spokojeni. Pokud nejste nároční, spokojíte se s EFTPOS kartou a internetovým bankovnictvím, ANZ vás uspokojí. Všechny banky na Novém Zélandu klasicky nabízejí zdarma otevření spořícího účtu. Pokud se chystáte na Novém Zélandu zůstat delší dobu, určitě té možnosti využijte. Nám naše úspory vydělaly něco přes 400 NZD, které se potom při cestování velice hodily.